שתף קטע נבחר

צפו: לידה נדירה בשיבא של שלישייה זהה

שום דבר לא הכין את שלי דגן להפתעה שציפתה לה בהריונה הרביעי. בבדיקת האולטרסאונד הראשונה נתגלו תאומים, אך בשקיפות העורפית התברר כי מדובר בשלישיית תאומים זהים מאותה ביצית. בשבוע שעבר היא הפכה לאמא לשישה

הריון שלישייה מפתיע: זוג הורים לשלושה ילדים, הופתעו לגלות שבבטן ההריונית גדלים להם שלושה עוברים זהים, כולם מאותה ביצית. מדובר בהריון נדיר ביותר המופיע באחד לעשרות אלפי לידות.

 

קראו עוד על לידות מפתיעות:

צפו: ילדה תינוקת בתוך הרכב - מול ביה"ח

בדרך לוולפסון: בעל יילד את אשתו במכונית באמצע הפקק

אני בהריון עם תאומים? עוד פעם?

 

כשגילתה שלי דגן שהיא בהריון, היא היתה משוכנעת שמדובר בעובר אחד. בחודש השני להריונה, היא ניגשה לבדיקת אולטרסאונד, והופתעה לשמוע מהגינקולוג שברחמה נמצא זוג תאומים. עם הבשורה הזו היא המשיכה בהריון, אלא שבבדיקת שקיפות עורפית שבוצעה לה מאוחר יותר, התברר שזו בעצם שלישיית עוברים, שנוצרו מביצית אחת שהתחלקה.

 

"הייתי מאוד מופתעת", מספרת דגן, אם לבן 13, בת 12 ובת 8, "לא ציפיתי לתאומים, וודאי שלא לשלישייה. זה היה מאוד מלחיץ אבל מאוד הרגיע אותי לדעת שיש לי משפחה תומכת שידעתי שתהיה שם בשבילי".

 

צפו במשפחת דגן עם השלישייה:

 

 

הריון בסיכון גבוה

"הריון שלישייה נמצא בסיכונים רבים", מסביר ד"ר יואב ינון, גינקולוג מהמרכז הרפואי שיבא, "חמישית מהמקרים ילדו לפני שבוע 32 כלומר יוולדו פגים. זאת משום שהרחם אינו יכול להכיל עוד את השלישייה שלוחצת. מסיבה כזו אנחנו מציעים פעמים רבות לבצע הפחתה משלישיה לתאומים. עם זאת במקרה הנוכחי מדובר בשלישייה זהה, בעלת כלי דם משותפים, כך שזה היה מורכב הרבה יותר".

 

פרט לפגות מסביר ד"ר ינון, נמצאת השלישייה בסיכון גבוה למעבר דם מעובר לעובר, עקב כלי הדם המשותפים. "במצב כזה, לשניים מהעוברים או אחד מהם עשוי להיות מחסור משמעותי בנוזלים עד לאי ספיקת לב, כשהעוברים האחרים מקבלים את רוב הנוזלים או את אספקת הדם. למזלנו ההריון של שלי עבר בשלום, וללא סיבוכים".

 

שלי דגן עם בעלה והשלישייה (צילום: בי"ח שיבא) (צילום: בי
שלי דגן עם בעלה והשלישייה(צילום: בי"ח שיבא)

 

דגן המשיכה לעבוד כמזכירה בחברת ביטוח, עד שבשבוע ה-31 הורו לה הרופאים להוריד הילוך. "רציתי להמשיך ולעבוד אבל ידעתי שזה הריון בר סיכון ושצריך להפחית פעילות", היא אומרת. היא אושפזה בבית החולים להשגחה ובשבוע שעבר, בשבוע ה-34 להריון, היא עברה ניתוח קיסרי, שבו ילדו הרופאים את השלישייה במצב טוב.

 

שלישיית התינוקות הועברו לאישפוז בפגיה בתל השומר כשהם מוזנים באמצעות זונדה ישירות לקיבתם, בפורמולה יחודית לפגים בשילוב של חלב אם אותו שואבת דגן.

 

"לא היה קל להשאיר שלושה ילדים בבית", היא מספרת, "אבל התחלקנו בעלי ואני במשמרות בפגייה, וזכינו לתמיכה נפלאה מהמשפחה. ילדים זה שמחה, אבל את הבאסטה סגרתי - הפעם סופית".

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בי"ח שיבא
השלישייה הזהה בזרועות הוריהם
צילום: בי"ח שיבא
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים