שתף קטע נבחר

"רשת ביטחון" לתלמידי 5 יחידות מתמטיקה

במשרד החינוך מעוניינים לצמצם את ההתלבטות של תיכוניסטים בין 4 ל-5 יחידות במתמטיקה, מחשש לנשירה במקרה של ציון נכשל. האמצעי: בונוס של 20 נקודות לחלק השני של הבחינה שמתקיים בכיתה י"ב ומסייע להעלות את הציון המשוקלל

 

לצמצם את ההתלבטות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לצמצם את ההתלבטות(צילום: עידו ארז)

משרד החינוך והשר נפתלי בנט ממשיכים בתוכנית לקידום לימודי המתמטיקה. והפעם: תלמידי 5 יחידות שיכשלו בבחינה יוכלו לקבל תוספת של 20 נקודות וכך לסיים עם זכאות לתעודת בגרות ברמת 4 יחידות (ולא 3 כפי שהיה עד כה). מטרת המהלך היא לגרום לכמה שיותר תלמידים לבחור ללמוד חמש יחידות, מתוך ידיעה והבנה שקיימת להם רשת ביטחון, וכך להרחיב את בסיס התלמידים שיוכלו להמשיך בעתיד ללימודי מדעים והנדסה באקדמיה.

 

"אני רואה מול עיני תלמיד שיוצא מבית הספר כשבצרור המפתחות שלו לעתיד יש יותר מפתחות שפותחים יותר דלתות", אמר השר בנט. "בתקופה האחרונה אנחנו כבר רואים שינוי גדול בדרך להכפלת מספר הלומדים במגמת 5 יחידות מתמטיקה – ועושים כעת צעד חשוב נוסף. זהו המשך לבונוס המוגדל של האוניברסיטאות של 35 נקודות לכל נבחן בחישוב הבגרות בחמש יחידות. המסר שלנו הוא פשוט: אנחנו נלחמים על כל תלמיד ומצמצמים את מרחב ההתלבטות בין ארבע יחידות לחמש יחידות – וזה עובד".

 

 

בחינת הבגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד מורכבת משתי בחינות: שאלון 806 בכיתה י"א (שמקנה זכאות לשלוש יחידות לימוד), ושאלון 807 בכיתות י"ב (שמהווה את ההשלמה לחמש יחידות לימוד).

 

עד היום, תלמיד שעבר את השאלון הראשון ונכשל בשאלון השני היה זכאי לתעודת בגרות ברמת שלוש יחידות לימוד במתמטיקה. מנתוני משרד החינוך עולה כי מדי שנה כ-15% מהתלמידים, 1,500 במספר, מתקשים לסיים את המסלול בציון עובר (55) וחלקם נכשלים בשאלון 807.

 

לדברי משרד החינוך, תלמידים רבים נרתעו מלימודים מוגברים במתמטיקה מחשש שיצלחו את הבחינה הראשונה אבל יכשלו בשנייה, ואז יהיו זכאים לשלוש יחידות בלבד. מדובר בעיקר בתלמידים שמתלבטים בין חמש יחידות לימוד לארבע יחידות, ומתוך שיקולי כדאיות ודאגה לעתידם בחרו לרדת ל-4 יחידות. כעת מבקשים במשרד לספק רשת ביטחון לאותם תלמידים.

 

על פי המתכונת החדשה, רשת הביטחון תופעל כאשר תלמיד קיבל בשקלול שתי הבחינות ציון נמוך מ-55. כלומר, במידה שציון הבחינה של התלמיד בכיתה י"ב נע בין 35 ל-54, הוא יקבל תוספת של 20 נקודות בציון הבחינה, מה שיבטיח לו ציון עובר וזכאות ל-4 יחידות לימוד.

 

במידה שהתלמיד יקבל בשאלון ציון נמוך מ-35, רשת הביטחון לא תופעל והוא יהיה זכאי לשלוש יחידות לימוד.

 

מן הסתם, רשת הביטחון מתייחסת רק לשאלון 807, מפני שאם תלמיד נכשל בשאלון בכיתה י"א, הוא באופן אוטומטי יורד לשלוש יחידות לימוד ולא ממשיך לשאלון השני.

 

המפקחת על מקצוע המתמטיקה במשרד החינוך, נרית כץ, מסבירה שהצוות המקצועי שבחן את הנושא כלל מורים, אקדמאים ומומחים למתמטיקה. הם הגיעו למסקנה שציון 40 בשאלון 807 שקול לציון 60 בשאלון 805 של ארבע יחידות לימוד. הסיבה לדבריה היא שרמת הבחינה של שאלון 807 קשה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר החינוך נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים