שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדריך: כל הטיפולים לצוואר עם עור מתוח

  יום אחד זה קורה - הצוואר מתחיל להתמלא קמטים ולהיראות רופף ומדולדל. במקום להשלים עם המראה הלא-אסתטי, אפשר לטפל בבעיה בין אם בחדר הניתוח או מחוצה לו. כיצד תבחרו את הטיפול המתאים לכם ביותר?

  בין גיל שלושים לשישים בחיי האדם, המראה מתחילה לספר סיפור בהמשכים. בפנים המשתקפים ממנה נחרשים קמטים, והצוואר שנשא פעם את הפנים בכבוד, הופך מדולדל ורפוי. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל?

   

  קראו עוד בנושא:

  מהו המרכיב החשוב בתכשירי הקוסמטיקה שמעלים קמטים?

  חומר מילוי או בוטוקס: איך לבחור את הטיפול הקוסמטי המתאים?

  איך למנוע סכנה בניתוח פלסטי בגיל מבוגר

   

  ככל שמתבגרים, הרקמות הרכות משתנות, העור מאבד מהאלסטיות שלו והשומן התת עורי נמוג, דבר המתבטא בהתרופפות, דלדול והתקמטות העור. שריר הפלטיסמה שלמעשה "מחזיק" את שכבות הצוואר העמוקות במקום ונותן מבנה לצוואר, מאבד אף הוא מגמישותו והוא נמתח בהדרגה עד שהופך לדק וחלש מאוד.

   

  נוסף לכל זה, בהרבה מקרים הגיל מביא איתו הצטברות של שומן עמוק שיוצר מלאות בקדמת הצוואר ומחריף את הצניחה. תופעות אלו מתבטאות במראה של עור צווארי מדולדל ותלוי עם אבדן של קווי המתאר היפים של זווית הלסת והצוואר, עד כדי היווצרות צוואר "שקנאי".

   

  על מנת לטפל במראה הצוואר, חשוב מאוד להבין אילו שכבות של רקמה רכה גורמות לבעיה ודורשות טיפול. הרפואה האסתטית מציעה כיום מגוון שיטות ניתוחיות ובלתי-ניתוחיות לטיפול במראה הצוואר המזדקן. כמו בכל תחום ברפואה האסתטית, יש להתאים את הטיפול למטופל, למצב הקליני, לרצון ולתקציב.

   

  מתי חייבים לבצע ניתוח?

  חשוב לעשות אבחנה בין בעיות מרקם של השכבות החיצוניות (העור והשומן התת עורי), בהן ניתן לטפל ללא ניתוח, לבין בעיות של צניחה וטשטוש קווי הלסת, המחייבים בדרך כלל טיפול ניתוחי. לעיתים הבעיות משולבות ודורשות שילוב טיפוליים ניתוחיים ולא ניתוחיים.

   

  מטרות הניתוח הן להסיר מצבורי שומן עמוקים, להדק את שכבת השריר בצורה ש"תארוז" פנימה את הרקמות הצנוחות ותחטב את הצוואר, ולפרוס מעל את העור בצורה חלקה ואחידה. קיימים שלושה סוגי ניתוחים עיקריים להצערת הצוואר:

   

  1. שאיבת שומן

  במצבים בהם יש מצבורי שומן תת עוריים גדולים, אך איכות העור טובה עם אלסטיות גבוהה, ניתן לבצע שאיבת שומן בלבד. שאיבת השומן העודף תחטב את הצוואר, והעור האלסטי יתכווץ על פני הצוואר במראה אחיד וחלק.

   

  עלות:  5,000 - 15,000 שקלים

   

  2. הזרקת שומן

  כאשר העור מדולדל וקיים חסר בשכבת השומן התת עורית, יש צורך למצק את העור. ניתן להזריק תחת העור ומעל שריר הפלטיסמה שומן עצמי שנשאב ממקום אחר בגוף באותו הניתוח. השומן עובר תוך מספר דקות תהליך של שטיפה וריכוז ומוזרק בזהירות לצוואר דרך נקבים קטנים בעור. תאי השומן נקלטים בצוואר ומספקים ריפוד מחודש בין השריר והעור, תוך יצירת קולגן המשפר את מרקם העור.

   

  עלות:5,000 - 10,000 שקלים

   

  3. הרמת צוואר

  במקרים בהם קיימת צניחה עקב רפיון של רקמת השריר והעור כלפי מטה, אין מנוס מניתוח הרמת צוואר. הניתוח מבוסס על מתיחה של השריר כלפי מעלה וצידי הצוואר (בכיוון האוזניים) ומתיחת העור תוך הסרת העודפים. בהתאם להיקף הצניחה, ניתן לבחור בין ניתוח הרמת צוואר מצומצם לבין ניתוח הרמת צוואר מלא. כאשר הצניחה בינונית ומוגבלת לאזור קו הלסת ותחת הסנטר, ניתן למתוח את השריר והעור באזור הצוואר העליון בלבד. פעולה זאת אפשרית דרך חתך מצומצם סביב תנוך האוזן. הניתוח נועד לחטב את מתאר הלסת והצוואר שתחתיו. ניתן לביצוע בהרדמה מקומית וההחלמה יותר פשוטה.

   

  לפני (משמאל) ואחרי ניתוח הרמת צוואר ופנים עם הידוק השריר והעור, והזרקת שומן עצמי (צילום: ד"ר אודי ארד)
  לפני (משמאל) ואחרי ניתוח הרמת צוואר ופנים עם הידוק השריר והעור, והזרקת שומן עצמי (צילום: ד"ר אודי ארד)

   

  כאשר הצניחה גדולה ומערבת את כל הצוואר, יש צורך למתוח את השריר והעור באזור הצוואר כולו, ולהסיר כמות גדולה יותר של עור רפוי. לשם כך יש צורך בחתך ארוך יותר (מתנוך האוזן ועד אזור השיעור שמאחורי האוזן). הניתוח מחטב ומעלים קמטים וצניחות בצוואר העליון והתחתון. הניתוח ניתן לביצוע בהרדמה מקומית או כללית. אפשר גם להדק את שריר הפלטיסמה ולהסיר שומן עמוק מקדמת הצוואר, דרך חתך נוסף באורך שלושה סנטימטר תחת הסנטר. הניתוח מביא לשיפור דרמטי במראה הצוואר ולעיתים קרובות משולב כחלק מהרמת פנים מלאה.

   

   

  לפני (משמאל) ואחרי ניתוח הרמת צוואר ופנים יחד עם הסרת עודפי שומן עמוק (צילום: ד"ר אודי ארד)
  לפני (משמאל) ואחרי ניתוח הרמת צוואר ופנים יחד עם הסרת עודפי שומן עמוק (צילום: ד"ר אודי ארד)

   

  עלות: 27,000 - 40,000 שקלים

   

  טיפולים ללא ניתוח 

  במקרים בהם צניחת הרקמה הינה קלה עד בינונית, ועיקר הבעיות מתבטאות באיכות עור נמוכה ובהופעת קפלי עור, ניתן למנוע את האופציה הניתוחית על כל הסיכונים הכרוכים בה. שיטות הטיפול הבאות מאפשרות לקבל תוצאה אסתטית טובה, מבלי להיכנס לחדר הניתוח:

   

  1. הזרקת בוטוקס לצוואר

  על ידי הזרקת החלבון בוטולינום טוקסין - הידוע יותר כבוטוקס -  לצוואר, אנו מסייעים בהרפיית המתח העודף בשריר האחראי להופעת חלק מקמטי הצוואר. טיפול זה מאפשר שיפור אסתטי בחלק ממאפייני הצוואר המזדקן, בעיקר לטיפול במיתרים האורכיים וטשטוש קו הלסת. במקרים מסוימים ניתן להשיג שיפור אסתטי גם בקווי הצוואר הרוחביים (‘קפלי שרשרת’) על ידי הזרקה עדינה של הבוטוקס לשריר הצוואר השטחי, אך נדרשת מיומנות רבה בביצוע פרוצדורה זו בכדי למנוע את זליגת החומרים המוזרקים אל שרירי הצוואר העמוקים.

   

  עלות: 850 - 1,600 שקלים

   

  2. הזרקת חומרים לשיפור מבנה או מרקם העור

  השימוש בהזרקת חומרי מילוי בטיפולים אסתטיים לאזור הצוואר הינו מוגבל. עם זאת, הזרקת חומרים המילוי לאורך הלסת התחתונה יכולה לתרום רבות לפיסול קו הלסת והעצמת תווי הפנים. מבנה סנטר מחודד ניתן לעידון על ידי הזרקה של חומר המילוי מתחת לאזור הבעייתי. לטיפול בעור צוואר רפה ומקומט ניתן להזריק ממריצי עור במטרה להעניק לו לחות ולעודד ייצור קולגן. לקבלת התוצאות המירביות יש לבצע סדרה אינטנסיבית של שלושה טיפולים (אחת לשבועיים עד שלושה שבועות), ואחר כך טיפול תחזוקה בודד אחת לשמונה חודשים עד שנה. תוצאות הטיפול ניכרות לעין, מרקם העור וגמישותו משתפרים ומתקבל מראה אחיד ומלא ברק. אפשרות הזרקה נוספת היא של פלסמה העשירה בטסיות (ולכן בגורמי גדילה), המופקת מדגימת דם של המטופל. הזרקת הפלסמה המועשרת בטסיות דם מעודדת שגשוג תאים והתמיינותם, יצירת כלי דם חדשים, יצירת סיבי קולגן ומשפרת את איכות העור.

   

  לפני (מימין) ואחרי טיפול ששילב הזרקת חומרי מילוי וממריצי עור. (צילום: ד"ר אופיר ארצי)
  לפני (מימין) ואחרי טיפול ששילב הזרקת חומרי מילוי וממריצי עור. (צילום: ד"ר אופיר ארצי)

   

  עלות: 1,200 - 3,600 שקלים (תלוי במספר הטיפולים הנדרש)

   

  3. החדרת חוטים

  השימוש בחוטים לתיקון קווי המתאר של הפנים והצוואר מתאים למקרים של בעיה קלה. בשיטה זו אין צורך לבצע חתכים בעור. באמצעות שימוש במחטים דקות, מחדירים חוטים אל רקמת העור. חלק מהחוטים ממצקים את הרקמה וחלקם מיועדים להרמת הרקמה ולתיקון קווי המתאר. החוטים הממצקים מוכנסים אל תוך רקמת עור הצוואר וגורמים ליצירת קולגן ואלסטין סביב החוט שהוחדר. השיפור נראה לעין לאחר מספר שבועות והאפקט מחזיק מעמד מספר חודשים בלבד. יש להשתמש במספר חוטים מסוגים שונים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה והמקסימאלית.

   

  לפני (מימין) ואחרי טיפול ששילב הזרקת חומרי מילוי והחדרת חוטים חד כיווניים (צילום: ד"ר אופיר ארצי)
  לפני (מימין) ואחרי טיפול ששילב הזרקת חומרי מילוי והחדרת חוטים חד כיווניים (צילום: ד"ר אופיר ארצי)

   

  עלות: 5,000 - 15,000 שקלים

   

  4. טכנולוגיות מבוססות מקור אנרגיה

  ישנן טכנולוגיות רבות לטיפול ברפיון עור הצוואר, בהן משתמשים במכשירים המשמשים למתיחת עור הצוואר:

   מכשירי לייזר ואור.

   מכשירים הפולטים גלי רדיו.

   מכשירים הפולטים גלי אולטרסאונד ממוקדים.

   מכשירים המחדירים לאור חומרים בלחץ אויר גבוה מאוד.

   

  עלות: 1,500 - 3,000 שקלים

   

  מכשירים הפולטים לייזר ואור

  מכשירי לייזר נמצאים בשימוש נרחב בטיפולים אסתטיים להידוק עור הפנים והצוואר. פעולתם מבוססת על תהליכי ריפוי פצע טבעיים בגוף. הלייזרים המשייפים גורמים שיפור ניכר במראה העור, אך כרוכים בתקופת החלמה ממושכת. לעומתם, הלייזרים הלא משייפים מאפשרים את חימום סיבי הקולגן בשכבת הדרמיס העורית, תוך מניעת נזק לשכבת האפידרמיס השטחית. בכך הם מקצרים משמעותית את תקופת ההחלמה, וזאת מבלי להתפשר על התוצאות האסתטיות המתקבלות. מכשיר ה-IPL, הפולט אור באורכי גל שונים, משמש אף הוא לשיפור מראה עור הצוואר. תצפיות קליניות הצביעו על יעילותו בטיפול בטלנגיאקטזיות (התרחבות כלי דם קטנים) ובכתמים פיגמנטריים בעור, לצד השגת שיפור במרקם ועלייה קלה במתח העור.

   

  .
  לפני (מימין) ואחרי שילוב בין הזרקות בוטולינום טוקסין לפלטיסמה וטיפולים מסוג CO2 לייזר (צילום: אופיר ארצי)
  לפני (מימין) ואחרי שילוב בין הזרקות בוטולינום טוקסין לפלטיסמה וטיפולים מסוג CO2 לייזר (צילום: אופיר ארצי)
  .

   

  מכשירים הפולטים גלי רדיו

  המכשירים הראשונים שרתמו טכנולוגיה זו לטיפולים אסתטיים היו כרוכים בכאב רב ובשיפור אסתטי דל. כיום קיימים במספר מכשירים לטיפול בעור רפה המשתמשים בגלי-רדיו לצורך חימום נרחב של שכבות הדרמיס והשומן, מבלי לפגוע בשכבת העור החיצונית. למרות הטכנולוגיה הזהה, למכשירים שונים תוצאה שונה לגמרי. קרינת גלי-רדיו (Radio Frequency, RF), הינה קרינה אלקטרומגנטית לא מייננת, ויש בה פחות סיכון לתופעות לוואי עבור כל גווני העור. המחקרים מעידים שמעבר לשיפור כללי במראה ומתח העור, נצפה גם שיפור בפיגמנטציה. שילוב טיפול זה עם מריחת פלסמה העשירה בטסיות מביא לתוצאה מיטבית.

   

  מכשירים הפולטים גלי אולטרסאונד מיקרו-ממוקדים

  מכשירים בקבוצה זו פולטים גלי אולטרסאונד ממוקדים המאפשרים גרימת נזק מבוקר לרקמות העור העמוקות, בכדי לעודד תהליכי ריפוי והתחדשות עורית, מבלי לפגוע בפני שטח העור. הטכנולוגיה החדשנית ביותר בתחום זה, אף מעניקה לרופא המטפל הדמייה של שכבות העור אליהן מוכוונת האנרגיה. הטיפול מניב תוצאות טובות ועקביות, תוך צמצום תחושת אי הנוחות הנלווית לפרוצדורה.נכון להיום, טכנולוגיה זו היא היחידה המאושרת על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לטיפולי מתיחת צוואר והרמת סנטר לא ניתוחית.

   

  מכשירים המחדירים לאור חומרים בלחץ אויר גבוה מאוד

  טכנולוגיה יחידה מסוגה המשתמשת באנרגיה פנאומטית (קינטית) לעיבוי ועיצוב העור. הטיפול פשוט, בטוח ומתאים לכל סוגי העור. בעזרת המערכת, מחדיר הרופא מגוון חומרים ביואקטיביים המטשטים כתמים וממצקים את עור הצוואר המזדקן.

   

  ד"ר אופיר ארצי הוא רופא עור במחלקת עור, מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה, איכילוב. ד"ר אודי ארד הוא מומחה בכירוגיה פלסטית, מחלקת פלסטיקה , איכילוב

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה הצוואר שלך מספר עלייך?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים