שתף קטע נבחר

שלוש רקטות התפוצצו מצפון לנהריה, צה"ל הגיב בירי פגזים

הרקטות התפוצצו בשטח פתוח ואזעקות נשמעו בכל הגליל המערבי. בנהריה ובשלומי פתחו מקלטים. סריקות אחר מקום הנפילות. הירי הזה התרחש שעות לאחר חיסולו של סמיר קונטאר בפאתי דמשק. בתגובה ירה צה"ל שמונה פגזים אל האזור שממנו נורו הרקטות

התגובה על חיסולו של סמיר קונטאר: שלוש רקטות נורו הערב (יום א') משטח לבנון לעבר ישראל וגרמו לחרדה גדולה. פיצוץ עז נשמע בשעה 17:42 באזור נהריה ובמקביל נשמעו אזעקות בשלומי ויישובי הגליל המערבי. אזרחים דיווחו על הדי פיצוצים באזור נהריה אך אין נפגעים. חלק מהתושבים לא לקחו סיכון ונכנסו למקלטים. כוחות צה"ל סרקו את האזור מצפון לנהריה בניסיון לאתר את מקום הנפילות.  בנהריה ובשלומי נפתחו המקלטים, אף שבפיקוד העורף לא ניתנה הוראה כזאת.

בתגובה לירי הרקטות תקף צה"ל באמצעות כוחות ארטילריה בדרום לבנון. שמונה פגזים נורו אל האזור שממנו נורו הרקטות. "צה"ל רואה בצבא לבנון האחראי הבלעדי לנעשה בשטחו וימשיך לפעול נגד כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה", נמסר בהודעת דובר צה"ל, "בשלב זה אין שינוי בהנחיות ההתגוננות לתושבי האזור". הערב דיווחו בלבנון על המשך הפעילות המוגברת של חיל האוויר בעיקר באזור צור. הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט קיים הערכת מצב מיוחדת בעקבות האירועים בצפון עם אלופי צה"ל.

  

 

רחוב בנהריה לאחר שמיעת האזעקה (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
רחוב בנהריה לאחר שמיעת האזעקה(צילום: אביהו שפירא )

לקוחה אמיצה אחת נשארה למרות האזעקות (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
לקוחה אמיצה אחת נשארה למרות האזעקות(צילום: אביהו שפירא )

חיילי צה"ל שהגיעו כדי לאתר את מקום נפילת הרקטות (צילום: zoomout ) (צילום: zoomout )
חיילי צה"ל שהגיעו כדי לאתר את מקום נפילת הרקטות(צילום: zoomout )

 

ברדיו "קול לבנון" דווח כי שתי רקטות שוגרו מאזור צור לעבר ישראל. במקביל, דווח בערוץ הטלוויזיה הלבנוני NTV כי שלוש רקטות שוגרו מאזור ראס אל-עין שבדרום נפת צור לעבר שטחי ישראל. עוד דווח שם על פעילות מוגברת של חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון.

 

אתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" דיווח מפי גורמים ביטחוניים בלבנון כי חוליה של "החזית העממית המפקדה הכללית" בראשות אחמד ג'יבריל ירתה את הרקטות לעבר הגליל המערבי. לדבריהם, הרקטות הועברו ממחנה פליטים פלסטיני הסמוך לאזור השיגורים - אזור שבעבר שיגרו ממנו רקטות לעבר ישראל. הארגון לא קיבל אחריות באופן רשמי, אולם גינה את חיסולו של סמיר קונטאר.

 

בערוץ "אל-מיאדין" דווח על כך ששלוש רקטות שוגרו על ידי אלמונים. לפי מספר דיווחים, האתר ממנו שוגרו הרקטות קרוב יחסית למחנה הפליטים הפלסטיני רשידייה. באתר רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה אפילו לא דיווחו על השיגור לעבר ישראל, ובאתרים אחרים שמזוהים עם הארגון ציטטו את התקשורת בארץ. ערוץ FTV הלבנוני פרסם התייחסות של גורמים ביוניפי"ל לשיגור הרקטות מדרום לבנון לעבר ישראל: "אנו מודעים למקרה הביטחוני שאירע הערב וההנהגה הבינלאומית מקיימת שיחות עם שני הצדדים במטרה להשתלט על המצב. סיורים של יוניפי"ל ושל צבא לבנון פועלים באזור".

 

פתחו מקלטים: "חזרנו לשגרה"

בשלומי נפתחו המקלטים מיד עם שמיעת האזעקה והנפילות. הפעילויות הציבוריות במתנ"סים הופסקו והילדים נשלחו הביתה. ראש המועצה, גבי נעמן, אמר כי יקיים בהמשך הערב הערכת מצב אם ניתן לקיים מחר לימודים. "בהנחה שהשקט יישמר בלילה. ההנחייה לתושבים ברורה: להישאר בקרבת מקלט או מרחב מוגן", אמר נעמן.

  

כוחות ביטחון בכניסה לשלומי (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
כוחות ביטחון בכניסה לשלומי (צילום: אחיה ראב"ד)
 

הערב בחניתה ( צילום: חן צור) ( צילום: חן צור)
הערב בחניתה( צילום: חן צור)
נהריה הערב במהלך אסיפת הורים ()
נהריה הערב במהלך אסיפת הורים

ראש העיר נהריה ז'קי סבג אמר תחילה כי לא יחרוג משגרת היום יום, אך מאוחר יותר הורה לפתוח מקלטים. מהעירייה נמסר כי לא מדובר בהנחיה של הצבא ולא בהוראה להיכנס למקלטים אלא בפתיחת מקלטים "אך ורק על מנת להימנע מסיכונים ולתרום להרגשת הביטחון הכללית".

 

פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מציין כי לפי פרסומי חיזבאללה הרקטות נורו מדרום לבנון, אזור שבשליטה אפקטיבית של חיזבאללה ואפשר להניח שזו התגובה לחיסולו של סמיר קונטאר כפי שהעריכו בישראל עוד קודם לכן. ישראל אמנם נוהגת להגיב על כל פגיעה בריבונותה ועל כל ירי לשטחה. זו המדיניות בכל הגזרות, אך ייתכן מאוד שהפעם ישראל לא תגיב כדי לא להסלים את המצב. מחר עומד לנאום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לשאת נאום שלא תוכנן מראש. קרוב לוודאי שיתייחס לחיסול קונטאר. נסראללה נוהג בשנים האחרונות לנאום לאחר שהתבצעה תגובה בשטח כדי שיוכל להתפאר שנקם על פעולה שייחס לישראל וייתכן שכך ינהג גם הפעם. לישראל אין עניין להסלים את המצב וסביר להניח שלא תהיה תגובה או שתהיה תגובה מינורית בלבד.

 

קונטאר על רקע מקום חיסולו. הירי הוא תגובה? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קונטאר על רקע מקום חיסולו. הירי הוא תגובה? (צילום: EPA)

ילדי קיבוץ לוחמי הגטאות בשעת האזעקה בספרייה (צילום: ספרית קיבוץ לוחמי הגטאות) (צילום: ספרית קיבוץ לוחמי הגטאות)
ילדי קיבוץ לוחמי הגטאות בשעת האזעקה בספרייה (צילום: ספרית קיבוץ לוחמי הגטאות)
הירי לצפון הגיע כחצי יממה לאחר חיסולו של המחבל סמיר קונטאר בדמשק. קונטאר חוסל אחרי שעל פי פרסומים זרים היה במהלך תכנון פיגוע גדול נגד ישראל מצד רמת הגולן. לדברי המקורות, קונטאר הפך בשנה האחרונה למעין יזם פיגועים עצמאי ול"פצצה מתקתקת" מנקודת ראות ישראלית ומערבית. לדברי הגורמים, קונטאר כבר לא פעל בעת האחרונה בשליחות חיזבאללה אלא יותר ויותר ביוזמה עצמית יחד עם גורמים במיליציות של תומכי המשטר תחת השם "ועדות ההגנה הלאומית הסורית".

 

בישראל סירבו להתייחס לחיסולו של קונטאר, ששוחרר מהכלא הישראלי שבו ישב שנים ארוכות אחרי שרצח את דני הרן ואת בתו בשנת 1979. הקבינט המדיני בטחוני התכנס לדיון שגרתי שנקבע מראש, ועודכן על האזעקות בצפון. 

  

מנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה, ד"ר מסעד ברהום, קיים התייעצויות טלפוניות עם גורמים בצה"ל ובמשרד הבריאות בעקבות ירי הקטיושות לעבר הגליל המערבי. בשלב זה נמשכת הפעילות במרכז הרפואי לגליל כסדרה. ד"ר ברהום: "הצוותים מתורגלים היטב מהעבר בהתמודדות עם אירועים ביטחוניים המתרחשים באזור. ערכתי שיחות עם כלל הגורמים המקצועיים, נערכו תדרוכים לצוותים וכן פגישת עדכון עם מנהל המחלקה לרפואה דחופה. אני תקווה שהשקט יישמר בהמשך אך עם זאת, אני יכול להבטיח כי אנו ערוכים לתת מענה מהיר לכל תרחיש חירום שיתפתח באזור".

 

ניתאי מיוחס בן ה-16 מנהריה סיפר: "פתאום התחילו אזעקות ורצתי למרחב המוגן. הסירנות נמשכו כמה דקות ומאוד פחדתי.  אחרי 10 דקות יצאתי החוצה וכרגע שקט. זה היה מפחיד מאוד". רותם עזתי מנהריה הוסיף: "הילדות היו בסלון עם חברים שגם להם יש ילדים. כשנשמע הפיצוץ הכנסנו את כולם לממ"ד. מיד אחר כך נשמעה האזעקה. ציפינו לזה אחרי החיסול אך בכל זאת הופתענו. אנחנו רגילים אבל עם הילדים זה לא נעים".

 

עזיתה סמילנסקי  מנהריה, שמדריכה חוג לילדים בגשר הזיו, סיפרה: "פתאום נשמעה אזעקה. שמעו את האזעקה מאוד חזק, זה היה בדיוק בזמן שההורים באו לקחת את הילדים, אז עצרנו הכל ונכנסנו למקלטים. רק כשהייתה אפשרות כל הקבוצה התפזרה. בדקות שלאחר האזעקה קווי הטלפון באזור השתבשו ולא הצלחתי להתקשר". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
בתי הקפה נותרו ריקים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים