שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מעבר בין קופות החולים: איזו זינקה בהצטרפויות - ואיזו ננטשה?

  מכבי רשמה זינוק במספר המצטרפים אליה, קופת חולים כללית שמרה על כוחה, במאוחדת נרשמה עלייה קטנה ואילו בלאומית נרשמה נטישה המונית כשלקופה הצטרפו 22.3 אלף שבני אדם ועזבו אותה 35.3 אלף מבוטחים בשנת 2015

  1.7% מכלל המבוטחים בקופות החולים עברו קופה בשנת 2015. כך עולה מהדו"ח שמפרסם היום (א') משרד הבריאות. מספר דומה של מבוטחים עבר בין הקופות גם בשנת 2014 ומעט פחות ב-2013.

   

  מספר המבוטחים שעוברים בין קופות לא עבר את 2% ב-15 השנים האחרונות, על אף שלפני 4 שנים הוחלט לאפשר לעשות את המעבר בין הקופות באמצעות האינטרנט ולא רק בסניפי הדואר.

   

  קיראו עוד

  מדריך: איך עוברים מקופת חולים אחת לאחרת?

  דו"ח: לאיזו קופ"ח עוברים הכי הרבה מבוטחים?

   

  באיזה גיל עוברים?

  עד גיל 34 שיעור המעברים עומד על ממוצע של 2.3%  מהמבוטחים אולם בגילאי 35 ומעלה שיעור זה פוחת באופן הדרגתי עד שבקרב בני 65 ומעלה שיעור זה מגיע לכדי 0.3% בלבד.

   

  קופת חולים "מכבי" רושמת זינוק במספר המצטרפים אליה בשנה החולפת. בשנת 2015 הצטרפו לקופה 35.4 אלף מבוטחים חדשים ועזבו אותה 24.2 אלף בני אדם. קופת חולים כללית שומרת על כוחה. בשנה החולפת הצטרפו לקופה 48.7 אלף מבוטחים ועזבו 48.6 אלף בני אדם.

   

  בקופת חולים מאוחדת יש עלייה קטנה, בשנת 2015 הצטרפו לקופה 33.8 אלף מבוטחים ועזבו אותה 32.1 בני אדם ובקופת חולים לאומית נרשמת נטישה המונית שכן בשנת 2015 הצטרפו לקופה 22.3 אלף שבני אדם ועזבו אותה 35.3 אלף מבוטחים.

   

  עוזבים ומצטרפים לקופות החולים בשנת 2015
  עוזבים ומצטרפים לקופות החולים בשנת 2015

   

  מבדיקה של כמות המצטרפים לעומת כמות העוזבים מקופת חולים אחת לאחת, ניתן לראות כי מספר המעברים הגבוה ביותר הוא מלאומית לכללית. מהדו"ח עולה כי בעוד כ- 19 אלף מבוטחים עברו מלאומית לכללית, פחות מ- 14 אלף מבוטחים עברו מכללית ללאומית.

   

  כמות המבוטחים שעברו ממכבי ללאומית היא הנמוכה ביותר מבין כל המעברים.

    

   

  המעברים בין הקופות במהלך 2015
  המעברים בין הקופות במהלך 2015

    

  השפעת המצב הסוציו אקונומי על המעבר בין הקופות

  ביישובים מבוססים כללית עוברים יותר מבוטחים. מתוך 120,453 מעברים שתועדו בשנת 2014 ניתן לראות את שיעורי המעבר הגבוהים ביישובים בעלי מעמד חברתי כלכלי נמוך, לעומת שיעורי מעבר נמוכים ביישובים בעלי מעמד סוציו אקונומי גבוה.

   

  ביישובים שמוגדרים אשכול 1 (רמה סוציו אקונומית נמוכה ביותר) שיעור המעברים בין קופות החולים עמד על 3.8% מהמבוטחים, בישובים שמוגדרים אשכול 10 (רמה סוציו אקונומית גבוה ביותר) שיעור המעבר הוא 0.8% מכלל המבוטחים.  

    

  מספר העוברים בין הקופות - סטטי במהלך השנים

  לפני כארבע שנים התאפשר מעבר בין קופות החולים באמצעות האינטרנט ולא רק באמצעות הדואר. על פי נתוני הדו"ח הפופולריות של המעבר דרך האינטרנט ושיעור המבוטחים שעוברים בין הקופות באמצעות הערוץ הזה ההולך ועולה וכנראה אנו צפויים לראות שבשנים הקרובות מעבר בין קופות באינטרנט יהפוך לצורת המעבר הנפוצה בין הקופות.

   

  יחד עם זאת, למרות הערכה שהמעבר בין הקופות יגדיל את מספר המבוטחים שיעברו בין הקופות ויגביר את התחרות, כמעט ואין שינוי במספר המבוטחים שעוברים בין הקופות.

   

  רן סער מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, אמר בתגובה לנתונים כי "הנתונים מרגשים עבורנו ומהווים גאווה גדולה לכל הצוות במכבי. כעת מוטלת עלינו אחריות להעניק גם לחברים שהצטרפו את שירותי הבריאות הטובים ביותר".

   

  זאב וורמברנד, מנכ"ל מאוחדת מסר בתגובה:"אלו הם אותות ראשונים בלבד ליישומה של תכנית אסטרטגית שמאוחדת החלה בה בשנת 2014. תכנית שתתעצם וביתר שאת ב-2016, תוך מיקוד בהבאת הרפואה המקצועית של מאוחדת גםלפריפריות החברתיות של מדינת ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לאיזו קופה עוברים הכי הרבה האנשים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים