שתף קטע נבחר

לא שרדו: לידה ומיד אחריה גירושין

ריבים על כל דבר אפשרי, ריחוק, קבלת המצב באופן שונה והרגשת בדידות איומה. מה גורם לזוגות להתגרש בשנה הראשונה לאחר שנולד הילד והאם אפשר למנוע את זה? מיכל, שרון ואמיר מספרים על החוויה האישית שלהם

לידת תינוק היא דבר משמח ומרגש אבל גם יכולה לגרום להרבה תסכול, כעס ולהציף דברים כמו יחסים בעיתיים בין בני זוג. ילד חדש במשפחה בדרך כלל מקרב בין בני הזוג או מרחיק אותם. ניסינו לברר עם הורים שהתגרשו בשנה הראשונה לאחר לידת הילד, מה בדיוק קרה ובעיקר מה הם למדו מטעויות העבר.

 

עוד בערוץ הורים:

"למה אני שמחה כשהילדים שלי חולים"

מותר לשתות תה נענע? תזונה בטוחה בהריון

"היא יודעת שלא יצאה לי מהבטן - אלא מהלב"

 

אחרי הלידה המצב החמיר

"חודש אחרי שהתחתנו נכנסתי להריון וילדתי את בתי בגיל 33 וחצי", מספרת מיכל צרפתי (בת 41). "גם אני וגם בן זוגי לשעבר השתוקקנו לזוגיות וילד. זאת הסיבה שהתעלמתי מכל הסימנים המקדימים, של חוסר הסכמה בינינו על כל דבר.

 

"במהלך ההריון התווכחנו גם על הפרטים הקטנים ביותר – החל מעגלה ועד המוצץ שהולכים לקנות. כל אחד מאיתנו בא עם החינוך וההרגלים שלו מהבית והתקשינו מאוד למצוא מכנה משותף שאולי עדיין יכל להציל את הזוגיות שלנו".

 

מיכל צרפתי: "התעלמתי מכל הסימנים המקדימים" ( ) ( )
מיכל צרפתי: "התעלמתי מכל הסימנים המקדימים"

- מה קרה אחרי הלידה?

"המצב פשוט החמיר עוד יותר. הייתי מיואשת והרגשתי מאוד בודדה. אף אחד בסביבתי לא הבין מה אני עוברת ולמרות העזרה מצד החברות וההורים, עדיין לתחושתי הייתי לבד מול כל העולם. כשהתינוקת הייתה בת חודש ידעתי שאנחנו בבעיה גדולה. הגענו למטפלת זוגית, ואחרי חצי שנה של פגישות ושיחות היא פשוט הודיעה לכל אחד מאיתנו בנפרד – אין לי מה לעשות, אני לא יכולה לעזור לכם".

 

ואחרי שהתגרשתם איך הרגשת? הייתה הקלה?

"חזרתי לעיר שגדלתי בה עם התינוקת ועם תחושת הכישלון העצומה. האמנתי שאני לא בנויה לזוגיות. במשך שנתיים הסתגרתי בבית, לא יצאתי לדייטים – פחדתי מזוגיות ופחדתי לא להצליח בה שוב. עברתי תהליך אימון אישי שגרם לי להבין שאני יכולה לקום ולבנות לעצמי זוגיות חדשה. נרשמתי לאתר היכרויות ושם הכרתי את בן זוגי הנוכחי – גרוש עם שני ילדים.

 

"אחד הדברים החשובים שהיו לי בראש כשהתחלתי לטפל בעצמי – לספק לבת שלי את מודל הזוגיות הבריאה. היום אנחנו גרים יחד, מגדלים את שלושת ילדנו ואני שוב מאמינה בעצמי. אבל לרגע לא שכחתי את תחושת הכישלון הזו שהייתה לי כשרק ילדתי, את הבדידות ואת הקושי.

 

מה בדיעבד היית עושה אחרת?

"זוגות רבים שחיים במערכת יחסים בעייתית, מאמינים שלידת תינוק תגשר על הפערים ותשקם אותם. זו טעות לחשוב כך. לידת תינוק זה כמו בוקס בפנים עבור הזוגיות. ומאד חשוב לדעת לעמוד איתן מול הבעיות שעלולות להתעורר.

 

"לפני שנה הפכתי למאמנת אישית לנשים ומנחת מעגלי אמהות לאחר לידה במטרה לעזור להן לשמור על עצמן ועל הזוגיות הקיימת. המסר שלי לנשים כאלה – אתן לא לבד".

 

פחד כלכלי

גם שרון אנדרסון (בת 46) הבינה ישר אחרי הלידה שיש בעיה בזוגיות שלה. "בתי שון נולדה עם ארבעה מומי לב ונאלצה לעבור כמה ניתוחים. שנינו קיבלנו שונה מאוד את המצב ואת מידת האחריות על הילדה, ובשלב מסוים הבנתי שזהו, הכול נגמר בינינו".

 

שרון אנדרסון: "פשוט הבנתי שהכול נגמר בנינו" ( ) ( )
שרון אנדרסון: "פשוט הבנתי שהכול נגמר בנינו"

לא הפחיד אותך להתגרש אחרי זמן כל כך קצר?

"ברור שכן. חששתי איך אוכל לגדל את בתי לבד, איך אוכל לפרנס את שתינו, לממן דירה ושאר הדברים, במיוחד כשמדובר בילדה שזקוקה למעקב רפואי וניתוחים. כאשר עזבתי את בעלי, החלטתי שאני לא לוקחת ממנו אפילו גרוש. לא הסכמתי לקבל מזונות. כשהיא הייתה בת חמש הכרתי את בעלי הנוכחי.

 

לפייסבוק הורים של ynet כבר הצטרפתם? היכנסו עכשיו

 

"אחרי הגירושין ההסתכלות שלי על הזוגיות השתנתה. ידעתי שאני מחפשת גבר שיקבל אותי יחד עם הבת שלי. ילדתי עוד שלושה ילדים והיום אנחנו חיים יחד באושר ובעושר. שון המשיכה להיות במעקב בגלל הבעיות בלב, בגיל 12 היא עברה עוד ניתוח ונכון להיום, בגיל 17 אפשר להגיד שהיא בריאה לחלוטין ונמצאת במעקב".

 

ומה בכל זאת לקחת איתך מהזוגיות הקודמת?

"קודם כל, נשארתי בקשר עם הילדים של הגרוש שלי מהזוגיות הקודמת שלו. זה קרה באופן טבעי, הם באו לבקר את אחותם הקטנה ועד היום אנחנו ביחסים מאוד טובים. דבר נוסף, אני חושבת שאחרי הגירושין, ההשקפה שלי על הזוגיות השתנתה. הפעם חיפשתי בן זוג בקטגוריה אחרת – כזה שיקבל גם אותי וגם את הבת שלי. וזו התובנה הכי חשובה".

 

לפחות הילדה לא חוותה את הריבים

אמיר שיפרמן (בן 33) הכיר את אשתו לשעבר בגיל צעיר וכמה חודשים אחרי החתונה היא הייתה בהריון. לדבריו, "ההריון והלידה היו תקופה קסומה", אם כי בדיעבד, הוא מבין שהיה צריך לשים לב לנורות אדומות. "כחודשיים אחרי הלידה אשתי החליטה שהיא רוצה להתגרש, דבר שהגיע מבחינתי בהפתעה, והתחיל בנינו מאבק מתיש שבסופו התגרשנו".

 

אמיר שיפרמן: "בתקופת ההריון הכול היה בסדר" ( ) ( )
אמיר שיפרמן: "בתקופת ההריון הכול היה בסדר"

לא היו לך לבטים על פרידה זמן כל כך קצר אחרי הלידה?

"איזו ברירה הייתה לי? אפילו לא דיברנו על זה. אחד הדברים החיוביים שיצא מכל הסיפר שזה שזיו שלי הייתה רק בת חודשיים ולא נאלצה לחוות את הרגעים הנוראיים האלה של ההסתלקות מהבית והפרידה. כמובן, מצער אותי מאד שהיא גדלה לתוך זה, אבל השיא של הקונפליקט נחסך ממנה ועל כך אני מברך כל יום.

 

"בשנת 2011 הקמתי תנועה 'א' זה אבא'. גם קודם היו התארגנויות כאלה ואחרות של אבות גרושים, אבל אני רציתי לאחד את האבות האלה כדי לקום ולהסביר את הצד שלנו. ידעתי שאם לא נתאחד, ירמסו אותנו".

 

מה מצבכם היום?

"אחרי שנים של בתי משפט והערכות פסיכולוגיות, גרושתי ואני נמצאים במשמורת משותפת".

 

עדיף להיות חכם מאשר צודק

"אני התגרשתי כשהבת שלי הייתה בת שנה וחודש ולכן יכולה מאד להתחבר לתחושת הכישלון שמרגישים, כשנפרדים ומפרקים את המשפחה ובסופו של דבר נשאר תינוק שמגדלים אותו לבד במקרים רבים", אומרת עו"ד שירי זיידמן, עורכת דין לענייני משפחה. זה מאוד קשה, במיוחד אם במקביל לכך צריך לטפח קריירה. אם אין לך מערכת תמיכה שלמה של הורים או חברים, זו בעיה גדולה מאוד".

 

- מה את ממליצה למי שמתחיל תהליך גירושין?

"חשוב מאוד לקבל את כל המידע הנחוץ כמה שיותר מהר. יש את הליך הגירושין שמנהלים אותו עורכי דין ובתי משפט, אבל בנוסף לכך קיימים נכון להיום גם מערכי תמיכה, אשר יכולים לעזור לאבות ואמהות להתמודד עם השינוי הזה בחיים.

 

"כשאני התגרשתי, מערכי תמיכה כאלה עוד לא היו קיימים ואני חושבת שהרבה מאד דברים שעשיתי אז, הייתי עושה אותם אחרת, אם הייתה לי אפשרות להתייעץ עם אנשי מקצוע, לאו דווקא עורכי דין, בכל מיני נושאים שקשורים למשפחה וגירושין.

 

"על מנת לעבור הליך גירושין עם תינוקות, צריך להיות עם המון מודעות לגבי מה שקורה וצריך להבין שבסופו של דבר שני ההורים הם נשארים בחיים של הילדים והנזקים שנגרמים בשנים אלה נשארים לאורך כל החיים. כל המחלוקות והויכוחים על גב הילדים הם לא תורמים ואף פוגעים בילדים עצמם שלא מבינים את זה, אלא רק כשמגיעים לגילאים מבוגרים יותר. הרבה פעמים עדיף להיות חכם ולא צודק".

 

מה עדיף - להישאר בשביל הילדים או להתגרש? צפו בילדה שמבקשת מהוריה להפסיק לריב:


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פתאום רבים על כל דבר
צילום: shutterstock
מומלצים