שתף קטע נבחר

תנו לשב"כ לנצח!

אין לי ספק כי בשלהי שנת 2015 החקירות אותן מבצע השב"כ במרתפיו מתבצעות בנוכחות יועץ משפטי ורופא ובוודאי הן מתועדות במצלמות מכל זווית אפשרית

בימים האחרונים אנחנו עדים להתנפלות רבתי על שירות הביטחון הכללי, נאצות ברשתות החברתיות, קללות בתקשורת, גידופים ללא סוף. חלקים מהאוכלוסייה שכחו לשב"כ את חסד הנעורים.

 

עוד בערוץ הדעות:

בחינוך דרוש תקצוב דיפרנציאלי

מהפכה תיאולוגית ב-4 מערכות ואפילוג

הערוגה, לא העשבים

מי מפחד מביקורת?

לעצב את השבת יחד

 

לפני מספר שנים ציבור גדול מעם ישראל יצא למחאה נגד המדיניות הממשלתית שלא נתנה לצה"ל "לנצח" והופץ הסלוגן "תנו לצה"ל לנצח". גם הפעם, כאשר ראיתי את המחאות נגד שירות הביטחון הכללי, חשבתי שכדאי להוציא שוב את אותם הסטיקרים אך עם שינוי קל - "תנו לשב"כ לנצח".

 

אלא שלאכזבתי נתקלתי בתגובות שליליות, אחת מהן סברה "שצה"ל נלחם באויב והשב"כ מבצע עינויים לילדינו החשודים ברצח בדומא".

 

לאחרונה קיימתי שיחות רבות עם בכירים במערכות הביטחון בנושא חקירת העצורים. אני משוכנע, גם לאור היכרותי את המערכת ואנשיה, כי תרבות החקירות במדינת ישראל מאז הקמתה ועד היום עברה גלגולים, שינויים, הסדרה ואף חקיקה. הסיבות לתהליכים אלו רבות ושונות. התפתחויות חברתיות, מציאות משתנה, התפתחות חוקתית, ניסיון מצטבר וגם השפעה של גורמים בין לאומיים. בהתבסס על השכלתי המשפטית ברור לי שהודאה או ראייה המושגת בדרכים בלתי חוקיות בסופו של יום בבית המשפט תיפסל, ויש לכך לא מעט דוגמאות. כך גם בפרשת דומא, הודאה שתינתן בעקבות לחץ בלתי חוקי על הנחקר, סופה שתתגלה "ולא תחזיק מים".

 

חקירה תחת פיקוח

אין לי ספק כי בשלהי שנת 2015 החקירות אותן מבצע השב"כ במרתפיו מתבצעות בנוכחות יועץ משפטי ורופא ובוודאי הן מתועדות במצלמות מכל זווית אפשרית. החקירות הללו בניגוד לדברי תומכי העצורים, לא יכולות להתבצע בניגוד לחוק וללא היועץ המשפטי לממשלה.

 

יחד עם זאת ועל אף זאת חלק מאזרחי מדינת ישראל נמצאים במשבר אמון עמוק. אין אמון בנבחרי הציבור, אין אמון במערכת המשפט, אין אמון במשטרה, אין אמון בתקשורת ולעתים אין אמון אף בכוחות הביטחון.

 

אני מאמין שבמציאות של ימינו, האמת תצא לאור מהר מאוד. זה עניין של זמן תהליך ומקצועיות. אם מישהו סבור שהשב"כ פעל בניגוד לחוק הרי שהדברים יתבררו. אני מעריך שלאור העובדה שכל החקירות מצולמות ומתועדות, ראשי מערכת הביטחון

 לא יוכלו להעלים עין אם אכן יחשפו לחקירות אכזריות שיובילו להודאות כפויות מצד הנחקרים. אבל בעיקר חשוב שנבהיר לעצמו שהאינטרס של כולנו הוא למצוא את האחראים לרצח בדומא ולמצות איתם את הדין.

 

אם חפצי חיים אנחנו, ובטרם נדרש להכרעות הגורליות עם אויבנו ושכננו, אנחנו חייבים לתת אמון בגופים הממלכתיים ולתת להם את הסמכות והכלים להצליח.

ב-67 השנים האחרונות הקמנו מדינה לתפארת. מעם של פליטים, נרדפים ונרצחים, הקמנו בית מחוקקים, בתי משפט, הקמנו מערכת חינוך, הקמנו מערכת ביטחון, תעשיה, כלכלה. הקמנו מדינה. מדינה לתפארת, בואו נשמור עליה כולנו.

 

עודד רביבי, ראש המועצה המקומית אפרת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים