שתף קטע נבחר

יוזמה: 100 מיליון שקל יוקצו לדירות לנכים

ל-ynet נודע כי שר השיכון וסגנו הנחו להפנות תקציב ייעודי לרכישת דירות עבור נכים רתוקים לכיסאות גלגלים במערך הדיור הציבורי. "ברשימת הממתינים הארוכה ממילא, הנכים מתמודדם עם אתגרים מורכבים"

יוזמה חדשה מבקשת לספק דיור ייעודי לנכים הרתוקים לכיסא גלגלים. ל-ynet נודע כי שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, וסגנו, ח"כ ז'קי לוי, הנחו להפנות תקציבים ייעודיים לנושא. על פי ההנחיה, יועברו 100 מיליון שקל לטובת רכישת דירות עבור קבוצת נכים הרתוקים לכיסאות גלגלים ביישובים בהם הם מתגוררים. הכסף יוקצה באופן יעודי לקבוצה זו ויועבר לפי רשימה נפרדת ומקבילה לכלל זכאי הדיור הציבורי.

 

נכה? תתגלגל על המדרגות בבית המשותף

 

בפעם האחרונה שהועלתה יוזמה המנסה להקל על קבוצת הנכים הרתוקים לכיסאות גלגלים במערך הדיור הציבורי, השנה הייתה 2012, אז הקצה השר דאז, אריאל אטיאס, 150 מיליון שקל לטובת הגברת רכישת דירות לנכים רתוקים ומשפחות גדולות. גם בשנת 2007 הנחה שר השיכון והבינוי דאז, מאיר שטרית, את המשרד להעניק לנכים מענק לרכישת דירה.

אילוסטרציה. בלשכת שר השיכון מציינים כי היוזמה תצא לפועל עד סוף השנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. בלשכת שר השיכון מציינים כי היוזמה תצא לפועל עד סוף השנה(צילום: shutterstock)

בלשכת השר מציינים כי היוזמה הנוכחית תצא לפועל עד סוף השנה. בשבוע הבא יקבעו הסכומים המוקצבים לכל משפחה, ובעוד כשבועיים יקבלו הדיירים מכתבים אשר ילוו בטלפונים. גורמים בלשכה מציינים כי בשונה מהליך הרגיל של רכישת הדירות למלאי, במקרה זה יתאפשר למשרד להציע לאוכלוסיית הנכים דירות המתאימות להם, ובלבד שהן עומדות בתקציב שהוגדר מראש.

 

"החלטה מוסרית וחברתית"

"דאגה לאוכלוסיות חלשות, ובמיוחד לציבור הנכים הקשים, היא מבחן מוסרי ראשון במעלה למדינת ישראל ולאופי הנהגתה", אמר ל-ynet השר גלנט, "זהו המצפן המנחה עבורי וזו הרוח בה יפעל משרד הבינוי והשיכון. ישנן אוכלוסיות גדולות במדינה, שבמשך שנים לא ניתן להן פתרון לקורת גג ראויה המתאימה לצרכיהם".

 

לדבריו, "ברשימת הממתינים הארוכה ממילא של הדיור הציבורי, קבוצת הנכים מתמודדת עם אתגרים מורכבים במיוחד, מאחר שיש למצוא עבורה דירות נגישות בעלות התאמה יחודית. באחריותנו לדאוג לדיור עבור כלל האוכלוסיות במדינת ישראל, ולטפל באופן מיוחד באוכלוסיות החלשות והפגיעות ביותר בחברה".

 

סגן השר לוי הוסיף כי "החלטנו להאיץ ולהגדיל את רכישת הדירות עבור נכים רתוקים הזכאים לדיור ציבורי ברחבי הארץ, ביישובים בהם היה מחסור בדיור ציבורי נגיש לנכים. מימוש ההחלטה ייעשה על ידי הגדלת התקצוב מצד המשרד, דבר שיוביל למענה הולם לנושא".

שר השיכון והבינוי, יואב גלנט (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
שר השיכון והבינוי, יואב גלנט(צילום: מרק ישראל סלם)

בלשכת השר מסבירים עוד כי ההנחיה ניתנה לאחר לימוד הנושא במפגשים שונים עם נציגי הנכים, וברוח המלצותיה של ח"כ קארין אלהרר, יו"ר ועדת ביקורת המדינה בכנסת, המתמודדת עם מחלת ניוון שרירים ומתניידת בכיסא גלגלים. זאת בתום שיחה ממושכת עמה.

 

לדברי אלהרר, מדובר בהחלטה מוסרית וחברתית. "החלטה זו תיתן מענה לאוכלוסייה שהצרכים שלה מרובים, אשר מתקשה רבות בהשגת פתרון דיורי נגיש", ציינה, "העובדה שהוקצו משאבים יעודיים לדבר מלמדת על הבנתם את המצוקה הקשה של אוכלוסייה זו. כולי תקווה כי זהו צעד ראשון להמשך עשייה משותפת בתחום של אנשים עם מוגבלויות ובכלל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: ינאי אלפסי
שר השיכון והבינוי, יואב גלנט
צילום: ינאי אלפסי
צילום: גיל יוחנן
סגן השר, ח"כ ז'קי לוי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים