שתף קטע נבחר

ישלם 35 אלף ש' בגלל השוואה למנהיג דאעש

חבר מועצה משפרעם מחה על גיוס ערבים לצה"ל ופרסם תמונה שבחציה אבו בכר אל-בגדדי וחציה של כומר ישראלי התומך בגיוס. זה נגמר בביהמ"ש

 

הכומר גבריאל נדאף ()
הכומר גבריאל נדאף

הוויכוח סביב גיוס לצה"ל בחברה הערבית: בית משפט השלום בעכו חייב לאחרונה את חבר מועצת העיר שפרעם לשלם 35 אלף שקל לכומר גבריאל נדאף, ממייסדי הפורום לגיוס העדה הנוצרית בישראל, לאחר שהשווה אותו למנהיג ארגון הטרור דאעש, אבו בכר אל-בגדדי. השופט אברהים בולוס קבע שהפרסום צורם ואינו לגיטימי, ולכן מהווה לשון הרע.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ביולי 2014 פרסם חבר המועצה מוראד חדאד בפייסבוק תמונה חצויה לשניים: למחצית מפניו של נדאף הוצמדה מחצית מפניו של אל-בגדאדי. מתחת לתמונה הוסיף חדאד בערבית: "אל בגדדי וגבריאל שני צדדים של אותו מטבע". בהמשך התפתח דיון ובו תגובות והערות מסוגים שונים.

 

בעקבות הפרסום הגיש נדאף תביעה שבה טען כי הפוסט מהווה לשון הרע ודרש פיצויים בסך 50 אלף שקל – המקסימום שניתן לתבוע ללא הוכחת נזק. לטענתו, הפרסום נועד לפגוע בשמו הטוב, להשפיל אותו ולהפוך אותו למטרה לשנאה.

 

חדאד טען מנגד שמדובר בתביעה קנטרנית שנועדה להפחיד ולהרתיע אותו מלממש את זכותו הבסיסית להביע דעה בעניין ניצולה של הדת לצרכים פוליטיים, ולהציג את עמדתו בסוגיה בעלת חשיבות ציבורית, והיא גיוסם של צעירים נוצרים לשירות צבאי בישראל. הוא התעקש שמדובר בפרסום לגיטימי, מה גם שלא הופנה נגד נדאף אישית, אלא נגד הדעה שבה הוא מחזיק.

 

השופט אברהים בולוס קיבל את התביעה וקבע שבסוגיית לשון הרע יש למצוא את נקודת האיזון בין חופש הביטוי מחד לבין הזכות לשם טוב מאידך, בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי.

מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי(צילום: MCT)

הוא ציין שאין צורך להכביר במילים על אכזריותו של ארגון דאעש, ועל כן, עם כל החשיבות שצריך לייחס לפתיחות ולסובלנות, כאן לא מדובר בביקורת עניינית אלא בפרסום שעוצמתו השלילית "צורמת".

 

בפסק הדין נכתב: "פרסום זה לא מקדם ולא משרת את חופש הביטוי בשום צורה שהיא, ודווקא חותר קשות תחת זכותו של התובע לשם הטוב, שאף היא, כפי שהזכרתי, מהווה זכות יסוד בכל משטר דמוקרטי שאין לבטל אותה. להשוואת התובע עם אל-בגדדי במקרה זה הייתה תכלית אחת ויחידה והיא להביע סלידה מהתובע והעמדה שהוא מייצג, לבזות אותו, להשפילו ולהשניאו על הבריות".

 

משכך, הוסיף השופט, אין לסווג אותו ככזה שנעשה בתום לב. בנוגע לפיצוי הסביר השופט בולוס שככל שההאשמות חמורות יותר והפרסום נעשה בהיקף רחב יותר, ראוי להעלות את רף הפיצוי. במקרה הזה יש להתחשב גם במעמדם של שני הצדדים ובהתנהלות של הנתבע, הנגועה במידה מסוימת של חוסר תום לב.

 

בסופו של דבר נקבע שחבר המועצה חדאד ישלם לנדאף פיצוי בסך 35 אלף שקל וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 5,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד ש' חסן
  • ב"כ הנתבע: עו"ד ו' אגבאריה
  • עו"ד שלומי וינברג עוסק בדיני לשון הרע
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי
צילום: MCT
מומלצים