שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי מאי ז"ל: התאבדות נוספת בקהילת הטרנסג'נדרים

  שלושה שבועות לאחר התאבדותה של מאי פלג ז"ל, הקהילה הטרנסג'נדרית בישראל נקלעת לטרגדיה נוספת עם התאבדותו של ברק קשת, טרנסג'נדר בן 21 ששם קץ לחייו ביום שלישי השבוע

  מאי פלג ז"ל שמה קץ לחייה לפני שלושה שבועות. הייתה בת 31 במותה והותירה אחריה שני ילדים. מאבק משפטי ומתוקשר התנהל בין חבריה של מאי שדרשו לקיים את צוואתה ולשרוף את גופתה  ובין משפחתה הביולוגית שדרשה קבורה דתית.

   

  פחות משבוע לאחר שצוואתה קוימה בהוראת בית המשפט העליון, שם קץ לחייו ברק קשת. "הוא עבר חיים לא פשוטים וכמעט כל מקום אפשרי הדיח אותו ולא רצה אותו כמו שהוא והוא לא יכל יותר לסבול את הכאב הזה", מספרת עדי חברתו הקרובה לאולפן ynet.

   

   

  "כמעט כולם הפנו לו גב"

  עדי ליוותה את ברק מגיל 13 והתגוררה איתו בפנימיות שונות. "הוא באמת נראה לי בן אדם חזק, הוא תמיד הצחיק את האנשים שהיו עצובים ולא חשבתי שיעשה דבר כזה", היא מספרת. "גם כשישנו אני והוא בספסלים בדיזינגוף סנטר ביחד לא האמנתי שהוא יתאבד, הוא היה כל כך חזק וזה פשוט קורע לב, כמעט כולם הפנו לו גב".

   

  אלישע אלכסנדר, מנכ"ל ארגון מעברים לקהילה הטרנסית ליווה את ברק קשת מול מוסדות המדינה, הוא סיפר לאולפן ynet על ברק. "הוא היה בחור שכלפי חוץ היה מאוד מאוד אופטימי ומאוד עזר לכולם ושמר את הכל בבטן. היה לו קשה לבקש עזרה ובפעמים המעטות שכן ביקש לא תמיד קיבל את העזרה שהיה זקוק לה".

   

  אלכסנדר מציין שהקשיים הם בתחומי הבריאות, הרווחה, הדיור וההכרה בזהות. "היום המצב מאוד משתפר ממה שהיה לפני כמה שנים אבל הרבה פעמים הוא לא משתנה מספיק מהר ויש צעירים שלא יכולים לחכות והשיפור בקהילה הטרנסג'נדרית יקח שנים.  

   

  "זה לא דבר אחד שהפיל את ברק מאי וויקטוריה (טרנסג'נדרית נוספת שהתאבדה בחודשים האחרונים) הרבה מזה קשור להתמודדויות נפשיות שיש בקרב הקהילה הטרנסג'נדרית.

   

  בגלל יחס לא טוב הרבה פעמים יש לנו בעיות נפשיות וצריכים נגישות לשירותי בריאות שגם יכולים להכיל את הזהות שלנו. זה גם עניין של דיור והוא היה מחוסר בית תקופה, מערכת הבריאות, משרד הפנים - זה מכלול".

   

  "אין מספיק מודעות לנושא הטרנסג'נדרי", הוא מוסיף "יכול להיות שיש אנשים שמצוינים בטיפול בהתמודדויות נפש אבל הנושא הטרנסי פחות מוכר להם או נניח טרנס שיש לו בעיה של אלכוהול אז הוא צריך ללכת למערכת שמטפלת בזה אבל היא לא מכירה אותו אז אנחנו צריכים לשנות את כל המערכות האלו כדי שיהיה פה יותר טוב זה תהליך שמתרחש אבל הוא לא קורה ביום יומיים.

   

  התחלנו עבודה עם היחידה למניעת אובדנות של משרד הבריאות אבל זה ייקח עוד זמן. המשפחה והחברים הקרובים קיבלו אותו אבל החברה לא והתחילו לעשות לו בעיות בצבא ובביטוח לאומי", מספרת עדי.

   

  אמש ערכו חבריו של ברק טקס התייחדות והדלקת נרות במרכז הגאה שבתל אביב. בדף האירוע שנפתח בפייסבוק כתב אחיו של ברק "אח שלי... אח שלי. יפה שלי. הרגע קברתי אותך. יפיוף שלי. עמדת על שלך ולא ויתרת".

   

   

  טלפון של ער"ן: 1201

  "ברוכות הבאים" סיוע לטרנס: 0524776707 ובפייסבוק "מעברים" (לא חירום).

  יש עם מי לדבר - במספר 03-6205591 בימים א'-ה' בשעות 19:30-22:30

  סה"ר - סיוע והקשבה ברשת

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מתוך עמוד הפייסבוק של ברק
  ברק קשת. מכל מקום הדיחו אותו
  מתוך עמוד הפייסבוק של ברק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים