שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

הרצליה מתרחבת: כ-200 אלף איש ב-2030

ועדות התכנון אישרו תוכנית מתאר לעיר, שצפויה להגדיל את אוכלוסייתה עד שנת 2030 ב-85% ולכלול כ-195 אלף תושבים שיתגוררו ב-45 אלף דירות חדשות. בגבעתיים אושרה תוכנית פינוי-בינוי במתחם ההסתדרות בצפון העיר ובאשקלון יוצאת לדרך תוכנית ל-11,500 יחידות דיור. צנרת התכנון

ועדות התכנון מקדמות תוכניות בנייה חדשות בהרצליה, גבעתיים ואשקלון. נתחיל עם הרצליה: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז תל-אביב החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית מתאר כוללנית לעיר הרצליה. זאת לאחר שהתוכנית הומלצה על ידי הוועדה המקומית בעיר.

 

כתבות נוספות במדור צנרת התכנון :

 

לדברי יו"ר הוועדה המחוזית, גילה אורון, הרצליה צפויה להוסיף לאוכלוסייתה כ-85% עד 2030, בעיקר באמצעות תוספת יחידות הדיור המתוכננות בשכונות החדשות בשולי העיר על עתודות קרקע גדולות, כמו אפולוניה, חוף התכלת וצפון העיר; וכן כתוצאה מהתחדשות עירונית בכל חלקיה.

 

מטרת התוכנית גם להגדיל את היקף התעסוקה ולהקל על החיבור לים, תוך שמירה על ערכי הטבע בעיר המשתרעת על שטח של כ-23 אלף דונם. כיום כוללת האוכלוסייה בעיר כ-90 אלף איש שגרים ב-33,200 דירות - מתוך 42 אלף דירות מאושרות בוועדות התכנון. בוועדה ממליצים להגדיל את מספר הדירות המאושרות ל-45 אלף, כך שהעיר תוכל לאכלס 195 אלף תושבים.

 

באזור התעשייה המערבי של העיר ובשאר חלקיה כוללת התוכנית 1.129 מיליון מ"ר תעסוקה ו-30 אלף מועסקים, מתוך 2.4 מ"ר לתעסוקה המאושרים בוועדות התכנון. התוכנית החדשה מציעה להגדיל את שטחי התעסוקה ב-1.715 מילון מ"ר וכן קובעת 960 דונם עבור מבני ציבור. עוד היא מציעה תוספת של 380 אלף מ"ר למלונאות למצב כיום, העומד על 140 אלף מ"ר - כך שסך שטחי המלונאות יעמדו על 520 אלף מ"ר.

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

גבעתיים: פינוי-בינוי במתחם ההסתדרות

בגבעתיים אושרה להפקדה להתנגדויות הציבור תוכנית מתחם סתדרות צפון - גבעתיים. מדובר בתוכנית פינוי-בינוי הכוללת פינוי של 168 יחידות דיור ב-6 מבני מגורים לטובת 3 מגדלים בני 32 קומות עם 520-570 יחידות דיור בתמהיל מגוון של דירות 3-6 חדרי. התוכנית קודמה על ידי עיריית גבעתיים, משרד הבינוי והשיכון והדיירים.

 

התוכנית ממוקמת בדרום העיר, בין דרך יצחק רבין בצפון (מול קניון גבעתיים), רחוב כ"ג בדרום וגינת רבקה במזרח, לאורך רחוב ההסתדרות. היא משתלבת עם תוכנית נוספת למתחם הכוללת כ-3,100 יחידות דיור ונמצאת טרם פרסום להפקדה. תוכנית זו ממוקמת בין שתי תחנת רק"ל (רכבת קלה) עתידית: האחת מדרום לתוכנית - תחנה של הקו הסגול לאורך דרך אלוף שדה; והשנייה מצפון לתוכנית - תחנה של הקו הצהוב לאורך דרך רבין, בסמיכות לקניון גבעתיים.

 

עוד כוללת התוכנית אפשרות להקים 2-3 כיתות גן בכל אחד ממגדלי המגורים ושני מגרשים ציבוריים גדולים בשטח כולל של כ-10 דונם אשר ישמשו למטרות ציבוריות. באחד מהם קיים מבנה מגורים בגובה 9 קומות אשר מיועד לפינוי במסגרת התוכנית. מאחר שמדובר במבנה במצב טוב, התוכנית מאפשרת לעירייה להשמיש את המבנה הקיים ואף להוסיף עליו מספר קומות ולייעדו לשימוש לדיור מוגן או מעונות סטודנטים.

 

שתי התוכניות לפינוי-בינוי מצטרפות לתוכנית מתחם התעסוקה כורזין שהוועדה המחוזית החליטה לאשר וכוללות ביחד פוטנציאל לכ-4,000 דירות וכן אזור לתעסוקה, מסחר ובילוי בהיקף של כ-300 אלף מ"ר עבור תושבי העיר גבעתיים והמטרופולין. את הפרויקט מנהלת רבקה אבלסון ועל תכנונו הופקדה אדריכלית רותי הרשקוביץ.

שכונת פועלי הרכבת בגבעתיים (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שכונת פועלי הרכבת בגבעתיים(צילום: עופר עמרם)
 

אשקלון: 11,500 דירות בצפון העיר

באשקלון, הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) אישרה למתן תוקף תוכנית של רשות מקרקעי ישראל להקמת 11,500 יחידות דיור בצפון העיר. התוכנית הופקדה להתנגדויות הציבור בחודש אוגוסט האחרון, וכעת יוצאת לדרך. היא קודמה בשיתוף עיריית אשקלון ומשתרעת על פני שטח של כ-4,300 דונם. כ-30% יהיו דירות קטנות ששטחן העיקרי אינו עולה על 80 מ"ר (בסך 3,440 דירות).

 

תמהיל הבנייה בשכונה יכלול בניינים בגובה של 14-16 קומות ועם יחידות דיור גדולות בנות 5-6 חדרים משולבות בדירות גן. בתוכנית נכלל גם מיליון מ"ר לתעסוקה ולמסחר, ופארק נרחב לשימוש הציבור בחלקה המערבי. ייחודה של השכונה הוא בסמיכותה לפארק עיר היין, המשתרע על כ- 450 דונם, ומתאפיין בשרידים מרשימים של מפעל לייצור יין.

הדמית התוכנית באשקלון ( ) ( )
הדמית התוכנית באשקלון
 

בשכונה תשולב תחנת רכבת חדשה בגבול המזרחי של התוכנית ובצמוד למסילת הרכבת. אזור התעסוקה הצפון-מזרחי ששטחו 800 דונם יהווה חלק ממערך אזורי התעסוקה והתעשייה שממוקמים בחלקה המזרחי של אשקלון בסמוך לכביש 4.

 

לדברי עדיאל שמרון, מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, "השכונה החדשה, הממוקמת בחלק הצפוני מזרחי של אשקלון, תגדיל משמעותית את היקף האוכלוסייה בעיר העומדת כיום על 124 אלף תושבים. מימושה, בשילוב עם תוכנית כרמי גת בקריית גת השכנה, יוסיפו אלפי יחידות דיור זמינות באזור ועשויות להשפיע על מפת הביקושים בו".

 

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ברשות מקרקעי ישראל, הוסיף כי "מדובר בתוכנית חשובה מאוד ובעלת תרומה משמעותית לעיר אשקלון אשר תסייע, בשילוב עם הסכם הגג שנחתם עם העיר אשקלון, להפוך את העיר למוקד משיכה בהיבטים רבים". על התכנון הופקד אדריכל אלי ארמון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הרצליה. מתרחבת משמעותית
צילום: עידו ארז
מומלצים