שתף קטע נבחר

"במלחמת המפרץ נפל טיל - ואז באה התמ"א"

דיירת בפרויקט תמ"א 38 בשכונת הגפן בר"ג, מספרת על תהליך של כעשור עד למימוש הפרויקט. כעת יקבלו הדיירים שגרו בדירות 2 חדרים, נכסים חדשים במחיר שעולה על 1.5 מיליון שקל. באור יהודה מקודם פרויקט-בינוי ענק במסגרתו ייהרסו 1,000 דירות לטובת 4,500 יחידות דיור חדשות

מדירה ששווה 900 אלף שקל לנכס בשווי 1.6 מיליון שקל. זו התמורה שיקבלו דיירי הבניין ברחוב חרות 17-19 בשכונת הגפן ברמת גן, שחתמו על הסכם עם חברת אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב עבור פרויקט תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש). מדובר בבניין עם שתי כניסות, 3 קומות ו-28 דירות שנהרס - ובמקומו ייבנו שני בנייני בוטיק חדשים עם 9 קומות ו-74 דירות. צפו בסרטון ההריסה:

 

 

הדיירים שהתגוררו בדירות 1.5-2 חדרים בשטח ממוצע של 43 מ"ר, יקבלו דירות 3 חדרים חדשות בשטח של 64 מ"ר עם ממ"ד ומרפסת שמש בשטח של 13 מ"ר. באפריקה 38, חברת-הבת של אפריקה מגורים שיזמה את הפרויקט, העריכו כי ערכן של הדירות הישנות עמד על סכום שבין 900 אלף שקל למיליון שקל; וכעת יקבלו הדיירים דירות בשווי של 1.5-1.65 מיליון שקל.

 

כשדחפורים הרסו את הבית של עוזי חיטמן

הבניין נהרס לטובת מגדל - מה חושב הדייר?

 

דיירים שבבעלותם דירות ישנות גדולות יותר בנות 2-3 חדרים בשטח של כ-58 מ"ר, שערכן נע בין 1-1.2 מיליון שקל, יקבלו דירות חדשות בנות 3.5 חדרים בשטח של 75 מ"ר עם ממ"ד ומרפסת שמש בשטח של 13 מ"ר. ערכן של הדירות החדשות נע בין 1.8-1.9 מיליון שקל. קבלן הביצוע הוא חברת דניה סיבוס, מאותה הקבוצה, ובניית הפרויקט תימשך כ-24 חודשים.

מלמעלה למטה: צילום עילי לפני ההריסה, ההריסה עצמה והדמיית הפרויקט החדש (צילום: רמי חכם) (צילום: רמי חכם)
מלמעלה למטה: צילום עילי לפני ההריסה, ההריסה עצמה והדמיית הפרויקט החדש(צילום: רמי חכם)

 (צילום: רמי חכם) (צילום: רמי חכם)
(צילום: רמי חכם)

 (הדמיה: A-Studio) (הדמיה: A-Studio)
(הדמיה: A-Studio)

אז כמה ישלמו הדיירים החדשים עבור דירות בפרויקט, שעל תכנונו הופקד משרד אדריכלים דניאל מועלם? דירת 4 חדרים בשטח של 90 מ"ר עם מרפסת בשטח של 13 מ"ר תעלה החל מ-2.080 מיליון שקל; ודירת 5 חדרים בשטח של 104 מ"ר עם מרפסת דומה תעלה החל מ-2.390 מיליון שקל. מדובר בדירות גדולות יותר מאלה שיקבלו הדיירים הקיימים.

 

"למעלה מ-10 שנים אנחנו מדברים על הצורך בחיזוק", מספרת ל-ynet מירי דליצקי, בעלת דירה בפרויקט. "זהו בניין ישן מאוד. במלחמת המפרץ נפל טיל ברמת גן - הרגישו את זה עד לכאן והבית אפילו נסדק. ואז הגיעה התמ"א. לקחנו עו"ד שמלווה אותנו מתחילת הדרך, ואחרי שבחנו את כל ההצעות בחרנו בחברה. עברנו תהליך הבשלה".

 

נועם בנימיני, מנכ"ל אפריקה 38, טוען כי מדובר בפרויקט הגדול ביותר בתחום ההריסה והבנייה בעיר. "הפרויקט יובל גם לפיתוח שכונת הגפן כולה", הוא אומר, "מזה כ-10 שנים הדיירים דיברו על חיזוק הבניין שהוקם עוד בשנות ה-50 וסבל ממצב תחזוקתי ירוד וממחסור במעלית, חניות ומרפסות. הודות לרצונם בתהליך זכינו לשיתוף פעולה מלא ולחתימה של 100% מהם לקיום המהלך שהחל לפני כ-3 שנים".

 

אור יהודה: 4,500 דירות חדשות בפינוי-בינוי

אמנם ברמת גן מקודמים לא מעט פרויקטים של התחדשות עירונית, אבל נראה כי הבשורה הגיעה גם לאור יהודה. ל-ynet נודע כי קבוצת חג'ג' וחברת אייקום יזמות ובנייה מקדמות פרויקט פינוי-בינוי רחב היקף בשכונת יד גיורא בעיר, במסגרתו ייהרסו כ-1,000 יחידות דיור ישנות וייבנו לא פחות מ-4,500 יחידות דיור חדשות, לצד מרכז מסחרי, שטחים פתוחים ומוסדות ציבור.

 

בשבוע שעבר נערך כנס דיירים במהלכו נחתם הסדר עקרונות לביצוע הפרויקט, ימים ספורים לאחר שקבוצת חג'ג', בשליטת האחים צחי ועידו חג'ג', דיווחה לבורסה על הסכם שיתוף הפעולה בינה לבין אייקום במספר מתחמי פינוי-בינוי - בשכונת עמישב בפתח תקווה, ברמת אליהו בראשון לציון והגדול שבהם באור יהודה.

 

את הפרויקט יזמה אייקום לפני כשנתיים יחד עם מספר ועדי בתים בשכונה. בכנס, בו נכחו כ-200 מתושבי השכונה, הציג בעלי אייקום, אורן מור, את הצעדים שבוצעו עד כה מול רשויות התכנון ומשרד הבינוי והשיכון. ד"ר קובי יסקי, מבעלי משרד אדריכלים יסקי מור סיון, הציג את התכנון המוצע לפרויקט, והמשנה למנכ"ל קבוצת חג'ג', יובל צלנר, סקר את הצעדים הנדרשים לקידומו.

 

יצוין כי לאחרונה פרסמה עיריית אור יהודה הודעה לציבור, לפיה ראש העיר, עו"ד ליאת שוחט, רואה חשיבות גבוהה בקידום נושא ההתחדשות העירונית, כאמצעי לשיפור איכות מגוריהם ואיכות חייהם של התושבים הוותיקים והחדשים. בהודעה נמסר כי כבר בתחילת שנת 2016 תוקם מינהלת התחדשות עירונית שתפעל לצד היזמים להניע את הפרויקטים השונים בעיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי חכם
הריסת הפרויקט בר"ג
צילום: רמי חכם
מומלצים