שתף קטע נבחר

קווינס: הצתות מסתוריות של בתי היהודים הבוכרים

שבעה בתים בתוך שישה שבועות - זה "היבול" של סדרת הצתות ברובע קווינס, האחרונה שבהן - השבוע. המשותף לכולן: בתים של יהודים ממוצא בוכרי, שנמצאים בשיפוצים. בין כיווני החקירה - פשע שנאה. משטרת ניו-יורק: "יש כאן קהילה ספציפית שהפכה למטרה"

 

מי מצית את בתי היהודים הבוכרים בניו-יורק? שבעה בתים בתוך שישה שבועות – זה "היבול" של סדרת הצתות ברובע קווינס,ה אחרונה שבהן – השבוע. על פי דיווחי התקשורת האמריקאית, מצית סדרתי שם למטרה לשרוף בתי יהודים ממוצא בוכרי דווקא.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

משטרת ניו-יורק פרסמה השבוע תיעוד של מצלמה נסתרת, ומאחר והיא עומדת מול שוקת שבורה – מציעה המשטרה פרס כספי בסך 12 אלף דולרים למי שיוביל לתפיסת המצית. הקהילה הבוכרית לא נשארה חייבת, ופרסמה הצעת פרס משלה, על סך 50 אלף דולרים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אף שמשטרת ניו-יורק איננה סבורה כי ההצתות הן על רקע אנטישמי, אמש (יום ד') הודו שם כי בחקירה מעורבים גם חוקרים מיחידת פשעי שנאה. שני חשודים שנעצרו בחשד למעורבות בהצתות, שוחררו כעבור זמן קצר, ולשכונה נשלחו השבוע מספר יחידות סיור על מנת לתגבר את השמירה על הבתים המועדים לפורענות.

 

קנאה פשוטה, או פשע שנאה?

על פי הדיווחים, הצתות הבתים התרכזו במזרח-קווינס בשכונת "פורסט הילס". על הכוונת: בתיהם

המשופצים של יהודים ממוצא בוכרי שרכשו נכסים באזור. על פי הדיווח של רשת ABC, ההצתות החלו כבר באוקטובר, והן נמשכות זה כבר שישה שבועות.

 

ארבע מהבתים שהוצתו היו בתהליכי שיפוץ ובנייה, ואחד מהם אף נשרף פעמיים. באחת מהשריפות, הושאר מאחור פתק מוצפן, שעל פי ההשערות נועד לשבש את החקירה. אחת מההשערות היא שהשיפוץ הנרחב של הבתים הצנועים שחזותם פשוטה, והפיכתם לבתי יוקרה - עוררה מתחים מול התושבים הוותיקים, שחלקם לא ראו את "השדרוג האדריכלי" בעין יפה.

 

מפקד מחלק הבילוש במשטרת ניו-יורק, רוברט בויס, ציין כי הוא איננו סבור שהחשוד במעשים קשור לארגון טרור כלשהו. עם זאת, מניעיו של המצית המסתורי לא ברורים, כמו גם העובדה שבעלי הנכסים כולם הם יהודים ממוצא בוכרי.

 

"יש כאן קהילה ספציפית שהפכה למטרה", בויס אמר בישיבה בנושא שהתקיימה בין נציגי הקהילה היהודית ומשטרת ניו-יורק, לפני כיומיים. "הקהילה מאחורינו היום, ואנחנו זקוקים לזה".

 

"המצית הרס חיים של אנשים"

על פי הערכות, בניו-יורק מתגוררים כ-50 אלף יהודים ממוצא בוכרי. על פי "הפורוורד", במסיבת עיתונאים שכינס אהרון ברוכוב, נשיא הקהילה הבוכרית המקומית, הוא ציין כי הקהילה מממנת אבטחה פרטית משלה לבתים הנמצאים בסיכון.

 

"רק בתים של יהודים הוצתו, כך שזה אומר משהו"   (צילום: ABC) (צילום: ABC)
"רק בתים של יהודים הוצתו, כך שזה אומר משהו" (צילום: ABC)

 

"הפגישה הייתה סימן טוב לכך שהקהילה, המשטרה, מכבי האש ונבחרי הציבור רוצים כולם בפתרון הבעיה", אמר ברוכוב. הוא הוסיף כי האיום שמציבה סדרת ההצתות על הקהילה, נלקח ברצינות רבה, כהגדרתו: "הקהילה מאוחדת על מנת לוודא שהמצית ייתפס. הוא לא הורס רק בתים של אנשים, אלא גם את חייהם".

 

"אני לא יודע מה לחשוב", ענה בורוכוב כשנשאל על ידי עיתונאים האם מדובר בפשע שנאה. "רק בתים של יהודים הוצתו, כך שזה אומר משהו". גם ראובן ברוכוב שאחותו מתגוררת בשכנות לאחד הבתים שהוצתו, ציין כי לדעתו מדובר בנקמה. "איזה סוג של נקמה? אינני בטוח".

 

סגנית המפקח, ג'ודית הריסון, האחראית על השכונה, ציינה כי בידי המשטרה רשימה של 29 נכסים הנמצאים בסיכון להצתה לפי הדפוס הנוכחי, וציינה כי הוגברה השמירה עליהם. בינתיים, ההצתות שנמשכות כבר יותר מחודש לא מותירות את נבחרי הציבור אדישים. "הפורוורד" מדווח כי הסנטור טובי סטביסקי שהגיע למסיבת העיתונאים של הקהילה, אמר כי "עצוב שהם לא יכולים להרגיש בטוחים בבתים שלהם. הם עזבו מציאות מטרידה בברית המועצות לשעבר, וכעת הם צריכים להתמודד עם זה גם בביתם החדש".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: FDNY
זירת הצתה בקווינס
צילום: FDNY
מומלצים