שתף קטע נבחר

מחאת הכיפות: מאולימפיק מרסיי - ועד לחתולים עם כיפה

המועדון המרכזי של אוהדי ה-OM נענה לקריאת הרב הראשי של צרפת, חיים קורסייה: למשחק שייערך בשבוע הקרוב יגיעו כשהם חובשים כיפות, לאות סולידריות עם הקהילה היהודית המקומית. ברשת צצות יוזמות רבות של יהודים ולא-יהודים: נוצרים שיחבשו כיפה השבת, עצומה ליום לאומי עם כיפה - וגולשים מרחבי העולם המעלים תמונות שלהם בכיפות

"כיפה נגד שנאה". מזדהים בעולם   ()
"כיפה נגד שנאה". מזדהים בעולם

 

#TousEnKippa: המועדון המרכזי של אוהדי OM, "אולימפיק דה מרסיי", נענו היום (ה') לקריאת הרב הראשי של צרפת, חיים קורסייה, והודיעו כי יגיעו בכיפות לראשיהם לאות סולידריות עם הקהילה היהודית של מרסיי, שספגה השבוע פיגוע דקירה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

משחק הכדורגל ייערך ביום רביעי הקרוב, ה-20 לינואר, בין ה"אולימפיק" של מרסיי והקבוצה של מונפלייה. "לא משנה מה המוצא שלך, אנחנו - נשים וגברים - רוצים לחיות חופשיים ובשלום", קרא הרב הראשי, במכתב שהוציא למועדון. "חבשו כיסוי ראש, כובע, קסקט, או כל כיסוי אחר במגרש. המטרה היא להעביר מסר של סולידריות בסטאד ולודרום" (המגרש). 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרב קורסייה הסביר כי "כל זה בכדי שכל הפיגועים והמתקפות ייפסקו. בכדי שלא נצטרך לפחד יותר להיות מה שאנחנו. בכדי שהתרבות שלנו תהיה תרבות עשירה. בשביל החופש שלנו. גאווה להיות ממרסיי - צרפתי, קתולי, אורתודוקסי, יהודי או מוסלמי. להיות גאים כמה שאתם, ותמיד ללא אלימות או בריונות. להיות הוגנים ולכבד".

 

וגם בבריטניה ()
וגם בבריטניה

 

"מלחמת הכיפות" בקהילה היהודית

פנייתו הפומבית של הרב הראשי של צרפת יצאה בעקבות הודעתו השבוע של ראש הקהילה היהודית במרסיי, הרב צבי עמר - שלא ללבוש כיפות ברחוב "עד שיגיעו זמנים טובים יותר".

 

 (צילום:  mustapha ennaimi ) (צילום:  mustapha ennaimi )
(צילום: mustapha ennaimi )

 

לדבריו, "בשל רצף האירועים צריך לקבל החלטות חריגות. החיים קדושים יותר מכל דבר אחר. נכפה עלינו להסתתר מעט", אמר - והדגיש כי קריאתו לחבריו לקהילה מחוייבת המציאות, אך "גורמת לבטן להתהפך".

 

 

הוא אמר את הדברים לאחר שמורה יהודי נדקר ביום ג' במרסיי. הרב הראשי של צרפת, חיים קורסייה, דחה את הקריאה: "אסור להיכנע, נמשיך לחבוש את הכיפות שלנו". להתנגדות הנחרצת הצטרף גם רוז'ר קוקרמן נשיא ה-CRIF (ארגון הגג של יהודי צרפת).

 

"כולם בכיפה" - עמוד שנפתח בפייסבוק  ()
"כולם בכיפה" - עמוד שנפתח בפייסבוק

 

בשנת 2003 יצא הרב יוסף סיטרוק, אז רבה הראשי של צרפת, בקריאה ליהודי המדינה לחבוש כיפה מתחת לכובע, בכדי לא להיות יעד למתקפות טרור.

 

"נוצרים, כולנו שמים כיפות"

תחת ההאשטאג #TousEnKippa פורסמו ברשת יוזמות רבות מצד יהודים

ולא-יהודים לחבוש כיפה בשבוע הקרוב, ולא להיכנע לטרור. המגזין הצרפתי "לה וי" (La Vie) פרסם את קריאתם של מנהיגי דת נוצרים לחבוש כיפה בשבת הקרובה "כאות לאחדות עם יהודי צרפת", כדבריהם. "נוצרים, כולנו שמים כיפות".

 

כמו כן, הוקמו כמה עמודים בפייסבוק: "כולם עם כיפה" ו"אל תיגע בכיפה שלי", הושק "שבוע הכיפה" (עד ל-20/1) שבו צילמו ותייגו עצמם גולשים כשהם חובשים כיפה לאות סולידריות - והושקה עצומה לנשיא צרפת: לציין יום לאומי עם כיפה.

 

"אל תיגע בכיפה שלי" ()
"אל תיגע בכיפה שלי"

 

  • סייעה בהכנת הכתבה: יעל פרידסון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אני כיפה"
צילום:  mustapha ennaimi
בקרוב: כיפות על הסטאד ולודרום
צילום: mustapha ennaimi
"אל תיגע בכיפה שלי"
מומלצים