שתף קטע נבחר

אפשר הנחה? מחיר למשתכן - המדריך המלא

השבוע הושלם חלקית המכרז הראשון של תוכנית מחיר למשתכן באזור הביקוש. בדיקה שערך עבור ynet אתר מדלן, מעלה כי מדובר במחירים המשקפים הנחות של 40%-45% ברכישת דירות חדשות לזכאים. אז מי זכאי, איך נרשמים להגרלה והיכן יושלמו מכרזים נוספים? שאלות ותשובות

מכרז מחיר למשתכן שהושלם השבוע (באולפן חלקי) בראשון לציון הוא אחד החשובים והמרכזיים בתוכנית הדגל של משרד האוצר. זאת מאחר שמדובר במכרז ראשון בלב אזורי הביקוש שיספק מחירי פריפריה לזכאים. מתוך 1,212 יחידות דיור שאמורות להיבנות ב-14 מתחמי מגורים, שווקו 942 דירות בהנחות של כ-30% ל-26 יזמים, שיבנו אותן ב-11 מתחמי מגורים בשכונת גבעת הרקפות במזרח העיר.

 

מחיר למשתכן מוזילה דירות לרמה של 2009

 

במסגרת מכרזים אלה, הקבלנים רוכשים את השטח מהמדינה בהנחה, ומתחייבים למכור את הדירות במחיר נמוך ממחירי השוק. המדינה מעניקה הנחה בשיעור משתנה של עד 80%, במטרה לאפשר לקבלנים לשמור על שיעור הרווח הקיים - למרות המחירים המוזלים.

 

במכרזים ביישובי הפריפריה, שבהם ערך הקרקע נמוך מדי מכדי לייצר הנחה משמעותית (השאיפה היא למחיר סופי לרוכש הנמוך ב-200 אלף שקל ממחיר השוק), תחלק המדינה מענק של 40-60 אלף שקל לרוכשים; וכן סבסוד של 40 אלף שקל לרשות המקומית כתחליף למענקי הפיתוח שישלמו הרוכשים.

 

עד כה שווקו במסגרת מכרזים אלה מעל 2,500 דירות בערים נוספות כמו ראש העין, ירושלים, בית דגן, עפולה, קריית מוצקין, לוד ודימונה, שמחיריהן משקפים הנחות בגובה של כ-30% בממוצע. עשרת אלפי יחידות דיור נוספות פורסמו וישווקו לציבור בחודשים הבאים בבית שמש, חריש, קריית שמונה, ערד, שדרות, מצפה רמון, ירוחם, נתיבות ואופקים, ובסך הכל מדובר בשלב זה בכ-6,000 יחידות דיור במסגרת מכרזים אלה.


 

מניתוח שביצע עבור ynet אתר מדלן, המספק לרוכשי הדירות מידע חיוני לפני הקנייה, עולה כי המכרזים שהושלמו בתקופה האחרונה שיקפו הנחות שבין 16% ועד ללא פחות מ-45%. לדברי רוה איתן, סמנכ"ל מחקר ואסטרטגיה במדלן, המחירים בראשון לציון משקפים הנחה של 40%-45% ביחס לדירות חדשות שנמכרות כיום ברחבי בעיר. לשם השוואה, ההנחה בירושלים עומדת על 16%, בדימונה על 20%, בראש העין על 26%, בקריית מוצקין על 29%, בלוד על 30%, בעפולה על 31% ובבית דגן על 40%.


באשר לאופי הבנייה בשיטת מחיר למשתכן, איתן מציין כי דירה מוזלת בבנייה נמוכה (החל משתי קומות) עולה כ-100 אלף שקל פחות מדירה במגדל (החל מ-10 קומות). נזכיר כי מחיר השוק לדירת 4 חדרים חדשה בראשון לציון עומד על כ-2.13 מיליון שקל. כך, דירת 4 חדרים חדשה בשכונת גבעת הרקפות בעיר במסגרת מחיר למשתכן בבנייה נמוכה תעלה 1.17 מיליון שקל; ואילו דירה דומה במגדל במסגרת התוכנית תעלה 1.27 מיליון שקל. במסגרת מחיר למשתכן לא ייבנו בתים צמודי קרקע.

 

ומה לגבי דירות בשאר השכונות של ראשון לציון וביישובי הסביבה? על פי הבדיקה, בשכונת רמב"ם בראשון לציון דירת 4 חדרים מיד שנייה עולה 1.35 מיליון שקל; בשכונת באר יעקב החדשה דירת 4 חדרים חדשה תעלה 1.54 מיליון שקל; בשכונת נס ציונה ואלי דירת 4 חדרים חדשה תעלה כבר 1.94 מיליון שקל; ואילו דירת 4 חדרים חדשה בשכונת נחלת יהודה בראשון לציון תעלה לא פחות מ-2.04 מיליון שקל.

 

אגב, בתקציב דומה לדירת 4 חדרים חדשה בשטח של 105 מ"ר בראשון לציון, ניתן לקנות דירת 4 חדרים חדשה בשכונת ברנע באשקלון, ברובע ח באשדוד ניתן לקנות דירת 4 חדרים מיד שנייה, ובשכונת נאות בגין ביבנה ניתן לקנות דירת 3 חדרים מיד שנייה.


מפת הנדל"ן האינטראקטיבית המצורפת מציגה את מחירי הדירות בערים ברחבי הארץ, תוך פילוח המחירים בכל שכונה ושכונה. מחיר ממוצע של דירה הוא 1.262 מיליון שקל (יד ראשונה וחדשה), כאשר הצבע הכחול במפה מצביע על מחיר נמוך מהמחיר הממוצע ואילו הצבע האדום מצביע על מחיר גבוה מהממוצע. ככל שהצבעים כהים יותר - כך המחירים מתרחקים מהממוצע.

 

הקלקה על כל יישוב מצביעה על רמות המחירים בתוך כל שכונה. עם ההקלקה על האייקונים שכוללים 3 בתים בצבעים כחול, ירוק וצהוב, יופיעו נתונים בצדה הימני של המפה בנוגע למספר יחידות הדיור המוזלות, מחיר דירה חדשה טיפוסית היום והערכה של מחיר דירה חדשה טיפוסית במסגרת מחיר למשתכן.

 

לצפייה בגודל מלא לחצו כאן או על המפה - לצפייה במחירי הדירות במחיר למשתכן לחצו על האייקונים

 


 

מחיר למשתכן - שאלות ותשובות

היכן וכמה דירות שווקו עד כה במסגרת מחיר למשתכן?

בירושלים שווקו 68 דירות בשכונת פסגת זאב; במתחם B בראש העין שווקו 256 דירות; בדימונה שווקו 584 דירות בשכונת השחר; בשכונת C1 החדשה בעפולה שווקו 337 דירות; במתחם כורדני בקריית מוצקין שווקו 1,028 דירות; בשכונת אחיסמך בלוד שווקו 376 דירות; בבית דגן שווקו 266 דירות; ובראשון לציון בשכונת גבעת הרקפות שווקו אתמול 942 דירות (מתוך 1,212 דירות שאמורות להיות משווקות במכרזי מחיר למשתכן).

 

היכן וכמה דירות ישווקו בעתיד במסגרת מחיר למשתכן?

בהמשך ישווקו בבית שמש 36 דירות באזור התעסוקה; בשכונת המגף בחריש ישווקו 208 דירות; בקריית שמונה ישווקו 240 דירות בשכונת יובלים; במגדל העמק ישווקו 118 דירות בשכונת שריד ועוד 76 דירות בשכונת יפה נוף; בצפון-מרכז שדרות ישווקו 260 דירות; בערד ישווקו 53 דירות בשכונת ראשונים; באופקים ישווקו 334 דירות בשכונת קריית מנחם; בנתיבות ישווקו 153 דירות בשכונת נווה שרון; בירוחם ישווקו 132 דירות בשכונה הצפונית; ובמצפה רמון ישווקו 50 דירות בשכונת ספיר. בסך הכל ישווקו 5,738 יחידות דיור מוזלות.

 


מכרזים בשיטת מחיר למשתכן 2015

מכרזים בשיטת מחיר למשתכן 2015
מחוז גוף משווק ישוב אתר יח"ד
ירושלים משותף עם משב"ש** ירושלים פסגת זאב 68
ירושלים משותף עם משב"ש

בית שמש אזור התעסוקה 36
חיפה משותף עם משב"ש

קרית מוצקין כורדני 1,028
חיפה משותף עם משב"ש

חריש המגף 208
מרכז רמ"י* ראשון לציון גבעת הרקפות 1,212
מרכז רמ"י לוד אחיסמך 593
מרכז משותף עם משב"ש ראש העין B 256
צפון רמ"י עפולה C1 337
צפון משותף עם משב"ש קריית שמונה יובלים 240
צפון משותף עם משב"ש מגדל העמק שריד 118
צפון משותף עם משב"ש מגדל העמק יפה נוף 76
דרום משותף עם משב"ש שדרות צפון-מרכז 260
דרום משותף עם משב"ש ערד ראשונים 53
דרום משותף עם משב"ש אופקים קריית מנחם 334
דרום משותף עם משב"ש דימונה השחר 584
דרום רמ"י נתיבות נווה שרון 153
דרום משותף עם משב"ש ירוחם צפונית 132
דרום משותף עם משב"ש מצפה רמון ספיר 50
סה"כ       5,738

* רמ"י - רשות מקרקעי ישראל

** משב"ש - משרד הבינוי והשיכון

 

מי זכאי לקנות דירה מוזלת במסגרת מחיר למשתכן?

הזכאים לרכישת דירת מחיר למשתכן הם חסרי דיור:

 

כאלה שלא הייתה בבעלותם דירה או חלק מדירה ב-6 השנים האחרונות - יחידים (רווקים, גרושים, אלמנים) מגיל 35 ומעלה וזוגות (נשואים או ידועים בציבור) בכל גיל.

כאלה שלא שכרו דירה שחל עליה חוק הגנת הדייר (דמי מפתח) ב-6 השנים האחרונות.

כאלה שאינם בני רשות ליחידת דיור בנחלה במשק חקלאי ביישוב קהילתי.

כאלה שאין להם זכויות בדירה בשלבי בנייה.

הורים עצמאים (חד-הוריים) עם ילד אחד לפחות, שהוא רווק וטרם מלאו לו 21 שנה, המתגורר עם ההורה דרך קבע ונמצא בחזקתו, ובכלל זה הורה עצמאי שהיה בעל זכויות של עד 50% בדירה שנמכרה בעקבות גירושין או במהלך הנישואין (קודם לגירושין), ולא היו לו זכויות נוספות בהתאם להגדרות לעיל ב-6 שנים שקדמו למועד הגשת הבקשה.

נכים בני 21 ומעלה המחזיקים באישור משרד הבריאות שהם מרותקים לכיסא גלגלים לצמיתות ובעלי דרגת נכות לצמיתות בשיעור 75% או יותר.

בני מקום - מי שמתגורר ב-3 השנים האחרונות או ב-4 שנים מתוך 10 השנים האחרונות, בתחום שיפוטה של הרשות שבה ייבנה הפרויקט.

 

האם אפשר למכור את הדירה לאחר קנייתה?

זכאי שרכש דירה במסגרת מחיר למשתכן, לא יהיה רשאי למכור אותה לצד שלישי במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4 (טופס אכלוס).

 

האם גם בעלי דירות יכולים להשתתף בתוכנית?

אם חלפה שנה מיום קיום ההגרלה הראשונה, ולא כל דירות מחיר למשתכן נרכשו על ידי חסרי דירה, יתרת הדירות תימכר גם למשפרי דיור בתנאי הזכייה.

 

איך אפשר לקנות דירה מוזלת במסגרת מחיר למשתכן?

בחירת הזוכים מבין הזכאים שנרשמו לפרויקט תתבצע באמצעות הגרלה שעורך משרד הבינוי והשיכון. על המעוניינים להירשם להגרלה להגיש למשרד הבינוי והשיכון בקשה לקבלת תעודת זכאות דרך אתר מחיר למשתכן.

 

מתי אפשר להתחיל להירשם להגרלה?

ההרשמה להגרלות תיפתח מיד לאחר מתן היתר בנייה לקבלנים שזכו במכרזים, ולאחר אישור חברת בקרה כי הקבלן עומד בתנאי המכרז. את היתר הבנייה מעניקה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. ההגרלות יבוצעו במערכת הגרלות ממוחשבת של משרד הבינוי והשיכון.

 

מתי מתחילים לבנות את הדירות המוזלות?

ברשות מקרקעי ישראל מציינים כי מועדי תחילת הבנייה משתנים מפרויקט לפרויקט בהתאם ללו"ז של עבודות הפיתוח, שנע בין מספר חודשים לכ-18 חודשים.

 

מתי הדירות יאוכלסו?

הדבר תלוי בקצב עבודת הקבלן. היות ומחיר הדירה קבוע בתוכנית מחיר למשתכן' אין לקבלן תמריץ כלכלי להתמהמה, ולכן על פי ההערכות של משרד הבינוי והשיכון - הבנייה תיעשה במהירות האפשרית. ברשות מקרקעי ישראל מציינים כי האכלוס צפוי להיות עד שנתיים ממועד תחילת הבנייה.

 

האם זכאי יכול לבחור איפה לגור מבין כל המתחמים במכרז?

כל מתחם יוגרל בהתאם לקצב הבנייה של הקבלן, וכל זכאי יוכל לבחור לאיזה מהתחמים הוא נרשם להגרלה. הזכאי יכול לבחור יותר ממתחם אחד - אבל לזכות רק פעם אחת.

 

האם המחיר הנמוך ישפיע על איכות הבנייה?

במשרד הבינוי והשיכון מבהירים כי איכות הבנייה לא תושפע מהמחיר הנמוך בעבור הקונה, שכן הוא מגלם בתוכו רווח יזמי נאות. על הקבלנים הזוכים במכרז לעמוד בסטנדרטים שנקבעו על פי חוק, ואיכות הבנייה תיאכף כבשגרה על ידי הרשות המקומית.

 

מפרט הדירה יהיה סטנדרטי. האם ניתן לבצע בו שינויים?

המפרטים השלמים מצורפים לחוברת המכרז וניתן לעיין בהם באתר מחיר למשתכן של משרד הבינוי והשיכון. לא ניתן לבצע שינויים במפרט, המייצג את הסטנדרט המקובל בשוק, מאחר שהוא נועד ליצור ודאות עבור המוכר והרוכש ולקצר ולייעל את משך הבנייה לטובת מסירת דירה לרוכש בזמן הקצר ביותר. המפרט נבנה על בסיס מיפוי השינויים השכיחים אותם מבצעים דיירים בעת רכישת דירה חדשה.

 

אילו סוגים של מבני מגורים ייבנו במסגרת המכרזים?

תוכנית מחיר למשתכן מאפשרת בנייה רוויה - כלומר 6 יחידות במגרש, לפחות בשתי קומות. לא מדובר ביחידות צמודות קרקע.

 

המדינה תיתן מענקים נוספים בפריפריה. מי זכאי למענק?

רוכשי דירה בפרויקט מחיר למשתכן זכאים למענק נוסף מהמדינה בגובה של 40-60 אלף שקל, לפי רשימת ישובים שנקבעת בשיתוף עם השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים. עד היום נקבעו היישובים הבאים - דימונה, ירוחם, חריש ואופקים.

 

מה ההבדל בין מסלול מחיר למשתכן הקודם לבין המסלול הנוכחי?

במשרד הבינוי והשיכון מסבירים: תוכנית מחיר למשתכן החדשה הרחיבה משמעותית את קבוצת הזכאים להשתתפות בתוכנית, וכעת זכאים להשתתף בה ללא הצגת תנאי סף השתכרות/שירות צבאי/מצב משפחתי וכו'. כמו כן, התוכנית החדשה אינה מגבילה את גודל הדירות, ניתנים מענקים בין 40-60 אלף שקל בפריפרייה וסבסוד פיתוח הקרקע גדול יותר בכ-40%.

 

האם מי שנרשם למסלול הקודם ייהנה ממחירים של המסלול הנוכחי?

מאחר שבתוכנית מחיר למשתכן החדשה הורחבה קבוצת הזכאים באופן משמעותי, זכאי לתוכנית הקודמת בוודאי זכאי לתוכנית זו.

 

אילו שלבים נכללים בתוכנית משיווק המכרז ועד הזכייה בהגרלה?

שיווק יחידות דיור ליזמים על ידי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון.

אישור שטחי הדירות ומחירי הדירות על ידי משרד הבינוי והשיכון.

פרסום הודעות על ידי חברות הבנייה לגבי מועדי ההרשמה לפרויקט.

פתיחת הרשמה לפרויקט ל-28 יום. ההרשמה תיעשה תיעשה באופן מקוון באתר הייעודי.

עריכת הגרלה ממוחשבת במשרד הבינוי והשיכון, ושליחתו תוצאות ההגרלה לכל הנרשמים.

שליחת הודעות זכייה לנרשמים וזימון הזוכים לבחירת דירה ולחתימה על חוזה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים