שתף קטע נבחר

מה קורה לאברים הפנימיים של האישה במהלך ההריון?

ככל שהעובר הולך וגדל ברחם, האברים מסביב נמחצים וביניהם שלפוחית השתן שנדחקת מתחת לעובר. צפו בסרטון המראה שלב אחרי שלב את דחיקת האיברים המפנים מקום לעובר המתפתח

גוף האדם הוא מכונה שלא תיאמן, והסרטון הבא נותן עוד הוכחה לכך: אם תהיתם מדוע נשים הרות רצות בתכיפות רבה לשירותים, עכשיו תבינו. האנימציה מראה בדיוק מה קורה לאברים הפנימיים של האישה כשהעובר הולך וצומח ברחם, ונראה כי שלפוחית השתן היא שסובלת יותר מכל.

 

קראו על עוד תופעות בהריון:

שלב אחר שלב: מה קורה לך במהלך ההריון?

לידיעת בר רפאלי: איזה ספורט מותר בהריון - וכמה

צפו: אישה בהריון צילמה את העובר זז ברחם

 

כשהתינוק הולך וגדל והרחם מתרחב, שלפוחית השתן נמחצת מטה, כששאר האברים נמחצים גם הם לצדדים. הרחם לוחץ גם על המעיים, הקיבה והריאות כדי לפנות מקום לעובר. 

 

האברים זזים

"במהלך ההריון עובר גוף האשה שינויים ניכרים", מסביר הגינקולוג ד"ר ערן גולד משרותי בריאות כללית. "הרחם שמשקלו כ-70 גרם ונפחו 10 מיליטרים, כגודל אגרוף, מתפתח עד למצב שטרום לידה נפחו גדל ל-5,000 מיליליטרים".

 

"דבר זה תורם להסטה של האברים הפנימיים בגוף האשה", מוסיף ד"ר גולד. "המצב הינו נורמלי לחלוטין והאברים שבים למקומם עם התכנסות הרחם לאחר הלידה. תזוזת האברים כוללת בין היתר את הסרעפת אשר עולה כארבעה ס״מ ובכך תורמת לתחושת קוצר הנשימה האופייני להריון. הלב - עולה כלפי מעלה ונוטה מעט שמאלה על צירו".

 

צפו בתהליך הדחיקה:

 

 

ד"ר גולד מציין כי בית החזה מתרחב, בעיקר עקב השפעה הורמונלית. במערכת העיכול - עקב עליית המערכת כלפי מעלה וצמצום המיקום בזמן ההריון, התוספתן יכול לשנות לחלוטין את מיקומו ולכן הסימפטומים של הכאב, שבדרך כלל ממוקם בבטן ימנית תחתונה, יכולים להופיע לחלוטין במיקום אחר.

 

"במערכת השתן - הרחם הגדל מפעיל לחץ על השופכנים ויש הרחבה של השופכן, בעיקר הימני", מסכם ד"ר גולד, "קיים לחץ רב יותר על שלפוחית השתן, מה שמוכר לרוב הנשים ההריוניות, והמצב בא לידי ביטוי בדחיפות במתן שתן".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רצה לשירותים כל שתי דקות? העובר אשם!
צילום: shutterstock
מומלצים