שתף קטע נבחר

לראשונה בישראל: כללים למנותחי קיצור קיבה

איזו דיאטה לעשות שלושה שבועות לפני הניתוח, כמה פעמים ביום לאכול אחרי הניתוח, באיזו תדירות להתאמן, ואילו תוספי לקחת. לראשונה מפרסמת עמותת הדיאטנים בישראל דף המלצות מפורט לאלפי האנשים שעוברים מדי שנה ניתוח לקיצור קיבה

עמותת עתי"ד – עמותת הדיאטנים בישראל מפרסמת היום (ד') נייר עמדה ראשון מסוגו בנוגע לניתוחים לקיצור קיבה (בריאטריים). "ראינו שאין אחידות בנושא של הנחיות למנותחים שעוברים ניתוח קיצור קיבה - כל אחד פועל אחרת", אומרת יפית קסלר, דיאטנית קלינית בעמותת עתי"ד. "רצינו להוציא מסמך שמבוסס על מחקרים וניירות עמדה בחו"ל שמבצע יישור קו לכל אנשי המקצוע שעובדים בתחום".

 

היא מוסיפה ואומרת כי "הניתוח כרוך הרבה פעמים בסיכונים אבל יש לו הרבה תוצאות יעילות. יחד עם זאת זה לא פתרון קסם. אחרי הניתוח יש עוד הרבה עבודה וצריך להקפיד על כללים ונהלים כדי לא לפגוע בגוף".

 

בשנת 2003 בוצעו ברחבי העולם כ-146,000 ניתוחי קיצור קיבה, ובשנת 2013 כ-468,609. גם בישראל מספר הניתוחים הולך וגדל בעוד שבשנת 2006 נעשו 2,182 ניתוחים כאלה בארץ, בשנת 2014 קפץ מספרם ל-8,841 ניתוחים. העלייה של יותר מפי ארבע. הגיל הממוצע של הניתוח הוא 41.5.

 

קיראו עוד

מדריך: קיצור קיבה או שרוול? כל ניתוחי ההרזייה

תחקיר: מה מסתתר מאחורי תעשיית הענק של הניתוחים לקיצור קיבה

עברתם קיצור קיבה? כך תשמרו על המשקל החדש

 

כללי הכנה אחידים לפני ניתוח קיצור קיבה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כללי הכנה אחידים לפני ניתוח קיצור קיבה(צילום: shutterstock)

 

הכנה ומעקב קפדניים לפני הניתוח

על פי ההמלצות, מועמדים לפני ניתוח לקיצור קיבה נדרשים בשלושה שבועות לפני הניתוח לעשות דיאטה דלת פחמימות על מנת להפחית את הסיכונים בניתוח (למנוע מצב של כבד שומני). אחרי הניתוח ממליצים המומחים לחזור לתזונה בהדרגה - החל מנוזלים צלולים, דרך מרקמים רכים ועד למזון מגוון.

 

בנוסף, מנותחי קיצור קיבה צריכים לבצע בדיקות דם אחת לשלושה חודשים בשנה הראשונה לאחר הניתוח. כדי לשמור על המשקל מתבקשים המנותחים לבקר לפחות 6 פעמים בשנה הראשונה אצל דיאטנית למעקב ולצרוך בין 4-6 ארוחות קטנות במשך היום.

 

הדיאטנים ממליצים לשלב פעילות גופנית. "יום אחרי הניתוח מומלץ להתחיל בהליכות ולאט לאט להגביר את הפעילות האירובית כמו שחייה ורכיבה על אופניים. כחודש וחצי אחרי הניתוח אפשר גם להתחיל לשלב אימונים עם משקולות. בהדרגה ניתן מומלץ להגיע לאימון של עד 150 דקות של פעילות אירובית מתונה או 75 דקות של פעילות אירובית אינטנסיבית", הם מסבירים.

 

תזונה מבוקרת כדי לשמור על ההישגים

על פי ההמלצות, כדאי להימנע משתייה מוגזת לאחר ניתוח קיצור קיבה, להפריד בין אוכל ושתייה בזמן הארוחה ולהקפיד לשתות 15 דקות לפני הארוחה או חצי שעה לאחריה.

 

הדיאטנים גם ממליצים על הפחתה ככל האפשר של מזונות נוזליים ופריכים עם צפיפות קלוריות גבוהה כמו מילקשייק, גלידות שמנת, פיצוחים, עוגות ועוגיות. למעשנים מומלץ להפסיק לעשן שישה שבועות לפני הניתוח בגלל שיש סיכון מוגבר לעיכוב בריפוי פצעי הניתוח, היווצרות כיב בקיבה ופגיעה בבריאות הכללית.

 

לאנשים דתיים שנוהגים לצום במועדים לפי מסורת ישראל מומלץ להימנע מצום 12-18 חודשים ממועד הניתוח. מומלץ גם להימנע משתיית אלכוהול או להפחית את הצריכה במידת האפשר צריכת אלכוהול לאחר ניתוח בריאטרי.

 

הירידה במשקל לאחר הניתוח מתרחשת בעיקר בשנה עד השנה וחצי הראשונות לאחר הניתוח. הגדרת הירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי היא לפי ירידה מעודף המשקל הקיים.

 

לאחר ניתוח שרוול, הניתוח הפופולארי בישראל, ירידה ממוצעת במשקל בשנה-שנה וחצי הראשונות לאחר הניתוח היא של 60-70% מעודף המשקל. בנוסף לירידה במשקל לאחר הניתוח נצפה שיפור בתחלואה נלוות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, כבד שומני ודום נשימה בשינה.

 

בפורום הדיאטנים מבקשים להדגיש כי הטיפול התזונתי במנותחים שעשו ניתוח לקיצור קיבה הוא בעל חשיבות רבה להשגת יעדי הניתוח ושימורם.

 

"הטיפול והמעקב התזונתיים לאחר הניתוח נועדו למקסם את הירידה במשקל, לקדם שמירה על המשקל שהושג לאורך זמן, למנוע ולטפל בסיבוכים אופייניים ולתמוך בהרגלים החדשים ובשינוי אורח החיים הנלווה להליך זה", אומרת שירי שרף דגן הדיאטנית הקלינית וחברה בעמותת עתי"ד.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הכנה מתאימה לקראת ניתוח לקיצור קיבה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים