שתף קטע נבחר

ושבו לוחמים לגבולם

תנועת 'אם תרצו' עשתה שירות מאוד יעיל למטרות המקוריות של 'שוברים שתיקה' בכך שהעלתה את המודעות לנושא המוסר וטוהר הנשק על סדר היום והצליחה לגייס לא מעט תמיכה במטרות האלה

קשה עד בלתי אפשרי להתחמק מהמאבק המתוקשר של 'אם תרצו' ו-'שוברים שתיקה' בימים האחרונים, והסיבה לכך ברורה. קחו נושא טעון פוליטית וערכית כמו העמדה המוסרית של ישראל וחיילי צה"ל הלוחמים בשטחים, תוסיפו לו כמות יפה של פוליטיקה ואינטרסים סותרים, בתיבול קצת ביקורת פנימית שיוצאת החוצה ומימון זר וקיבלתם ויכוח ייצרי לוהט, בעל הפוטנציאל להעסיק אותנו לזמן רב.

 

עוד בערוץ הדעות:

לא מלחמת דת

האם הציונות סיימה את יעודה ההיסטורי?

תפקידי היועץ המשפטי הבא

האתגר של ישראל: הסתה או חברה אזרחית?

דמוקרטיה בערבון מוגבל

 

אני לא חושב שמדובר בויכוח פוליטי-אתי מיותר. למעשה, אני די בטוח שדווקא בעימות הנוכחי, כנראה שהתועלת לכלל החברה הישראלית, על כל צדדיה, גדולה משמעותית מהעלות. הבעיה היחידה היא שבטעות אנחנו עלולים לפספס את הזדמנות הפז שנכרתה בדרכנו ובמקביל כנראה שלא נזהה את ההתקדמות שהתרחשה בימים האחרונים.

 

למיטב הבנתי, ארגון 'שוברים שתיקה' במקור אינו, ולא אמור להיות, ארגון פוליטי. זה ארגון שכל ייעודו שימור המוסריות של צה"ל על ידי זיהוי נקודת כשל והתראה מפני תקלות בעבר או בעיות פוטנציאליות בעתיד.

 

כעת הארגון נמצא תחת מתקפה. בין אם מדובר באיסור על פעילות בבתי הספר, ביחידות צה"ל, או במקומות אחרים בארץ ובין אם מדובר במתקפות ישירות על אנשי הארגון או על אנשים אשר מזדהים עם פעילותו ברשתות החברתיות. אלא שבתוך כל המתקפות, וגם בחלק לא מבוטל מהודעות התמיכה, אפשר לזהות את אותו הניואנס אשר חוזר על עצמו שוב ושוב - הפעילות הביקורתית של הארגון היא חשובה והכרחית, אבל לא בחו"ל.

 

די להסתכל על הודעתו של ראש השב"כ לשעבר דיסקין בפייסבוק, על כך שהוא לא אוהב את פעילות הארגון בחו"ל, אבל תמיד הקפיד לקרוא את דו"חות הארגון מאחר והוא משרת היטב את האינטרס הישראלי. אם זה לא מספיק, אז יש גם את הודעתו של מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, האלוף במילואים עמירם לוין, שקורא לצה"ל "לעודד את 'שוברים שתיקה' ושכמותם, להשמיע קולם ללא מורא בצה"ל ובחברה הישראלית (ורק בצה"ל ובחברה הישראלית)", והדוגמאות עוד רבות.

 

כי באופן אירוני משהו, תנועת 'אם תרצו' עשתה שירות מאוד יעיל למטרות המקוריות של 'שוברים שתיקה' בכך שהעלתה את המודעות לנושא המוסר וטוהר הנשק על סדר היום והצליחה לגייס לא מעט תמיכה במטרות האלה. השאלה היחידה שנותרה על הפרק היא האם 'שוברים שתיקה' ישכילו לנצל את שעת הכושר הנוכחית

 ולקצור את הפירות בכך שיגבילו את פעילותם לשיח הפנים-ישראלי? האם הארגון שמטרתו המקורית כה חשובה יעשה את המעשה הראוי, המעשה אשר משרת בצורה מיטבית את מטרתו המוצהרת, ויתנער מפעילותו בחו"ל?

 

כי אירופה לא תשנה את המציאות בישראל. כי השינוי שהארגון חפץ בו תלוי בעיקר במוניטין שלו בעיני האזרח הישראלי ולא במוניטין שלו בעיני האזרח האירופי. כי בישראל יש די והותר מנגנונים ואנשים טובים שיכולים לפתור את הבעיות הקשות שעולות מן העדויות. ובעיקר כי הקרב על המטרות קרב הוכרע. בקרב הזה 'שוברים שתיקה' כבר ניצחו. עכשיו רק נשאר להם לתקוע את הדגל. בארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים