שתף קטע נבחר

מצרפת ועד סוריה: הולכים עם כיפה בלתי נראית

זו לא פאה, זה לא שיער - זו כיפה. ממציאי "כיפת הפלא" מדווחים על מיליוני כניסות בימים האחרונים של יהודים מכל העולם, המבקשים לרכוש את"הכיפה השעירה". "ההמצאה הזו באה לעזור למי שלא רוצים לוותר על הכיפה, אבל רוצים לחוש ביטחון". שלושים יורו - והיא שלכם

 

 

ללכת עם ולהרגיש בלי: רצף האירועים האנטישמיים בצרפת בפרט ובאירופה בכלל, מביא יהודים רבים להצניע את יהדותם כבר תקופה ארוכה. בשבוע שעבר זה הפך להצהרה רשמית עם קריאתו של ראש הקהילה היהודית של מרסיי, הרב צבי עמר – שלא לצאת לרחוב עם כיפה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

דבריו עוררו התנגדות עזה בקרב גורמים בקהילה, ורבה הראשי של צרפת, חיים קורסייה, אף יצא חזיתית נגד ההצהרה. ובכן, ברווח שבין הכיפה לשיער – משלבת בטבעיות "כיפת הפלא".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לפני שנה בדיוק, מיד לאחר הפיגוע בהיפר-כשר בפריז, דיווחנו כאן על הפטנט שנהגה במטרה לסייע למי שרוצים להיות יהודים בביתם ולא לבלוט בצאתם, בעקבות סרטון יוטיוב. שנה אחרי שה"פלא" הושק – מספר היום שלום קורש, האיש שמאחורי הכיפה השעירה, על עלייה חדה בביקוש להמצאה – ארבע מיליון כניסות ביממה האחרונה, ופניות מרחבי העולם – קנדה, בלגיה וגם סוריה.

 

לשמור על הזהות, בכל מחיר

קורש מגיע לאולפן חבוש בכיפה, אבל קצת קשה לראות את זה במבט

ראשון, שני או אפילו שלישי. הכיפה שלו עשויה משיער טבעי, ומשתלבת בטבעיות על הפדחת. בימים האחרונים, מספר ארז קורש – השותף השני להמצאה – על ביקוש שעלה פלאים, לדבריו. "כאשר צילמנו את הווידיאו ליוטיוב, לא שיערנו שתהיה התעניינות רבה שכזו".

 

שלום וארז רואים בעצמם כמספקי פתרון שהוא, לדבריהם, גם הלכתי – וגם פרקטי, כאשר כיפת בלתי נראית עדיפה על לא כלום: "כעובדה, יהודים מפחדים ללכת עם כיפה. אמרתי שנעשה משהו שכן ילכו עם כיפה, בלי לפחד", אמר ארז קורש ל-ynet. ושלום מוסיף: "כשאומרים לילד להוריד את הכיפה, הוא מתחיל לשאול את עצמו: למה להיות יהודי? כשהוא מפחד, הוא הולך עם הכיפה בכיס. במקרים אחרים פגשתי הורים שאומרים לילדיהם לחבוש כיפה, בעוד שהם מעדיפים לצאת מהבית בלעדיה".

 

מחירה של "הכיפה הבלתי נראית" עומד על כ-30 יורו, והיא נמכרת באינטרנט לפי הזמנה (גם של צבע השיער). "רוב ההזמנות מגיעות ממדינות שלא חשבנו עליהן כמו שוודיה, בלגיה, ארצות הברית ואפילו קנדה", ארז קורש אומר. "הפונים הם חובשי כיפות, שרוצים לשמור על זהותם היהודית-דתית".

 

זה לא מרגיש לכם קצת תבוסתני?

 

"הלוואי שלא היו אנטישמים, שאף אחד לא היה נדקר, ולא היו פיגועים. הכיפה הזו באה לעזור למי שלא רוצים לוותר על הכיפה, אבל גם לחוש ביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים