שתף קטע נבחר

התאחדות המלונות: 11% ירידה בלינוֹת

התאחדות המלונות פרסמה את סיכום הנתונים לשנה האחרונה לפיהם חלה ירידה משמעותית של 11% בלינות תיירים בבתי מלון בישראל בהשוואה לשנים האחרונות. המספרים מתעלמים משימוש באמצעי לינה שאינם מלונות, כדוגמת דירות להשכרה. וגם: יו"ר איגוד סוכני תיירות הפנים קורא לשר התיירות לקדם את תיירות הפנים בקרב ועדים

נתונים שפורסמו היום (ב') על ידי התאחדות המלונות מלמדים כי המשבר בלינות התיירים בישראל נמשך וכי שנת 2015 הסתיימה עם ירידה של 11% בלינות תיירים בהשוואה ל-2014, וירידה של 16% בהשוואה לשנת 2013, שהיתה שנת התיירות הטובה ביותר.

תל אביב. ירידה בלינה במלונות (צילום: מריו טרויאני) (צילום: מריו טרויאני)
תל אביב. ירידה בלינה במלונות(צילום: מריו טרויאני)

הנתונים מלמדים כי מספר לינות התיירים עמד על 8.2 מליון בלבד. מספר לינות הישראלים היה כ-13.5 מיליון (גידול של 4% בהשוואה לשנת 2014) ובחישוב של כלל הלינות במלונות (ישראלים ותיירים) השנה הסתיימה עם ירידה של שני אחוזים בהשוואה לשנת 2014 וירידה של 4% בהשוואה לשנת 2013.

 

תפוסת החדרים הממוצעת עמדה בשנה שחלפה על 61%, ירידה של 2% בהשוואה לנתוני 2014 וירידה של 7% בהשוואה לנתוני 2013.

יחד עם זאת ראוי לציין כי מצבת חדרי המלון גדלה בשנה שחלפה ב-4% בהשוואה לשנת 2013 ובאחוז בהשוואה לשנת 2014. יתרה מכך, יש לזכור כי תיירים רבים שמגיעים לישראל מעדיפים להתגורר (בעיקר בתל אביב וירושלים) באמצעי לינה אחרים כמו דירות להשכרה, או אצל משפחות וחברים, תופעה שהולכת ומתעצמת.

 

נשיא התאחדות המלונות, אלי גונן, הגיב על הנתונים ואמר כי "אם היה צורך בנתוני סיכום השנה כדי ללמוד על היקף המשבר בתיירות הנכנסת, שהתפתח בחודשים האחרונים קיבלנו אותם כעת. לרשות משרד התיירות עומד תקציב השיווק הגדול ביותר אי פעם. הציפיות בשטח גבוהות, וכעת חובת ההוכחה חלה על המשרד, להוציא את הכספים הללו בחוכמה, בשיקול דעת, ובתיאום עם התעשייה שלה הניסיון המעשי במכירות לתיירות הנכנסת".

 

גונן הוסיף כי נתוני התפוסה הנמוכים, והירידה בתיירות הנכנסת מחדדים את רמת התסכול שהמלונאים חשים בתקופה האחרונה אל מול השיח הפופוליסטי, שהתפתח בציבוריות הישראלית סביב המחירים הגבוהים של בתי המלון. "כשרואים את התמונה העגומה אצלנו, ולנוכח התחרות הגבוהה בענף המלונאות בין אזורי הארץ השונים ובין רשתות ובתי מלון יחידים, האם מישהו מעלה על דעתו מלונאי שיכול להוריד מחירים, ומעדיף להישאר עם מלון חצי ריק רוב השנה?", אמר והוסיף כי המלונאים רואים כאשמים במצב את ממשלות ישראל לאורך השנים שלא עושות דבר כדי להוריד את עלויות התפעול יוצאות הדופן של בתי המלון בארץ, הגבוהות עשרות מונים מאלה שבאירופה ובאגן הים התיכון.

 

"לעודד 'נופש כחול-לבן' של ועדים"

ובעוד נשיא התאחדות המלונות דורש לטפל בדחיפות בתיירות הנכנסת, יו"ר איגוד סוכני תיירות הפנים והמנכ"ל והבעלים של חברת "קל נופש", אבי זיו, דורש ממשרד התיירות לטפל דווקא בתחום תיירות הפנים וקורא גם להסתדרות לרתום את ועדי העובדים ל"נופש כחול לבן".

אילת. לעודד תיירות פנים של ועדים (צילום: ניר הופמן) (צילום: ניר הופמן)
אילת. לעודד תיירות פנים של ועדים(צילום: ניר הופמן)
 

בפנייה ששלח זיו לשר התיירות הוא קורא לקדם הצעת חוק שתאפשר פטור ממס על דמי הבראה שמקבלים העובדים לכל מי שיוכיח כי הוציא אותם על נופש בישראל. לדבריו, "בשעה שוועדי העובדים יוצאים לחופשות מאורגנות בחו"ל, תיירות הפנים סובלת ויש צורך דחוף לעודד אותה. ראוי שוועדי העובדים ומנהלי רווחה במפעלים וחברות יעודדו קבוצות עובדים לבלות את החופש בישראל".

 

עוד הוסיף כי "היה ראוי ששר התיירות יוציא מכתב אישי לכל מנכ"ל של חברה בישראל (בסדר גודל בינוני וגדול) שבו הוא יבקש מהם ,

לאור חשיבות תיירות הפנים להעדיף נופש בישראל. זאת נוכח הפרסומים על גידול משמעותי ביציאות מאורגנות של ועדי עובדים לנופש בחו"ל".

 

"יש לצאת מיד בקמפיין 'כחול לבן' כדי לעודד נופש של ישראלים בישראל. זאת על ידי מתן הנחות משמעותיות לא רק בלינות אלא בדברים נילווים כמו אוטובוסים, אתרי נופש, אתרי רשות שמורות הטבע, טיסות פנים, מסעדות וכו'", אומר זיו ומזכיר כי תיירות הפנים היא שמצילה את ענף התיירות כולו וזו לא הפעם הראשונה, אולם היא לא מקבלת את ההתייחסות הראויה לה בהתאם לחלקה וחשיבותה. זיו מציין כי אף שתיירות הפנים מהווה כשני שליש מהלינות בישראל, התקציב שמוקצה לשיווק תחום זה הוא נמוך ביותר. "בהיגיון ניתן היה לדרוש כי תקציב לעידוד ושיווק תיירות הפנים יהיה בערכים של התקציב של התיירות הנכנסת לאור העובדה שהערך המוסף של כל שקל המגיע מתיירות הפנים אינו נופל מכל דולר המגיע מתיירות הנכנסת". 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרון גבאי
ירושלים. ירידה בנופש
צילום: שרון גבאי
מומלצים