שתף קטע נבחר

תוכנית לידה: איך מכינים ולמה היא חשובה?

לכולן יש פנטזיה שונה על הדרך בה הן רוצות ללדת. תוכנית לידה נועדה כדי לאפשר ליולדת לבטא את רצונותיה בצורה מסודרת. מתי כדאי לכתוב את תוכנית הלידה ובאיזה שלב להציגה בפני המיילדת?

את כבר ממש קרובה ללידה, ויש לך כבר מושג איך את רוצה שהיא תיראה. כתיבת תוכנית לידה היא שלב נוסף בתהליך ההכנה שלך ללידה ומומלץ לכתוב אותה מיד אחרי קורס ההכנה ללידה או במהלכו.

 

קראו עוד על הריון ולידה:

איך מתמודדים עם העייפות? 11 עצות ליולדת הטרייה

מחקר: הנקה מפחיתה ב-50% הסיכון לדיכאון

לא תמיד מרגש: פוסט-טראומה לאחר לידה

 

קל לסמוך על כך שכשיגיע הרגע אז "נזרום" או נבקש מצוות חדר הלידה בעל פה. אבל בלחץ הצירים אל תסמכי על כך שתזכרי בדיוק מה רצית לבקש. כשהדברים לא קורים כמו שקיווית בגלל שלא הספקת להביע את עדתך, זהו פתח לתסכולים לאחרי הלידה. כשהדברים כתובים ותכנית הלידה מוגשת לצוות חדר הלידה, קל לגייס את מי שאיתנו ונכוון אותם לרצונותינו.

 

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי תכנית הלידה היא בראש ובראשונה מיועדת עבורך. היתרון העיקרי בהכנת תוכנית לידה הוא הגדרה וחידוד מה חשוב לכל אחת בלידה שלה, ובכך מתחזקת תחושת השליטה בלידה. קורס הכנה ללידה סייע לך להבין מה האפשרויות שלך בכל שלב.

 

תוכנית לידה תורמת לחווית לידה חיובית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תוכנית לידה תורמת לחווית לידה חיובית(צילום: shutterstock)
 

 

למי מיועדת תכנית הלידה?

ראשית, תוכנית הלידה מיועדת לך. כל לידה היא שונה וכך גם כל "משאלת לידה". תוכנית לידה חשובה כדי להגדיר לעצמך לקראת מה את הולכת. זה יעזור לך להגשים את רצונותייך, לחזק את שליטתך בתהליך הלידה ולצמצם במידה מסוימת את חוסר הוודאות ואי ההבנות, שעלולות לצוץ עם צוות חדר לידה.

 

לאחר מכן שתפי את בן זוגך (או שתערכו זאת ביחד), שכן מעורבותו חשובה ביותר וחשוב שידע לסייע בהתאם. שלב זה מעניק לבן הזוג תחושת בטחון שהוא יודע מה חשוב לך/לכם והוא יכול לעזור לך להגשים זאת.

 

כבר הצטרפת לפייסבוק ערוץ ההורים?

 

השלב האחרון הוא הגשת התוכנית למיילדת שאיתכם בחדר לידה. בעת פגישתכם איתה, מסרו לה את הדף, ובנוסף חזרו בעל פה על הדברים העיקריים או סעיפים חשובים במיוחד (לדוגמה: "חשוב לה ללדת טבעי" או "היא רוצה אפידורל עכשיו") .

 

יש מקרים בהם ניתנת הזדמנות להראות את תוכנית הלידה מוקדם יותר, במידה ואת נעזרת בליווי כגון דולה או מיילדת פרטית. גם כאן, שיתוף כל הנוגעים בתכניותייך מגייס אותם לתמוך ברצונותייך. תוכלי להדפיס עותק לתיק המסמכים שלך ועותק נוסף, אותו תוכלי לתת ביד למיילדת.

 

איך להכין תוכנית לידה?

לא כדאי להוריד תוכנית מוכנה מהאינטרנט, מכיוון שכל אחת רואה את הלידה שלה קצת אחרת. אם תכנסי לחדר לידה עם תוכנית שבה מצויינים דברים שבכלל לא חשובים לך או אינך יודעת מה הם, מיד זה יורגש ולא יתקבל ברצינות. תוכנית אמיתית שמשקפת את רצונותייך האישיים תיצור יחס רציני כלפייך. אפשר להיעזר בתוכניות מוכנות, כבסיס אותו תתאימי לצרכייך.

 

נסחי את התוכנית באופן מינימליסטי, נקי וברור. אל תעמיסי פרטים מיותרים, המסמך צריך להיות קריא ולא מרתיע. לרוב מספיק עמוד אחד. רצוי להתייחס במכתבך לארבעה שלבים. לפניכם דוגמאות שונות לתוכניות לידה אפשריות לפי חלוקה לשלבים:

 

שלב ראשון: עד יציאת התינוק

אני מבקשת לאפשר לי להיות במקלחת עד כמה שניתן.

אני רוצה ללדת טבעי ולכן מבקשת לכבד את קצב ההתקדמות של הלידה שלי. 

הייתי רוצה לקבל אפידורל בהקדם האפשרי.

אבקש פרטיות.

 

שלב שני: הלידה עצמה 

 מבקשת לסייע לי בהדרכה לגבי איך ומתי לדחוף.

מבקשת לעזור לי להגיע לתנוחה הכי נוחה לי בעת הלידה.

אנו מעדיפים שבן זוגי יעמוד ליד ראשי עת יציאת התינוק. 

אנו מבקשים לשתף כמה שיותר את בן זוגי בתהליך.

 

שלב שלישי: לאחר צאת התינוק  

חשוב לי להניק בחדר לידה - אבקש סיוע בכך.

הבאנו ערכה ללקיחת דם טבורי.

ברצוננו להשהות את חיתוך חבל הטבור כמה שניתן.

 

שלב רביעי: בתינוקייה

כן או לא לרחוץ את התינוק.

הנקה בלבד.

ביות מלא.

הזנה בתמ"ל בלילה.

 

לפעמים הדברים לא קורים במציאות כמו שתכננת בתוכנית הלידה. צפו באישה היולדת באוטו באמצע נסיעה:

 

 

הכותבת מדריכת הכנה ללידה, דולה, הכנה נפשית ללידה בשיטת קיי, מטפלת גופנפש

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אל תסמכי על כך שתזכרי מה את רוצה בזמן הלידה
צילום: shutterstock
מומלצים