שתף קטע נבחר

הערוגה, לא העשבים

אולי דווקא כעת, כשנתניהו, בנט, ושקד נאלצים להתמודד עם יציר כפיהם, ייפול האסימון. אולי עכשיו, כשהטוקבקים האלימים מופנים כלפי ראשי הימין, גם הם יבינו שהגולם קם על יוצרו ושהבעיה היא לא בעשבים, אלא בערוגה

אני מאמין לבנט, שקד ולראש מועצת יש"ע אבי רואה. הגינויים של חלק מראשי המתנחלים לטרור היהודי ולנערי הגבעות הם כנים ואמיתיים ואינם באים לעולם משיקולים פוליטיים. אני מאמין להם, אבל מסרב להתרגש מהאומץ שלהם לומר זאת. לגנות את הטרור היהודי זה דבר בסיסי ובחברה מתוקנת הוא צריך להיות מובן מאליו. אבוי למחנה פוליטי שמנהיגיו לא מגנים רצח תינוקות.

 

עוד בערוץ הדעות:

מי מפחד מביקורת?

לעצב את השבת יחד

השבת אינה עניין לדתיים בלבד

מה האמת שלכם?

ושבו לוחמים לגבולם

 

גינוי זה חשוב, בוודאי כשהוא מגיע לצד פעילות משטרתית למניעת הפיגוע הבא, אך אי אפשר לגנות ולהמשיך הלאה מבלי לברר מדוע שוב בערוגות הימין וההתנחלויות גדלים צעירים יהירים, אלימים ומסוכנים שבוחרים לפעול בדרך הטרור.

 

קל לגנות את הקיצוניים שרצחו, זה אפילו נוח, כי מי שמגנה את הקיצוניים ביותר נראה לצידם כמתון ונאור. אבל אין התנחלות מוסרית ואין כיבוש נאור. נערי הגבעות לא הגיעו מכוכב אחר ונפלו עלינו כרעם ביום בהיר. נערי הגבעות גדלו בתוך הציונות הדתית, בהתנחלויות, במאחזים, בישיבות. הם גדלו על תפיסת עולם בסיסית הדוגלת בכך שהזכות הבלעדית על הארץ שמורה ליהודים ושהערבים החיים באותו מרחב לעד יישארו אזרחים סוג ב'.

 

כאשר דורות שלמים מחונכים על ברכי הכיבוש, ברור לחלוטין שחלקים מתוכם יקחו את האידיאולוגיה הימנית כמה צעדים קדימה ויאמינו כי עבור ארץ ישראל מותר להצית תינוקות ולפגוע בחפים מפשע. הספר תורת המלך, שמציג תיאוריה זאת, לא נכתב בחלל ריק והוא משקף דעות של רבנים ופעילי ימין שחיים בשטחים ורואים בפלסטינים גורם מפריע להגשמת חזונם למדינה יהודית בלבד.

 

הבעיה עמוקה יותר

אבל זאת לא רק אוזלת היד כנגד הרבנים המסיתים, זאת לא רק התמיכה שמקבלים החשודים בביצוע טרור מחברי כנסת ושר בממשלה, זאת לא רק העברת הכספים לעמותות ולישיבות המסיתות לאלימות מהשלטון. הבעיה עמוקה יותר. עצם הנוכחות שלנו בשטחים והמשך השליטה בעם אחר מערערת את הקרקע המוסרית עליה מתבססת הציונות ובהכרח מביאה להקצנה ולריבוי תופעות של גזענות, אלימות וטרור. אם עבור ארץ ישראל מותר לשקר, לגזול אדמה ולשלול זכויות, מדוע שלא יהיה מותר גם לרצוח?

 

המחשבה כי ניתן לקיים כיבוש מנומס ומוסרי קורסת לתוך עצמה. אי אפשר לשלול זכויות אזרח ממיליוני פלסטינים החיים סביבך ואז לגנות את הפורעים שלקחו את החוק לידיים. אי אפשר לקרוא לצה"ל על מנת לאבטח הקמת התנחלות חדשה בשטח שבמחלוקת ואז לצאת נגד מי שמגרש עם אלות ומקלות פלסטינים שבאים לעבד את אדמתם.

 

אי אפשר להמשיך לממן מאחזי פרא וישיבות קיצוניות ואז להיות מופתעים מאירועי תג מחיר. תופעת הטרור היהודי וההקצנה בקרב המתנחלים איננה מוטציה אידיאולוגית, אלא תהליך צפוי שנגזר מתוך ההנחה הבסיסית שזכותנו לשלוט על עם אחר.

 חלק ממנהיגי המתנחלים מבינים זאת והם אינם שותפים אפילו לגינוי המלא כנגד פורעי החוק. כבר עתה ניתן לשמוע מצד ראשי רשויות וחברי כנסת דברי סניגוריה על החשודים בטרור היהודי הנאמרים באופן גלוי מבלי לעגל פינות.

 

ואולי דווקא כעת, כשנתניהו, בנט, ושקד נאלצים להתמודד עם יציר כפיהם, ייפול האסימון. אולי עכשיו, כשהטוקבקים האלימים מופנים כלפי ראשי הימין, גם הם יבינו שהגולם קם על יוצרו ושהבעיה היא לא בעשבים, אלא בערוגה. מי שבמשך שנים מקדש את הכיבוש ואת השליטה בכוח בפלסטינים נאלץ להתמודד עם דור חדש, קיצוני ואלים שמאיים גם על מנהיגיו.

 

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים