שתף קטע נבחר

לירוק על האישה? הסטיגמות על הליך גירושים

בית הדין הרבני תמיד נוטה לטובת הגברים? לכתובה אין שום משמעות? נישואים אזרחיים עוקפים את הרבנים? הגיע הזמן להעמיד דברים על דיוקם

 

אילוסטרציה  (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)

גירושים בין בני זוג ופירוק משפחה – כמו כל דיני המשפחה הסובבים אותם – מעוררים מן הסתם אמוציות לא של המעורבים אלא גם של המסתכלים מהצד, שחוששים מהיום שהדבר יהיה רלוונטי אליהם אישית. בשל כך נוצרו לאורך השנים שורה ארוכה של דעות קדומות והנחות מוטעות לגבי הליכי הגירושים. ננסה לפרק ולהפריך אותן אחת אחרי השנייה

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

1. בזמן ביצוע הגט הבעל יורק על האישה? לא נכון. אתם מבלבלים עם טקס חליצה (שהוא טקס די נדיר, וגם שם יורקים רק על הרצפה). טקס הגירושים הוא הליך מכובד (כתיבת הגט על ידי הבעל, מסירתו לאישה, נטילה והליכה עם הגט). אין בזה שום דבר משפיל. להיפך, מדובר בהליך רציני ומכובד.

 

2. אין משמעות לסכום הכתובה? לא נכון. לכתובה משמעות חוזית והסכמית מחייבת. בעת גירושים או פטירה, האישה זכאית לקבל את הסכום הרשום בה. כמובן שיש מקרים שבהם אישה עלולה לאבד כתובתה, אבל אלו חריגים ויוצאים מן הכלל. על פי רוב, כל חתן צריך לקחת בחשבון כי ייתכן שיבוא יום שבו יצטרך לשלם את מלוא הסכום שהוא כתב בכתובה.

 

3. בית הדין הרבני תמיד "טוב לגבר" ובית המשפט תמיד "טוב לאישה"? לא נכון. כל מקרה לגופו ונסיבותיו. מערכת דיני המשפחה בישראל היא מורכבת. יש מקרים שבהם דווקא עדיף לאישה להגיש את תביעתה בבית הדין הרבני, ומקרים שבהם עדיף לגבר להגיש תביעה בבית המשפט. בכל מקרה יש להתייעץ ולשקול בטרם הגשת תביעה.

 

4. בכל מקרה יכולה אישה לגבות מזונות באמצעות המוסד לביטוח לאומי? לא נכון. האפשרות לגביית מזונות באמצעות המוסד לביטוח לאומי קיימת רק כאשר נפסקו כבר מזונות בבית המשפט או בבית הדין הרבני. גם כאשר יש החלטה למזונות, הגבייה באמצעות הביטוח הלאומי אפשרית רק במידה שהאישה עומדת בקריטריונים שלו. ובכל מקרה לא ישולם סכום העולה על סכום התקרה שנקבע על ידם.

 

5. גישור תמיד עדיף? לא נכון. פעמים רבות גישור הוא הליך רצוי ומניב פירות טובים, אך הוא אינו מתאים לכל המקרים. למשל, במקרה שבו צד מסוים הוא "חלש" ועלול לעשות ויתורים בלתי נכונים ובלתי מחויבים.

 

6. הילדים תמיד נשארים במשמורת האם? לא נכון. בשנים האחרונות ניכרת התפתחות משמעותית בעניין זה. אבות רבים מעורבים יותר ורוצים להיות הורים משמעותיים. אמנם חזקת הגיל הרך – שלפיה ילדים עד גיל 6 לרוב יישארו במשמורת האם – לא בוטלה, אך בפועל מייחסים לה פחות ופחות חשיבות. ניתן אפילו לטעון שבימינו, ברירת המחדל היא משמורת משותפת.

 

7. דירה שנמכרת בהליך של כינוס נכסים נמכרת "בזול"? לאו דווקא. יש סוגים רבים של הליכי כינוס נכסים. בדרך כלל בהליכי גירושין לא מדובר בהליך של "מימוש מהיר" (שננקט למשל במקרה של מכירה על ידי בנק). עו"ד מיומן יודע לנהל מו"מ יעיל עם רוכשים פוטנציאליים, ולגרום לכך שדירה תימכר במחיר ראוי, לעתים אפילו גבוה מהמחיר שבהערכת השמאי.

 

8. אם התחתנתם בנישואין אזרחיים "דילגתם" על בית הדין הרבני? לא נכון. גם זוג יהודים שהתחתן בנישואים אזרחיים חייב בגירושין דתיים בבית הדין הרבני, ולעתים מצבם יהיה פחות טוב מאשר בנישואים דתיים. כך לדוגמה בית הדין לא יפסוק מזונות לאישה שנישאה בנישואים אזרחיים, ולא ייעתר לתביעה לשלום בית.

 

9. עורך הדין של הצד שכנגד הוא "מפלצת"? לא נכון. אמנם עורכי דין חריגים שהופכים את עבודתם למלחמה אישית ראויים לגינוי, אולם לרוב מדובר בבעלי מקצוע שעושים את עבודתם ומשתדלים לעשותה על הצד הטוב ביותר. ככלל, אין לעו"ד שום דבר נגדכם, וגם אם הוא אומר דברים קשים, הרי שזה משום שהוא שמע אותם מהלקוח שלו. אתכם הוא לא מכיר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד עדו דיבון
מומלצים