שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קאיה הושמה בהסגר. נתניהו: לשנות את החוק

  רה"מ שננשך בעצמו על ידי כלבת המשפחה אמר כי "זיהה ליקויים שאינם עולים עם היגיון וחמלה". שמולי: "אין סיבה שכלבים נושכים ייזרקו ישר למתקני בידוד". תוספת תקציב תינתן לצער בעלי חיים, אך התחום יישאר במשרד החקלאות

  כלבתו של ראש הממשלה הושמה בהסגר - וכעת קורא בנימין נתניהו לשנות את החוק הקיים. לאחר שהכלבה קאיה נשכה את חברת הכנסת שרן השכל, את בעלה של ח"כ ציפי חוטובלי ואף את נתניהו עצמו אמר ראש הממשלה כי גילה ליקויים בנושא הסגרת הכלבים.

  ערב אחרון עם משפחת נתניהו ()
  ערב אחרון עם משפחת נתניהו
  "בעקבות מקרה זה נחשפתי לסוגיית הסגרת הכלבים ומצאתי בה ליקויים שאינם עולים בקנה אחד עם ההיגיון והחמלה", כתב אתמול (ו') נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו. "אבקש מהגורמים המקצועיים במשרדי הבריאות והחקלאות ובארגונים להגנת בעלי החיים לגבש הצעות לשינוי ושיפור החוק הקיים. חנוכה שמח ושבת שלום לכולנו - להולכים על שתיים ולהולכים על ארבע".

   

  נתניהו ננשך על ידי כלבת המשפחה בחודש יולי, ואף נדרש לחיסון נגד כלבת. "נאלצנו בצער למסור את קאיה להסגר כמתחייב על פי חוק", כתב נתניהו לאחר שהצטלם מדליק נר חמישי אתמול עם רעייתו, בניו והכלבה המאומצת - אך למרות דבריו, אחרי שננשך בעצמו ביולי קאיה לא הושמה בהסגר. הכלבה למעשה ניצלה לפני כן מהמתה על ידי משפחת נתניהו - היא מבוגרת וסובלת מבעיות שמיעה והליכה.

  ליטוף מראש ממשלה ()
  ליטוף מראש ממשלה
   

  ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני, יו"ר השדולה למען בעלי החיים, יקדם בשבוע הבא את הצעת החוק למניעת בידוד כלבים: "ראש הממשלה צודק בעניין ההסגרים וחייבים לשנות את החוק. אין שום סיבה שלא נותיר אפשרויות נוספות כמו הסגרי בית, אין שום סיבה שכלבים נושכים ישר ייזרקו למתקני בידוד שהביקור בהם גורם להם לטראומה קשה. כבר בשבוע הבא אקדם את הצעתי לשינוי החוק שיתרום לרווחת בעלי החיים כאן".

   

  בתוך כך, ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר כי האחריות המיניסטריאלית בנושא אכיפת חוק צער בעלי חיים תישאר בידי משרד החקלאות ולא תעבור למשרד להגנת הסביבה. בכך היא תאמץ את המלצותיו של צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה שהוקם בנובמבר 2013, עקב דרישה שבאה אז מצד השרים לשעבר עמיר פרץ וציפי לבני להעביר את האחריות למשרד הגנת הסביבה, בטענה שמשרד החקלאות לא נותן מספיק משקל לקידום רווחתם של בעלי החיים בשל העובדה שהוא מחויב לרווחת החקלאים והחקלאות.

   

  חוק צער בעלי חיים קובע שורה של איסורים בדבר התעללות, התאכזרות, וגרימת סבל לבעלי חיים. העובר על איסורים אלה מבצע עבירה פלילית. לשם יישומו, החוק קובע סמכויות בתחום התקנת תקנות, פיקוח ואכיפה. כיום השר הממונה על ביצוע החוק הוא שר החקלאות, פרט לסמכויות מסוימות המוקנות לשר להגנת הסביבה.

   

  הממשלה הקימה בנובמבר 2013 צוות בין-משרדי לבחינת האחריות המיניסטריאלית על תחום צער בעלי חיים, תוך התייחסות למצב המקובל בעולם ולמגוון השיקולים הנוגעים בעניין. משרדי הממשלה השונים הביעו בפני הצוות את עמדותיהם ובפני הצוות הוצגו דוחו"ת שונים, לרבות דוחו"ת מבקר המדינה ודו"ח ועדת זיילר. רק נציג המשרד להגנת הסביבה סבר שיש להעביר את האחריות, אך עמדה זו לא התקבלה.

   

  בין היתר, אלו ההמלצות:

  *תוקם ועדה ציבורית מייעצת שיש להיוועץ בה בהתקנת תקנות וקידום הצעות חוק בתחום ההגנה על בעלי חיים; הוועדה תבחן את החקיקה והתקנות בראי אינטרס ההגנה על בעלי חיים וקידום רווחתם. הועדה תמנה 19 חברים ותכלול רופא וטרינר שיהיה יו"ר וכן שני נציגי ארגונים למען בעלי חיים.

   

  *יוקם אגף ייעודי ביחידת השירותים הווטרינריים, תוך הכפלת היקף כוח האדם המקצועי העוסק בנושא. בראש האגף יעמוד רופא וטרינר נושא משרה בכירה.

   

  *הממשלה תאשר תוספת של 7.8 מליון שקל לתחום, מעבר לסכום של 4.5 מליון שקל המוקצים על פי החוק. הצוות ממליץ הגברת פעולות פיקוח ואכיפה לרבות מתקנים מוגנים לבעלי חיים שונים; הפעלת מרפאה ניידת; הקמה ושיפוץ של כלביות; תמיכה במחקר; עריכת הכשרות ופעולות להעלאת מודעות והפעלת מתנדבים.

   

  *הרחבת ההסדרה המשפטית. יושלמו התקנות הנדרשות מכוח החוק עד אמצע שנת 2018 וכן יקודמו מספר תיקוני חקיקה.

   

  *הגברת הפיקוח והאכיפה - עד מחצית 2017 תושלם כתיבת נוהלים ורשימות תיוג לביצוע ביקורת ופיקוח; יוסטו 6 מפקחים ייעודיים לתחום צער בעלי חיים מבין מפקחי היחידה המרכזית של משרד החקלאות לאכיפה וחקירות; יפעלו להגברת התיאום ושיתוף הפעולה בין הגורמים העוסקים בפיקוח ואכיפה; יוסמכו מפקחים ממשרדי הממשלה; תקודם הסמכת מפקחים מקרב הרשויות המקומיות ותוקם מערכת ממוחשבת לניהול הפיקוח והאכיפה.


  פורסם לראשונה 11/12/2015 19:23

   

  אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים