שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יצאתי לפנסיה ואני לא מפסיק לעבוד - כדי לגרום חיוך לאנשים
  משה עוזיאל יצא לפנסיה לפני חמש שנים ומאז לא מפסיק לעבוד. "זה לא היה פשוט ומיידי", הוא מספר, "אבל זכיתי באהבה בלי חשבונות ובלי תמורה. ההתנדבות הפכה אותי לאדם אחר"

  מאז שיצאתי לפנסיה, לפני כחמש שנים הפכתי לאדם אחר ולא הטיולים בעולם או המנוחה אחרי עשרות שנים של עבודה עשו עבורי את השינוי דווקא ההתנדבות וההכרות עם האנשים ששינו את חיי בגיל מבוגר.

   

  אבל בואו נתחיל מההתחלה. נעים מאוד, שמי משה, בן 67, מתגורר בלהבים שבדרום, נשוי לאליה באושר מזה 40 שנה, אב לאפרת, נעמה ומתן וסבא גאה לגיא ונועם. גימלאי מזה חמש שנים שעיקר עיסוקו כיום הוא התנדבות. מתנדב במרכז היום לנכים של עמותת איל"ן בבאר שבע, מוביל בית לנערות, מתנדב בעבודה עם נוער בסיכון של עמותת על"ם, חונך שלושה מהנדסי חשמל במסגרת עמותת "עולים ביחד" וחבר הנהלה ב"ידידי בית כהן".

   

  אך כל זה לא היה כל כך פשוט ומיידי. יצאתי לפנסיה אחרי כ-35 שנות עבודה אינטנסיביות ורבות פעילות כמהנדס חשמל במוסד גדול. שנים בהן ניהלתי צוות עובדים גדול ואז בוקר אחד, אתה מתעורר והכל נעלם. הגוף והנשמה צריכים להתרגל למצב החדש, לקצב אחר ולסדר יום שונה. סדר יום שאתה חייב לבנות ולתחזק בעצמך.

   

  אני מודה שעוד לפני צאתי לפנסיה ידעתי שחלק מן העיסוק השוטף שלי יהיה התנדבות, אבל לא שערתי שזה יהיה בהיקפים כאלה.

   

  עוד במדור : 5 הכללים למציאת ייעוד בחיים בגיל מבוגר

  "למדתי לשים דברים בפרופורציות". משה (באדיבות עמותת איל"ן) (באדיבות עמותת איל
  "למדתי לשים דברים בפרופורציות". משה (באדיבות עמותת איל"ן)
    

  תחילתו של סיפור אהבה

  תחילה, חשבתי להתנדב בבית חולים כמו זוגתי, אבל החיים מלאי הפתעות והם זימנו לי הזדמנויות אחרות. היום אני יכול לומר כי אני שמח שידעתי לקחת את ההחלטות הנכונות עבורי ולחבק אותן בשתי ידיים ולא לעזוב.

   

  סיפור האהבה שלי התחיל לגמרי במקרה כאשר הגעתי למרכז היום לנכים של עמותת איל"ן בבאר שבע. באתי בכדי לקחת עציצים לפני ט"ו בשבט, במסגרת פעילות "גינה טיפולית" במרכז היום לחלוקה כמתנת חג לבנות הבית החם בשכונה יא' בעיר. פעילות שאני מוביל במסגרת התנדבות אחרת מזה כ-15 שנים.

   

  אז לא היה לי מושג היכן נמצא רחוב המדע 17 בשכונת רמות אבל הגעתי, העמסתי את העציצים והלכתי למשרד המנהלת, דנה, לומר תודה ושלום.  אחרי מילות התודה הציעו לי לערוך סיור במקום, סיור שבסיומו הוצע לי להתנדב במרכז יום בשבוע. הסכמתי ללא היסוס או מחשבה שניה, אך לא ידעתי באותו הרגע איזו משמעות תהיה להחלטה הזו על חיי. התנדבות של יום בשבוע הפכה עד מהרה להתנדבות של חמישה ימים בשבוע.

   

  מרכז היום שאב אותי לתוכו. באותה התקופה בה התחלתי להתנדב במרכז, החל תהליך של "הפיכת חלום למציאות" ופרויקט העצמה. מהר מאד מצאתי את עצמי שקוע בפעילויות עם המטופלים. פתאום נחשפו בפני אנשים, עולמות שלמים, כישרונות, רגשות, רצונות וחלומות ואני גמרתי אומר לעשות ככל יכולתי ולגייס את כל הניסיון והיכולות שלי כדי להחזיר לאנשים אלה את הרגשת החיוניות והערך העצמי.

   

  מצאתי את עצמי מקבל כמויות עצומות של אהבה, סימפטיה, שיתוף פעולה, הקשבה ואנרגיות שלא האמנתי שקיימות במקום כמו מרכז היום וככל שעבר הזמן זה רק הלך והתגבר.

   

  למדתי לשים דברים בפרופורציה וקיבלתי מהם מושג על סדרי העדיפות האמתיים בחיים. המרכז הפך לבית שני עבורי ואני מברך כל יום על ההזדמנות שניתנה לי. אני קשור לאנשים, למטופלים ולצוות בעבותות של רגשות וחוויות והיום קשה לי לדמיין את החיים השוטפים שלי בלעדיהם.

   

  עוד: בריאות בגיל המבוגר: 2 הפעולות החשובות ביותר

  "חיוך של מטופל במרכז היום הוא אושר בהתגלמותו". משה עם נורית במרכז היום (באדיבות עמותת איל"ן) (באדיבות עמותת איל
  "חיוך של מטופל במרכז היום הוא אושר בהתגלמותו". משה עם נורית במרכז היום(באדיבות עמותת איל"ן)
   

  זוכה לראות חיוך ואושר

  כחלק משגרת היום שלנו במרכז אנו מובילים את פרויקט ההעצמה שמטרתו לשתף מטופלים באחריות בהובלת פעילויות שוטפות.

   

  רק דוגמא אחת ליישום מוצלח של הפרויקט היה בחנות שלנו, "חנות קטנה ומטריפה", שם אנו מציעים למכירה לבודדים ולמוסדות את עבודות היצירה אותן עושים המטופלים במרכז היום.

   

  הרעיון היה למסד ולמחשב את כל הפעילות בחנות. כתבנו נוהל ובמקביל לאישורו מחשבנו את כל ניהול החנות, בצענו ספירת מלאי עם תיעוד ממוחשב מלא, תמחרנו את כל העבודות והערכנו את המלאי ואת חומרי הגלם תוך תאום רמות המלאי לחומרי הגלם והמוצרים המוגמרים בחנות. כל הפעילויות נעשו בעבודת צוות ובכתף אל כתף עם חיים, מטופל במרכז היום, ולאחר שהתקבלה ברכת מנהלת המרכז, עברה כל הפעילות כולל הוצאת חשבוניות ללקוחות, הפקדת כסף לבנק וכו' לאחריותו המלאה.

   

  לא אשכח לעולם את החיוך שחזר לפנים של חיים ואת האנרגיות שהוא מקרין לסביבה. אז מה צריך יותר מזה? זהו האושר בהתגלמותו.

   

  עוד: 20 שאלות: כך תאבחנו בעצמכם חשד לאלצהיימר

   

  מגלה ששיאים נועדו להשבר

  אהבתי והערכתי לאנשים במרכז היום רק גוברת והולכת ואנו כל פעם מגיעים להישג ושיא חדש ועולים עוד מדרגה. זה בא לידי ביטוי בפעילות השוטפת של פרויקט ההעצמה ובפעילויות אחרות שאני שותף להן כמו טיולים, פעילות 'שכן טוב', ריפוי בעיסוק, אומנות, חוג צילום, הצגה שהעלנו ופעילויות נוספות שכולן לטובת המטופלים ומרכז היום.

   

  ואני? ההתנדבות הפכה אותי לאדם אחר, רגשות ותחושות של סבלנות, קבלת השונה, הכלה הפכו לשיגרה ביומי. אני מרגיש משמעותי, שייך, תורם, נותן, אוהב, עושה למען האחר, מצמיח טוב, מביא שמחה, גורם לחיוך, נותן בלי לזכור אבל מקבל מבלי לשכוח.

   

  אני מרגיש שהגעתי למקום בו אני יכול להגשים את עצמי, מקום שהביא אותי להרגיש כמו פרח מפיץ ריח לכולם, בלי חשבונות ובלי תמורה. אשריי וטוב לי.

   

  אני מבקש לספר לכל המתלבטים באשר הם, בואו להתנסות בחוויית ההתנדבות, כל אחד לפי יכולתו וזמנו הפנוי ואני מבטיח לכם מניסיוני האישי כי תגלו עולם אחר, עולם מופלא.

   

  משה לא לבד. צפו בחיליק נבו מתנדב חמישה ימים בשבוע בגן של איל"ן ומבטיח לא להפסיק

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

    

  הכותב מתנדב מידי יום באהבה גדולה בעמותת איל"ן. ביום רביעי, 23.12.15, יתקיים "מצעד הפרוטות" – יום ההתרמה השנתי לעמותת איל"ן - איגוד ישראלי לילדים נפגעים. טלפון לתרומות: 03-9411333 או דרך האתר

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  באדיבות עמותת איל"ן
  מגלה סדרי עדיפויות חדשים
  באדיבות עמותת איל"ן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים