שתף קטע נבחר

חוה יערי: "אביבה גרנות הייתה גאון על גבול הטירוף"

ב-1985 הן רצחו את התיירת מלה מלבסקי, 30 שנה אחר כך סיפרה יערי על שותפתה לרצח שנפטרה: "אביבה הצליחה לטוות מסביבי קורי עכביש וסנוורה אותי. אל נקמות השם". החוקר במשפט: "הייתה נוכלת ורמאית"

יערי וגרנות בעת המשפט (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
יערי וגרנות בעת המשפט(צילום: מיכאל קרמר)

חוה יערי, שותפתה לרצח של אביבה גרנות שהלכה בסוף השבוע לעולמה, ספדה לה הערב (יום ב') בשיחה עם ynet: "אל נקמות השם". בשנים האחרונות שמרה יערי על שתיקה. יחד עם גרנות, הורשעה אף היא ברצח התיירת מלה מלבסקי ב-1985.

 

יערי בת ה-68 מתחה ביקורת על התנהלותה הכלכלית של חברתה לשעבר ואמרה כי זאת לדעתה הסיבה שהובילה למותה בגיל 70, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet. אף שהשתיים לא עמדו בקשר מאז שבתן בכלא, יערי סיפרה כי עקבה "מרחוק" אחרי חייה של גרנות. היא סיפרה כי "אביבה לא תפסה את המציאות כמו שהיא. היא התגוררה ברחוב פינסקר בתל אביב, בשכר דירה של 5,000 שקל בחודש. אבל היא יכולה הייתה לגור בדירת עמידר צנועה ב-100 שקל בחודש. אדם צריך לדעת לאכול במזלג אחת וכף אחת".

 


2000: יערי משתחררת מהכלא (צילום: דני סלומון) (צילום: דני סלומון)
2000: יערי משתחררת מהכלא(צילום: דני סלומון)


יערי לאחר שחרורה מהכלא  (צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות") (צילום: אפי שריר
יערי לאחר שחרורה מהכלא (צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות")
 

יערי סיפרה כי בני משפחתה של גרנות החרימו אותה לאחר שעלו טענות על גניבת כספים. "כולם חשבו שאחרי שהיא תשתחרר מהכלא היא תשתנה, אבל זה לא קרה".

 

על ימיה בכלא אמרה: "הטפשות שלי הייתה שלא ראיתי את הדברים בזמן אמת, ורק בכלא גיליתי את הכול. רק אז נפל לי האסימון. ממש אכלתי את עצמי. בגלל זה השתחררתי עם התקף לב". היא כיוונה לכך שהבינה כי לגרנות הייתה השפעה גדולה עליה, וכך גם הידרדרה לשתף עמה פעולה: "אני אמורה להיות אישה אינטליגנטית וקולטת מה קורה מסביב, אבל אביבה הצליחה לטוות מסביבי קורי עכביש וסנוורה אותי. היא הייתה גאון על גבול הטירוף".

 

 (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

 (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

1987: גזר הדין  (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
1987: גזר הדין (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

עו"ד מישל חדד, בעבר חוקר המשטרה שהיה מופקד על חקירתן של גרנות ויערי, אמר כי לעולם יזכור כי גם שתי נשים נורמטיביות יכולות לבצע רצח אכזרי ביותר. "לאורך החקירה אביבה הכחישה שהייתה מעורבת ברצח, אבל כשהצגתי לה את העובדות היא מיד נשברה והודתה". חדד מספר כי באחד מתרגילי החקירה הצמיד מכשיר הקלטה לגופה של אביבה כדי להקליט את חוה מודה, אולם במצלמה הנסתרת שהתקין בחדר החקירה היא נראתה מראה ליערי את המכשיר. "היא הייתה נוכלת ורמאית וכשנשברה אמרה שלא מוכנה יותר לשאת את הרצח".

 

אביבה גרנות (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
אביבה גרנות(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

גרנות הובאה למנוחות תחת השם ויויאן שפרמן  (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
גרנות הובאה למנוחות תחת השם ויויאן שפרמן (צילום: אבי מועלם)
 

הרצח של התיירת מלה מלבסקי באמצע שנות ה-80 זעזע את המדינה. מלבסקי, יהודייה מניו יורק, הפקידה כסף בחשבון בנק בירושלים שבו עבדה חוה יערי כיועצת השקעות. יערי וגרנות זייפו את ייפוי הכוח של מלבסקי ומשכו כמה עשרות אלפי דולרים מחשבונה של התיירת.

 

כשהגיעה לבקר בישראל בשנת 1985, שבועיים לפני הרצח, גילתה מלבסקי שאין כסף בחשבון. גרנות ויערי חששו שמלבסקי תגלה שהן לקחו את הכסף והחליטו לרצוח אותה. בחודש מרס באותה שנה התגלתה גופתה של מלבסקי בתל ברוך בתל אביב. השתיים נעצרו והכחישו בתחילה את החשדות נגדן, אך יערי נשברה והודתה לבסוף במעשה. עד היום לא ברור מי מהן רצחה בפועל את מלבסקי ומי סייעה לה.

 

בינואר 1987 הן הורשעו ונידונו למאסר עולם. שלושת השופטים בבית המשפט המחוזי בתל אביב פסקו פה אחד שהן רצחו את מלבסקי באכזריות איומה, הכו אותה במערוך ולאחר מכן דרסו אותה למוות. השופטים שהרשיעו את גרנות ציטטו את המשפט "הרצחת וגם ירשת?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות"
חוה יערי לאחר שחרורה מהכלא
צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות"
מומלצים