שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כשהמקור לכאב הגב הוא נפשי: האבחון והטיפול הפשוט

  רבים מאתנו סובלים מכאבי גב, אבל לפעמים הרופאים והאורתופדים פשוט לא מוצאים לכך כל סיבה או שהסימפטומים לא תואמים את תוצאות הבדיקות. אבחנה רפואית חדשה מגלה את הקשר הפיזי בין כאבי גב לבין מקורות מתח רגשיים. הטיפול פשוט ויעיל עד להחלמה מלאה

  אחרי שסבלה שנתיים מכאבי גב קשים ומגבילים, א' הגיעה אליי למרפאה: היא בת 42, נשואה עם שלושה ילדים, גרה בעיר בצפון הארץ, עובדת בתחום מאתגר והישגי בעמדת ניהול ואוהבת את עבודתה. הכאבים החלו לאחר שהרימה סל קניות כבד. היא חשה כאב חד בגב וברגליים, שלווה בהרגשת שיתוק.

   

  א' טופלה במשככי כאבים חזקים ותרופות כמו נורופן ואדוויל. הכאבים אמנם נרגעו זמנית, אך עם הזמן הלכו והידרדרו. בבקרים א' הייתה הולכת מכופפת בגלל כאבים עזים שחוותה עם ההתעוררות מהשינה.

   

  אורתופד קבע כי המצב חמור, והיא אף הגיעה למצב שבו לא יכלה ללכת בגלל הכאבים העזים ונאלצה לזחול על הרצפה מחדר לחדר בבית. בתקופה זו נעדרה מעבודתה בגלל עוצמת הכאבים ואופיים המגביל.

   

  קראו עוד בנושא:

  רופא: כך החלמתי מפריצת דיסק בלי תרופות וניתוחים

  כך משפיעה הנשימה שלכם על כאבי גב, צוואר וכתפיים

  שיטות שעובדות: איך להעביר ומהר כאבי גב

   

  בבדיקת CT נראו שתי פריצות דיסק קשות בעמוד השדרה. א' עברה ניתוח לשאיבת דיסק אצל מנתח בכיר וידוע. להפתעתה גם הניתוח לא שם קץ לייסוריה, וכשהיא חזרה לעבודתה, שבו הכאבים ופקדו אותה בעוצמה רבה.

   

  באותם ימים, א' קראה את הסיפור האישי שלי, שפורסם ב-ynet לפני כשנה, והחלה לחשוד שאולי גם היא סובלת מ-TMS. היא פנתה אליי ולאחר בדיקה במרפאה, אישרתי שאכן היא סובלת מאותה בעיה.

   

  TMS היא אבחנה רפואית חדשה יחסית שמשמעה תסמונת כאב ממקור של מתח. בייעוץ הסברתי לה את עיקריו של תהליך הריפוי, והמלצתי לה על קריאת ספרו של ד"ר ג'ון סרנו שמתאר בהרחבה את אבחנת TMS והדרכים לריפוי. א' נעזרה בהמלצות ואף השתתפה בתכנית למטופלים שיצר ד"ר סרנו במרכז הרפואי בניו יורק.  אט אט, עם יישום התכנית, היא החלה להשתחרר מהכאבים.

   

  מהו TMS?

  אנשים רבים סבורים שההגדרה "כאב ממקור של מתח" מרמזת על כך שזוהי תסמונת מהסוג של "הכל בראש". חשוב להבין שמדובר באבחנה רפואית לכל דבר שבה הכאב הוא גופני לגמרי ומוחשי ביותר. ההבדל העיקרי הוא שהכאב לא נובע מפגם מבני כלשהו כמו בלט, פריצת דיסק, שחיקה או צביטה של חוליות, אלא מהמוח הרגשי.

   

  אם אין בעיה מבנית בגב - הכאב נובע מ-TMS (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אם אין בעיה מבנית בגב - הכאב נובע מ-TMS(צילום: shutterstock)

   

  את המושג TMS טבע לראשונה ד"ר ג'ון סרנו, רופא משפחה שעבד במרפאת השיקום בבית חולים אוניברסיטאי בניו יורק. ד"ר סרנו קיבל למרפאתו עשרות אלפי מטופלים שסבלו מכאבים, והניסיון שצבר הוביל אותו למסקנה כי תסמונות כאב רבות לא נגרמות ממנגנון של בעיות מבניות. הוא הבין כי הגורם לכאב נובע דווקא ממנגנון אחר, שפיר הרבה יותר הקשור לרגשות, ללחצים ולמתחים שאנו חווים בחיי היומיום. לתסמונת כאבים זו הוא קרא בשם TMS.

   

  כיצד מאבחנים תסמונת כאב תלויית מתח?

  אבחנת הכאב ממקור של מתח דורשת ידע אנטומי ופיזיולוגי אודות תפקוד הגוף והמבנה שלו, ונעשית תוך שילוב של ממצאים רפואיים אובייקטיביים יחד עם היסטוריה רפואית ואישית שמכוונות לאבחנה.

   

  ישנן סיבות רבות שיכולות לגרום לכאבי גב כרוניים וחוזרים ולכאבים בפיזור דומה לפריצת דיסק. חלק מהסיבות מסוכנות ומצריכות טיפול חירום רפואי. לכן, במקרה של חשד ל-TMS, יש לבצע לפני הכל אבחנה רפואית מלאה הכוללת בדיקה רפואית ובדיקות הדמיה. רק לאחר שנשללו מצבים רפואיים לא שכיחים ומסוכנים כדוגמת כאבים ממקור של גידול, שבר בחוליה, דלקת פרקים, או פריצת דיסק אקוטית חמורה, ניתן לחשוב על אבחנת TMS.

   

  אחד הסימנים המרמזים על TMS, מתבטא בחוסר התאמה בין הממצאים בבדיקות ההדמיה לבין הסימפטומים שמהם האדם סובל. למשל, אנו רואים ב-MRI או ב-CT בלט או פריצת דיסק לצד אחד של עמוד השדרה, שמלווים בכאבים ברגל או בזרוע הנגדית. במקרה כזה, הדיסק הבולט אינו הסיבה לכאבים.

   

  במקרים אחרים גובה הדיסק הבעייתי אינו תואם את הממצאים בבדיקה הגופנית ופיזור הסימפטומים. רופא המכיר את המבנה האנטומי של העצבים והשרירים בגוף ידע לזהות זאת. דיסק פרוץ בחוליות התחתונות ביותר של עמוד השדרה המותני למשל, לרוב לא יגרום לסימפטומים מעל לברך, אלא מתחתיה. כאשר ישנה חוסר התאמה מהסוג הזה - כנראה כי הדיסק אינו הגורם לכאבים.

   

  מקרה טיפוסי נוסף שבו יש לחשוד בתסמונת TMS, הוא כאשר האדם סובל מכאבים עזים או מתמשכים, ללא כל ממצא רפואי. בדיקות ההדמיה חוזרות תקינות, הבדיקה הגופנית הרפואית נורמאלית יחסית, אבל האדם סובל מכאבים משבשי חיים ואמיתיים לגמרי. כמו שאמר לי פעם מטופל בנימה של ייאוש: "כל הבדיקות שלי בסדר, אבל אני לא בסדר".

   

  כאבים שמחליפים מיקומים, או מתנהגים באופן חריג גם הם מחשידים לתסמונת TMS, ואליהם אפשר להוסיף כאבים עם התנהגות 'ייחודית ומוזרה'. רבים מהסובלים מהכאבים מעידים על מצבים ספציפיים שבהם הכאב מופיע. למשל גבר צעיר שסיפר לי שהכאב מופיע אצלו רק כאשר הוא נוהג ברכב. לעומת זאת הוא יכול היה לשבת בעבודה או בבית ללא תחושת כאב. מנגד ישנם מי שמדווחים שרק בעמידה הכאבים מופיעים, או רק בשכיבה או רק בהליכה.

   

  במקרים אלו חשוב לזכור שאילו הכאב היה אכן נגרם כתוצאה מלחץ של דיסק או תזוזה של חוליה, אותה פעולה בגרסאות שונות הייתה אמורה לייצר פחות או יותר את אותם כאבים. כאן הספציפיות של כאב במקום העבודה, מצביעה על מנגנון אחר לכאבים.

   

  שימו לב: האם הכאבים מופיעים בתקופה של שינוי ומתח? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שימו לב: האם הכאבים מופיעים בתקופה של שינוי ומתח?(צילום: shutterstock)

   

  בנוסף, ישנם מצבים שניתן לקשור אותם ישירות לרגשות. אישה צעירה שסובלת מכאב גב כרוני סיפרה לי שיש אנשים מסוימים ששיחה איתם גורמת לה לכאבים. אישה מבוגרת עם מגוון רחב של סימפטומים סיפרה שכל שנה בחודש שלפני יום השנה לפטירתו של בעלה, היא חווה התקף מחודש של כאבים.

   

  סממן מובהק נוסף הוא כאשר הכאבים התחילו בתקופה אינטנסיבית, או מיד לאחריה. לחץ כלכלי רב, מתח גדול בעבודה, חיכוך או מריבה עם בוס או אדם קרוב, משבר אישי בחיים או משבר במסגרת המשפחתית, אובדן של אדם קרוב ואפילו לידת ילד והרחבת המשפחה - כולם מצבים שבהם הרגשות שלנו סוערים, ולכן מועדים יותר להתפתחותם של סימפטומים תלויי מתח. אפשר לומר שבמצבים האלו, את מה שאנו לא מצליחים לעבד מבחינה רגשית באופן מודע, הגוף סופג ו"מעבד" בצורה פחות יעילה עבורנו.

   

  ישנו מאפיין אישיותי לאלו שמועדים יותר ללקות בתסמונת זו. בדרך כלל הפרפקציוניסטים מבינינו, שלוקחים על עצמם הרבה אחריות ודואגים שהכל יהיה בסדר, נמצאים בסיכון גבוה ללקות ב-TMS. גם הטיפוס הטוב והחביב, בעל חוש האחריות המפותח או אלו שנוטים להדחיק את רגשותיהם - גם הם יהיו חשופים יותר לכאבים תלויי מתח.

   

  הטיפול הפשוט והמוצלח

  ד"ר סרנו מציג מנגנון מסקרן והגיוני מבחינה פיזיולוגית: לדבריו, הקשר בין המוח הרגשי למערכת העצבים ההיקפית הוא הדוק. למשל, גופנו מפיק זיעה בזמן מתח, או פעימות לב מואצות בזמן התרגשות. באופן דומה, טריגרים רגשיים מודחקים או מתחים ולחצים עשויים לגרום - בתיווכה של מערכת העצבים - לכיווץ כלי הדם, לירידה סלקטיבית באספקת החמצן לרקמות, וכתוצאה מכך לכאב.

   

  גם הפתרון לתסמונת זו מפתיע בישירות ובפשטות שלו. התרופה ל-TMS היא ידע. כאשר אנו מודעים לאפשרות של כאבים שנובעים ממקור של מתח, ומשתמשים בידע זה בצורה נכונה, ניתן להשתחרר מהכאב כליל, בתוך תקופה קצרה ובמהירות יחסית.

   

  הידיעה שמקור הכאבים הוא במוח הרגשי משחררת את האדם הסובל בשתי רמות: האדם מבין שמקור הכאבים שלו אינו בבעיה מבנית שתישאר איתו לתמיד. אבחנת כאב תלוי מתח היא שפירה הרבה יותר מעצם מהותו של התהליך דרכו היא מתרחשת.

   

  בנוסף, הידיעה כי ניתן להגיע לריפוי מלא של הכאב ממקור של מתח, מרגיעה. הרי אם רגשות התחילו את הכאב, התמודדות נכונה איתם וניהול נכון של גורמי המתח בחיים, ישחררו מהכאב.

   

  זה נכון בתיאוריה, ולמרבה השמחה גם ברמת המעשה - עשרות אלפי אנשים ברחבי העולם כבר החלימו בצורה זו, תוך שהם חווים שינויים דרמטיים ומהירים ביכולת שלהם להשתלט על הכאב ואפילו להשתחרר ממנו בצורה מלאה ושלמה.

   

  כרופא, לאחר שעברתי בעצמי החלמה בדרך זו, וראיתי במו עיניי עשרות אנשים נוספים שמצבם השתפר משמעותית או שנפטרו מהכאב לגמרי, אני משוכנע שאבחנה זו היא אמיתית לגמרי, וסוללת את הדרך לריפוי עבור אנשים רבים שסובלים ממנה.

   

  הבעיה היא שאבחנה זו לא מספיק מוכרת עדיין, ולכן רבים מהסובלים ממנה לא יאובחנו, ולא יצליחו למצוא את הטיפול שישחרר אותם מהכאבים. אלו שכן מאובחנים נכון, מצליחים לחזור לחיים רגילים לחלוטין ונטולי מגבלה, ממש כמו א'.

   

  הכותב הוא רופא MD והומאופת RChom. ביום שישי, ה-8בנואר 2016 יתקיים סמינר לריפוי כאבים  בתל אביב

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מתח רגשי עלול לגרום לכאב מוחשי
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים