שתף קטע נבחר

"לרוץ לקנות דולר - המטבע של 2016"

לאיזה כיוון הולכת שנת 2016? האם כדאי להשקיע בבורסה או לשים את הכסף בבנק על רקע הריבית העולה בארה"ב? בבית ההשקעות תמיר פישמן צופים שנה מוצלחת בעולם ההשקעות ומזהים שפע של הזדמנויות. מה יעשה מחיר הנפט, האם להשקיע בוול סטריט, מהן המניות והסקטורים המומלצים בארץ וממה כדאי להתרחק? תחזית

השנה האזרחית החדשה תיכנס בקרוב מאוד ותביא עימה לא מעט ספקות, שאלות וחששות בעולם ההשקעות. לראשונה מאז 2008 הריבית האמריקנית עולה והשאלה הגדולה על הפרק - מה לעשות עם הכסף במציאות שבה הריבית האמריקנית מטפסת מעלה. בית ההשקעות תמיר פישמן פרס היום (ב') את התחזית לשנה החדשה העומדת בפתח והעביר מסר חיובי מאוד למשקיעים שלפיו 2016 תהיה שנה עם הרבה מאוד הזדמנויות השקעה.

 

לכתבות נוספות בנושא:

2016 בפתח: כדאי להשקיע במניות השנה?

מהו הזמן הנכון ביותר לקנות מניות?

 

בבית ההשקעות רואים שינוי מהותי השנה במציאות הכלכלית הגלובלית ומציינים שהחל מ-2016 תתחיל חזרה לעידן נורמטיבי בעולם ההשקעות.

"ב-2016 יהיה אפשר לעשות תשואות יפות ואין סיבה להיכנס לבונקר ולשים כסף בבנק. אין שום צורך להיבהל ולהיכנס להיסטריה בגלל עליית הריבית. הכסף ששוכב בפיקדונות בריבית אפס עושה טוב רק לבנקים", כך אמר אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים בית ההשקעות תמיר פישמן.  

 

ההמלצה החזקה ביותר שהציג בית ההשקעות מתייחסת למטבע האמריקני. "הדולר הוא המטבע להיות בו ולהיחשף אליו. עליית הריבית מחזקת את הדולר וזה הזמן לרוץ לקנות דולרים", מוסיף תמיר. לעומת הדולר האמריקני החזק שצפוי להמשיך במגמת ההתחזקות, ממליצים בבית ההשקעות להימנע מהשקעה באירו ומהשקעה במטבע הסיני.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

"הנפט יזנק ל-60 דולר"

איפה אפשר למצוא הזדמנות? אלדד תמיר צופה שהשנה החדשה תביא עימה הזדמנות אמיתית בסחורות כאשר הערכה של בית ההשקעות היא שהנפט יזנק למחיר של 50-60 דולר לחבית. "המלצתנו היא להגדיל חשיפה לנפט ומניות של חברות העוסקות בנפט", מציין תמיר.

 

התחזית החיובית מתבססת על הערכה להתאוששות משמעותית ברמת הביקושים במהלך השנה וירידה ברמות הייצור. בבית ההשקעות ממליצים לנצל את מחירי הרצפה בשוק הסחורות ולחשוף את תיק ההשקעות בכ-10% לשוק הסחורות שכולל גם מתכות כמו ניקל ונחושת.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

להיפתח לאירופה

אילו שווקים גלובליים מומלצים להשקעה? על רקע הסימנים ליציאה מהמשבר בכל העולם, רואים בבית ההשקעות שנה חיובית מאוד במניות בשווקים בחו"ל וצופים תשואה של 6-7% במדד הנאסד"ק בארה"ב. במבט רחב ממליצים להגדיל החזקות בשווקים בחו"ל, "אין כל סיבה שרוב נכסינו יהיו רק בישראל", מציין תמיר.

 

בהתייחס לבורסה האמריקנית, "מציעים להיחשף למניות ארה"ב במשקל של 20%-25% מתיק ההשקעות ולתת משקל יתר לסקטור הפיננסים (שעליית הריבית תתמוך בו) ולסקטור הטכנולוגיה", ממשיך.

 

גם בהתייחס לאירופה, ממליצים בתמיר פישמן על חשיפה גבוהה העומדת על כ-25% מתיק ההשקעות, כאשר בהבדל משנים קודמות ההמלצה היא להיחשף לא רק למדד הדאקס הגרמני או למדד הקאק הצרפתי, אלא גם למדינות כמו איטליה, פורטוגל וספרד (מדינות שהיו מזוהות בעבר עם משבר החוב של אירופה). עוד ממליצים להיכנס לראשונה למזרח אירופה (למדינות כמו רומניה והונגריה).

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

האם סין תמשיך להטריד את המשקיעים גם השנה? החולשה הסינית השפיעה במהלך 2015 על השווקים הגלובליים וגררה איתה את הבורסות בעולם לירידות שערים חדות. התחזית החיובית שמציג בית ההשקעות לקראת השנה החדשה חושפת אופטימיות גם באשר לסין, "הכלכלה הסינית תתחיל להתאושש ולהתייצב בחצי השני של 2016", כך מעריכים. עם זאת, בקטגוריה של השווקים המתעוררים ממליצים בבית ההשקעות על הגדלת חשיפה דווקא להודו, טאיוואן וקוריאה.

 

"מדד ת"א-100 מעוות"

במבט על השוק הישראלי, בבית ההשקעות לא צופים עליית ריבית בישראל במהלך 2016 ומציינים כי הכלכלה הישראלית כרגע קצת תקועה וממליצים על הקטנת חשיפה לשוק הישראלי.

 

אלדד תמיר התייחס לבעייתיות של הבורסה הישראלית ואמר שהמדדים בבורסה נוטים להיות מעוותים ואינם מייצגים את הכלכלה הישראלית. "הרישום הכפול שנהוג בבורסה יוצר דבר מוזר. מדד ת"א-100 לא מייצג כרגע את הכלכלה הישראלית ולכן משקיע עולמי שרוצה לקנות את ישראל בבורסה, אין לו למעשה אף מדד התייחסות מתאים".

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

המניות המומלצות בארץ

איזה סקטור צפוי להיות מועדף השנה בשוק הישראלי? בבית ההשקעות מדגישים בעיקר את האטרקטיביות של סקטור הבנקים ומציינים כי מחירי מניות הבנקים טובים. עם זאת, ממליצים להתרחק מסקטור הקמעונאות בשל הצפי לשחיקה ברווחיות החברות וכמו כן להתרחק ממניות חברות שחשופות לרגולציה כמו חברות הביטוח.

 

מה המניות המומלצות ל-2016? בתמיר פישמן ממליצים בעיקר על שלוש מניות בבורסה בישראל. המניה הראשונה היא אלביט מערכות, "בשנה האחרונה הניבה המניה תשואה של 52% ובשלוש השנים האחרונות תשואה של 156%. אלביט יודעת למצב את עצמה בנישה הצומחת של השוק הביטחוני", כך מנמקים בבית ההשקעות את המלצתם.

 

  

עוד מניה מומלצת, מניית חברת הנדל"ן ביג. בין הנימוקים להמלצה - התמחור הנוח, מניה שמחלקת דיבידנד ופתיחת מרכזים חדשים. המניה השלישית המומלצת היא בנק פועלים, "הבנק הצליח להראות שיפור בתוצאות הכספיות, מהלכי הייעול מניבים פירות", מציינים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים