שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אלפי דירות ייבנו בשדרות וקריית גת

בשדרות יוקמו 1,112 דירות ואזור תעסוקה בצפון העיר; בקריית גת מתוכנן רובע עירוני חדש לבנייה של לא פחות מ-9,500 דירות במערב העיר; בחולון, בת ים וירושלים קודמו תוכניות התחדשות עירונית; בפרדיס אושרה תוכנית מתאר חדשה להקמת 3,500 יחידות דיור. ומה קורה עכשיו בחיפה?

שדרות וקריית גת מתרחבות, ומה קורה בבת ים, חולון, ירושלים, פרדיס חיפה? נתחיל עם שדרות: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז דרום אישרה היום (ד') להפקדה בתנאים תוכנית של רשות מקרקעי ישראל ועיריית שדרות להקמת 1,112 יחידות דיור ואזור תעסוקה חדש בצפון-מזרח העיר.

 

כתבות נוספות במדור צנרת התכנון :

 

התוכנית משתרעת על שטח של כ-660 דונם וכוללת 134 יחידות דיור בבנייה צמודת קרקע על מגרשים בשטח של 400 מ"ר כל אחד; 272 יחידות דיור בבנייה "סמי רוויה" עד 3 קומות (מגורים בשיטת דירות גן-גג) על מגרשים בשטח של עד 700 מ"ר (5 יחידות דיור למגרש); ו-702 דירות בבנייה רוויה של עד 8 קומות.

 

עוד כוללת התוכנית שטח ציבורי פתוח עם פארק ארכיאולוגי (חרבת נאג') והיא גובלת עם השכונה החדשה בן גוריון המצויה בשלבי אכלוס. השכונה החדשה תשלים, למעשה, כניסה נוספת לשדרות מכיוון צפון, בהמשך לרחוב בגין שעתיד לחצות את העיר מצפון לדרום.

 

בהתאם להחלטת הממשלה בדבר פיתוח אסטרטגי ביישובי עוטף עזה והעיר שדרות, המתחם החדש יכלול גם אזור תעסוקה ומשרדים בשטח של כ-120 דונם. הוא יוקם בקרבת כביש 333 העתידי, שיחבר את צומת איבים לצומת קיבוץ ארז.

 

לדברי מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, התוכנית נערכה על ידי חברת סיטילינק ותוכננה על ידי אדריכל נעמן בלקינד ממשרד יער אדריכלים. "הרשות מחויבת למשימה הלאומית של חיזוק יישובי עוטף עזה, הן בתחום המגורים והן בתחום התעסוקה. שדרות היא אחד המקומות המשמעותיים להגשמת יעד זה", הוא הוסיף.

בנייה בשדרות. העיר משתדרגת (באדיבות _גלעד-שיף אדריכלות, יעל כהן פארן, דורון קדוש) (באדיבות _גלעד-שיף אדריכלות, יעל כהן פארן, דורון קדוש)
בנייה בשדרות. העיר משתדרגת(באדיבות _גלעד-שיף אדריכלות, יעל כהן פארן, דורון קדוש)

 

קריית גת: 9,500 דירות במערב העיר

בקריית גת, הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) במחוז דרום אישרה אתמול (ד') להפקדה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש נוסף במערב העיר, שיכלול כ-9,500 יחידות דיור חדשות. זאת במקום 8,400 יחידות דיור שהוגשו במקור, לאור החלטת הוועדה לצפוף ת אזור המגורים. הרובע ממוקם ממערב לכביש 40 ובסמוך ליער פלוגות, וצפוי להגדיל את האוכלוסייה מ-15 אלף בתי אב כיום ל-32 אלף בתי אב.

 

התוכנית כוללת כ-550 דונם עבור מבני ציבור, חינוך ותרבות, 796 דונם לשטחים פתוחים ו-538 דונם לשטחים ציבוריים. תמהיל הבנייה יכלול בנייה צמודת קרקע, בנייה מרקמית של 2-1 קומות, בניינים בגובה 11 קומות ומגדלים בגובה 20 קומות. צפיפות המגורים תעמוד על 12.8 יחידות דיור לדונם.

 

כ-10% מכלל הדירות (1,000) בתוכנית יהיו מיועדות להשכרה. זאת למרות שבהתאם לחוק הותמ"ל, 30% מהדירות בכל פרויקט אמורים להיות מוקצים לדירות להשכרה לטווח ארוך. עם זאת, בחלק מהמתחמים התברר כי הקצאת דירות להשכרה אינה עולה בקנה אחד עם המאפיינים הייחודיים של המתחם, והוחלט להפחית את כמות הדירות שמוקצעות למטרה זו. כמו כן, כ-25% מהדירות יהיו קטנות בשטח ממוצע של 87 מ"ר ויהיו מיועדות לצעירים ולזוגות בתחילת דרכם.

 

נזכיר כי עד כה שווקו בעיר כ-5,000 יחידות דיור בשלב א' של רובע כרמי גת, המצוי בפאה הצפונית של קריית גת ומונה כ-7,500 יחידות, לאחר שנחתם הסכם גג ראשון בעיר להקמתו. עם זאת, לפני כחצי שנה החלו עיכובים בהוצאה לפועל של ההסכם, לאחר שנדחה מכרז שלישי בעיר - בין היתר לאחר שראש העיר הקפיא אז את המכרז מתוך רצון לשפר את תנאי ההסכם.

 

התוכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל ותוכננה על ידי טלי ויעקב יער ממשרד יער אדריכלים. לדברי מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, "הרשות מאיצה את שיווק הקרקעות והתכנון כדי לייצר בזמן קצר היצע קרקע שיתמודד עם הביקוש הגדול לדיור". רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון פרויקטים, הוסיף כי "התוכנית בעלת חשיבות גדולה למשק. היא מציעה היקפי בינוי נרחבים ומחזקת את העיר הממוקמת בטבעת השנייה של הביקושים בשוק".

קריית גת. רובע עם 9,500 דירות חדשות (הדמיה: יער אדריכלים) (הדמיה: יער אדריכלים)
קריית גת. רובע עם 9,500 דירות חדשות(הדמיה: יער אדריכלים)

 

חולון-בת ים, ירושלים: פינוי-בינוי למאות דירות

במחוז תל-אביב אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה להפקדה שתי תוכניות בחולון ובבת בים. אצל האחרונה, מדובר בתוכנית פינוי-בינוי למתחם השבטים הממוקם בשטח שבין רחוב ניסנבוים במערב, רחוב הקוממיות בדרום, רחוב קרן היסוד בצפון ורחוב מוהליבר במזרח (רחוב חדש). בסך הכל מדובר בשטח בהיקף של 38 דונם.

 

במסגרת התוכנית, ייהרסו 6 מבני מגורים עם 144 דירות ישנות לטובת 4 מגדלים בני 32 קומות עם 714 דירות חדשות. המתחם ממוקם בסמוך לתחנה העתידית של הרכבת הקלה ובקרבת נתיבי איילון, ולא רחוק מאזור התעסוקה החדש של העיר.

 

בחולון מדובר בתוכנית למתחם רבי עקיבא, המכונה גם אזור התעשייה הקטן, ומטרתה להפוך את מה שמכנה יו"ר הוועדה המחוזית, גילה אורון, "מובלעת המייצרת מפגעים סביבתיים" לאזור מגורים. המטרה היא להרוס את המוסכים ומבני התעשייה המיושנים בשטח של כ-60 דונם, ולבנות במקומם 835 דירות חדשות, מתוכן 167 דירות קטנות בשטח ממוצע של 80 מ"ר.

 

בירושלים, אישרה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תוכנית פינוי-בינוי ברחוב טהון שבשכונת קריית היובל, המבקשת להרוס 7 מבני מגורים ישנים ולבנות במקומם 7 בניינים חדשים - מגדל בן 19 קומות ו-6 מבנים בני 8 קומות. בסך הכל מתוכננת תוספת של 196 יחידות דיור ל-59 הדירות הקיימות (ביחד 255 דירות).

הדמיית הפרויקט בירושלים, מבט מצפון (הדמיה: לפליד, קימלמן אדריכלים) (הדמיה: לפליד, קימלמן אדריכלים)
הדמיית הפרויקט בירושלים, מבט מצפון(הדמיה: לפליד, קימלמן אדריכלים)

 

חיפה ופרדיס: תוכנית מתאר ושכונה במקום בסיס

ואילו במחוז חיפה, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה אישרה להפקדה תוכנית מתאר ליישוב הערבי פרדיס. התוכנית מוסיפה כ-3,500 יחידות דיור חדשות בצפיפות של עד כ-10 יחידות לדונם ליישוב, והיא כוללת מרכז מסחרי וכן מסיטה את כביש מספר 4 מערבה לטובת פינוי שטח לפיתוח עירוני ביישוב. כמו כן, ייבנו 150 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר.

 

התוכנית חלה בשטח של כ-4,400 דונם ומאפשרת להוסיף ליישוב עוד 30 אלף איש. היא מחלקת את היישוב ל-11 מתחמים, חלקם לתעשייה וחלקם למגורים ולשטחים חקלאיים. שכונות המגורים יוקמו בשטח המתפנה במערב היישוב (עקב הסטת הכביש), ובשטחים חקלאיים בצפון ובמזרחו. כמו כן, נקבע עיבוי מגורים בשכונה המאושרת במזרח היישוב באדמות מדינה.

 

בתוך כך, דיווח היום משרד הביטחון כי אגף ההנדסה והבינוי במשרד החל להרוס במבצע הנדסי מורכב אנטנות בגובה של עשרות מטרים במחנה פלנורד בחיפה. זאת במטרה לאפשר הקמה של כ-160 יחידות דיור, כחלק מההסכם להעתקת מחנות צה"ל ממרכזי הערים לעיר הבה"דים בנגב.

 

במשרד מציינים כי הליך ההריסה מתבצע כ-80 שנה לאחר הקמתו בידי הבריטים, ובמהלכו יוסרו 3 התרנים (אנטנות) במרכז המחנה שבשכונת רמת אלמוגים. התורן הגבוה באתר מתנשא לגובה של 120 מטרים. שטח המחנה כ-32 דונם וסביבו הוקמו לאורך השנים שכונות מגורים, עד שהוא הפך לאחת מעתודות הקרקע האחרונות במרכז הכרמל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: יער אדריכלים
הדמיית התוכנית החדשה בקריית גת
הדמיה: יער אדריכלים
מומלצים