שתף קטע נבחר

למה חשוב להתנדב

התפקיד של הדור שלנו הוא למצוא את ייעודו ותכליתו בחסד ובהתנדבות, בערבות ההדדית ובצמצום הפערים החברתיים

רבים שואלים את עצמם מה הייעוד של מדינת ישראל כיום? בנינו את המדינה ועמה צבא חזק ואיתן וכלכלה משגשגת. האם עלינו להסתפק ב"ברית גורל", ברית המחברת בינינו בכדי לאפשר חיים משותפים ועמידה אל מול אויבנו, או שמא יש לנו כעם וכחברה "ברית ייעוד", שליחות, חזון, תכלית ומשימה למלא בעולם?

 

עוד בערוץ הדעות:

שכונות מגורים לכ-ו-ל-ם

מורה מעולה עושה את כל ההבדל

לחייב בחוק שילוב עובדים עם מוגבלות במשרדי ממשלה

הטובים להוראה

תרבות או הפקרות

 

בעיני התשובה ברורה ונהירה. התפקיד של הדור שלנו, אחרי השלב של הקמת מדינת ישראל וביסוסה הוא למצוא את ייעודו ותכליתו בחסד ובהתנדבות, בערבות ההדדית ובצמצום הפערים החברתיים. שאיפה לתיקון העולם, לקיחת אחריות על חיינו פה, לתקן ולהשפיע לעשות ולפעול. זוהי המשימה המוטלת לפתחנו ומושתתת על כל אחד ואחת מאיתנו.

 

הישראלים רואים במתנדב, על-פי סקר שערך קמיל פוקס למיזם ההתנדבות הישראלי, אדם טוב ואכפתי, בעל לב רחב התורם לחברה, לקהילה ולמדינה. אולם כ-80% מהישראלים רואים בו דבר מה נוסף: הם סבורים כי המתנדב מסוגל לחולל שינוי חברתי ובקרב המתנדבים עצמם, החשופים להשפעת פעילותם על הקהילה והעולם, עולה השיעור ל- 86%.

 

אין ספק כי המתנדבים עצמם חשים בהשפעתם הטובה על החברה כמחוללי שינוי חברתי עמוק. בקרב המתנדבים עצמם, חשים 93% שהתנדבותם משמעותית ו- 81% מציינים כי הם מביאים עצמם לידי ביטוי בהתנדבות. ההתנדבות כיום אינה רק חלוקת מזון וסיוע לחולים, החשובים כשלעצמם, אלא היא חובקת את כל תחומי חיינו בחינוך, בקליטת עלייה, ברווחה, בבריאות, בביטחון, ביצירת מנהיגות חברתית ישראלית עכשווית. היא דורשת התמחות והתמקצעות. ההתנדבות מרוממת את החברה הישראלית ומשביחה ונותנת משמעות ותוכן טוב לחיינו בארץ.

 

ההתנדבות בישראל הולכת ומתגברת. בשנה החולפת התנדבו 27% מהישראלים, 12% יותר משיעור ההתנדבות שש שנים קודם לכן. שיעורי ההתנדבות הבולטים ביותר היו בקרב בני 25-34 (31%) ו-55-64 (32%), אולם בכל קבוצות הגיל שמעל 20 עלו שיעורי ההתנדבות על 20%. סקר של הג'וינט הראה כי 46% מבני הנוער מעורבים במעשי התנדבות במסגרות פורמליות ובלתי פורמליות.

 

אנו שואפים להצמיח דור שיהיה מודע לכוחו לחולל שינוי בחברה הישראלית. לא רק דור הדורש שינוי, אלא דור המחולל בעצמו את השינוי שהוא רוצה לראות בעולם. 84% מקרב הלא מתנדבים הביעו רצון להתנדב ומרבית המתנדבים מצאו את מקום התנדבותם על-ידי לקיחת יוזמה: פנייה דרך האינטרנט, לרכז ההתנדבות הרשותי, למתנ"ס

 השכונתי או למעסיק שהופך גורם דומיננטי יותר ויותר במעורבות חברתית והשפעה חברתית. העובד בימינו אנו,אינו מחפש רק שכר ותנאים, אלא גם משמעות וסיפוק שמעבר להם ותרומה לחברה במקום עבודתו.

 

השינוי הזה מתחולל בקרבנו כאן ועכשיו, הוא חובק את כל מעגלי חיינו והוא תלוי בכל אחד ואחת מאיתנו. היום, יום ההתנדבות הבינלאומי שקבע האו"ם, שכל אחד ישאל את עצמו היכן אפשר לעשות שינוי? איזה עוול אני צריך לתקן? איזה חסד אני רוצה לעשות? האם אני מסוגל להשפיע לתת ולתרום, להותיר חותם טוב בחברה בישראל? 

 

עו"ד יורם סגי זקס הוא יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות. ב-13 בדצמבר תעניק המועצה את אות "קהילה מתנדבת" לשנת 2015

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים