שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר בדק: האם ה"קנאקים" באצבעות מסוכנים?

  חוקרים קנדיים ביצעו בדיקת אולטרסאונד לעשרות נבדקים בעת שעשו את ה"קנאק" באצבעות הידיים. התוצאות חושפות מה גורם לקול הזה, והאם הוא מסוכן

  כולנו מכירים את רעש ה"קנאק" הנגרם כתוצאה מפריכת האצבעות - חלקנו נהנים לעשות זאת שוב ושוב, בעוד אחרים מצטמררים מהצליל. בעבר עלו חששות מפני הסכנות האפשריות מהפעולה הזו. מחקר חדש חושף עוד טפח מהתופעה המסתורית הזו של גוף האדם. הממצאים פורסמו בכנס הרדיולוגיה האמריקני RSNA.

   

  קראו עוד בנושא:

  מה גורם ל"קנאקים" באצבעות?

  כאב ונפיחות באצבעות הידיים: הסיבות והטיפולים

  תסמונת התעלה הקרפלית: מחלת עידן המחשב

   

  החוקרים בדקו 40 מבוגרים, בהם 17 נשים ו-23 גברים בגילאי 18 עד 63. כל אחד מהנבדקים עבר הדמיית אולטרסאונד בעודו מבצע את פעולת ה"קנאק" בכל אחת מאצבעות הידיים. 30 מתוך הנבדקים נהגו לבצע את הפעולה באופן כרוני, בעוד שעבור עשרה מהם, זה היה הנסיון הראשון. חלק מהנבדקים "הכרוניים" הודו שהם מבצעים את הפעולה גם 20 פעמים ביום במשך שנים ארוכות.

   

  באמצעות מכשיר האולטרסאונד, ראו החוקרים את המפרקים בעת פעולת ה"קנאק". שני רדיולוגים פענחו את הממצאים שהראו כי הבזק אור אותו תיארו "כמו זיקוקי דינור המתפוצצים בתוך המפרק", מופיע במהלך הפעולה.

   

  צפו בצילומי האולטרסאונד:

  לדברי החוקרים, אותם הבזקי אור שנראים במפרקים בעת בדיקת האולטרסאונד, הם עדות לשינויי לחץ דינמיים הקשורים לבועות גז בתוך המפרק. פריכת האצבעות בזמן ההבזק, לא גרמה לכל כאב, נפיחות או מוגבלות בפעילות המפרק, וגם בדיקות האולטרסאונד הראו כי אין כל שינויים במפרק כעדות לפגיעה בו. באף אחד מהנבדקים גם לא נמצאה הגבלה בגמישות המפרקים או הרקמות שסביבם.

   

  הגזים שמשתחררים בעקבות ה"קנאק"

  הממצאים של החוקרים תומכים בהערכות קודמות על מה שמתחולל במפרקי האצבעות: הנקודה הזו בה שתי עצמות או יותר מתחברות עטופה בקרום היוצר את השק שעוטף את המפרק. הקרום הזה מפריש נוזל הקרוי סינוביום, שמשמש לסיכה של המפרק. נוזל הסינוביום מכיל גזים שונים ובהם חנקן ופחמן דו חמצני.

   

  על פי אחת התיאוריות, בעת כיפוף או מתיחה מהירים של האצבעות, נמתחים גם קרומי המפרקים והגידים וכך משתנה הלחץ באיזור. שינוי הלחץ הזה גורם לשינויים בתצורת הגזים בנוזל המפרק: אם עד כה הגזים היו מומסים בנוזל המפרק, כעת הם משתחררים ממנו ויוצרים בועה המשתחררת ויוצרת את צליל הפצפוץ.

   

  תיאוריה שנייה גורסת כי באיזור המפרק יש ואקום. מתיחת המפרק גורמת לתזוזה של גידים ופעירת מרווח במפרק המפחיתה את מידת הלחץ באיזור. הפחתה זו של לחץ גורמת לשאיבת גזים בחזרה אל המפרק, מה שגורם לצליל ה"קנאק".

   

  ומה לגבי הנזק האפשרי? על פי הידוע כיום, פריכת המפרקים אינם גורמים לכל נזק, וגם אינם מגבירים את הסיכון לרעד, או לשחיקת המפרקים. הצמרמורת שנגרמת לחלק מהסובבים אתכם - היא כבר סיפור אחר.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  צילומי האולטרסאונד הראו הבזק אור בזמן פריכת האצבעות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים