שתף קטע נבחר

נפטרה הצעירה שנדקרה בידי מחבלים בבית חורון

שלומית קריגמן בת 23 משדמות מחולה נפטרה מפצעיה בבית החולים בירושלים. "בחורה עדינה ומתוקה. הייתה קומונרית בבני עקיבא בית חורון", שם מתגוררים סבה וסבתה, סיפר חברהּ. שיפור ניכר במצב הפצועה הנוספת בפיגוע

 

שלומית קריגמן שנרצחה בפיגוע  ()
שלומית קריגמן שנרצחה בפיגוע

הבוקר (יום ג') נפטרה מפצעיה שלומית קריגמן בת 23 מהיישוב שדמות מחולה שנדקרה בידי מחבלים אמש בבית חורון. היא אושפזה בבית החולים הדסה הר הצופים. בית החולים מסר כי "למרות מאמצי הצוות הרפואי והניסיונות לייצב את מצבה, נאלצו לקבוע הבוקר את מותה". שיפור ניכר חל במצבה של הפצועה הנוספת בפיגוע, בת 58, שאושפזה בבית החולים שערי צדק.  

 

ההתנחלות בית חורון פרסמה הודעה על "פטירתה של שלומית קריגמן שנרצחה בידי בני עוולה. שלומית הייתה אהובה ומוכרת, את תקופת השירות הלאומי שלה היא עשתה כקומונרית סניף בני עקיבא בית חורון. בשנה האחרונה התגוררה שלומית בבית סבה וסבתה שביישוב, בית משפחת קריגמן". הלווייתה תתקיים בשעה 13:00 בהר המנוחות בירושלים.

 

 

קריגמן. "אבידה לשדמות מחולה ולכל עם ישראל" ()
קריגמן. "אבידה לשדמות מחולה ולכל עם ישראל"
 

 

שלומית קריגמן הותירה אחריה הורים, נעמה ויצחק, ושישה אחים ואחיות. היא בת למשפחה ותיקה בשדמות מחולה. היא שירתה שנתיים בשירות לאומי - בתחילה באריאל, במרכז להעמקת יהדות, ולאחר מכן כקומונרית בסניף של תנועת הנוער בני עקיבא בבית חורון. לאחרונה היא סיימה תואר ראשון בעיצוב תעשייתי באוניברסיטת אריאל, והתגוררה בבית סבה וסבתה בבית חורון, שם נרצחה.

 

חברתה הקרובה, עינת דרמר, סיפרה: "היינו חברות ממש טובות, גדלנו יחד ביישוב. זה שוק טוטאלי, זה לא נתפס". דרמר סיפרה כי את הבשורה על מותה קיבלה "בדיוק ברגע שהייתי בטוחה שעומדים להגיד לי שהיא עומדת להתארס". על קריגמן אמרה: "היא הייתה אדם עם לב כל כך טוב, היה לה אכפת מהסביבה שלה. היא הייתה מאוד יצירתית".

 

דרמר שוחחה עם חברתה לפני כשבועיים: "היא חיזקה אותי בפרידה שהייתה לי. היא נתנה את כל כולה, היא עשתה זאת בדרך מאוד מיוחדת, יפה וצנועה. בדיוק התלבטה מה תעשה בהמשך החיים וניסינו לחשוב יחד, אולי להיכנס לעולם הגרפיקה. זה לא נתפס שחוזרים הביתה בלי שלומית".

 

דני הירשברג, מזכ"ל בני עקיבא ודוד של קריגמן, אמר: "עבר עלינו לילה קשה של טלטלות ושל תקוות שהסתיים בעצב רב". הוא נפרד מאחייניתו: "שלומית האהובה והמתוקה, בחורה חייכנית, נמרצת ומלאת אור. כאב גדול. נקווה לימים טובים יותר".

 

מתי כרמי, חבר של קריגמן המתגורר בשכנות לה, שוחח איתה שעות בודדות לפני הפיגוע. לדבריו, "שלומית בת שדמות מחולה, בחורה עדינה ומתוקה. הייתה קומונרית בבני עקיבא בית חורון. היא למדה עיצוב תעשייתי באריאל והציגה פרויקט גמר מדהים, היא בנתה ספרייה ניידת. היא הייתה בחורה מוכשרת, חברותית ואהובה על כל חבריה". כרמי הוסיף: "זו אבידה לשדמות מחולה ולעם ישראל כולו. אני עדיין לא מעכל. דיברתי איתה רק שעות ספורות לפני הרצח, אני מזועזע. אנחנו בהלם".

  

בלימודיה באריאל עיצבה קריגמן ספרייה ציבורית שתוכננה בהתאמה לעמודי התאורה ברחוב. "מדובר בפרויקט חברתי קהילתי ראשון במעלה", הסבירה קריגמן על הפרויקט, "ספרייה ציבורית איננה המצאה חדשה, אך באופן מפתיע יש דוגמאות מועטות לכך בעולם. בחרתי בפרויקט הזה משום שאני רואה בו חשיבות עצומה בעידן של טלפונים ניידים וניכור בין אנשים במרחב הציבורי, מדובר על פרויקט בעל פוטנציאל לחבר בין אנשים וגורם לאינטראקציה ותקשורת בין אישית. הפרויקט הופך את הסביבה האורבנית ליותר חמה וביתית, ופחות קרה ומנוכרת", סיפרה אז.

 

מהיישוב שדמות מחולה נמסר: "אנו מחזקים ומחבקים את משפחת קריגמן. עם כל הכאב ועם כל הצער על אובדן חייה של שלומית הי"ד, חשוב שידע האויב שאנו רק מתחזקים בנחישותנו ובהתיישבותנו הצודקת בכל מרחבי ארצנו כולל בקעת הירדן". הם פנו לממשלה וטענו כי "האחריות לביטחון אזרחי המדינה מוטלת עליה, וכאזרחים שומרי חוק זו ציפייתנו. מצב הביטחון השורר לאחרונה במדינה לא הגיוני ולא ניתן להשלים איתו. כולנו תקווה שממשלת ישראל תתעשת".

 

המחבלים פרצו גדר ונכנסו

בפיגוע שאירע לפנות ערב אתמול נכנסו למכולת המקומית בבית חורון שבבנימין שני מחבלים. מוטי שלם ואדם נוסף הדפו אותם עם עגלה של סופר. השניים נמלטו ואיש ביטחון ירה בהם למוות. אך עוד לפני שחוסלו, הספיקו השניים לדקור את שתי הנשים. מצבה של קריגמן הוגדר אנוש.  

 

"שני המחבלים הגיעו מכיוון הגדר וככל הנראה פרצו אותה ונכנסו", טען שלם. "הם דקרו אישה במדרכה ואז ניסו להיכנס לסופר, אך הדפנו אותם. אז הם דקרו עוד אישה בחוץ". המחבלים הם איבראהים עלאן, בן 22 תושב בית עור א-תחתא ליד כביש 443, וחוסיין אבו גוש, בן 17 ממחנה הפליטים קלנדיה. המחבלים נכנסו מכיוון הוואדי הסמוך, שם ישנה גדר. ככל הנראה, הם עברו מעליה ודקרו אישה. אז ניסו להיכנס למכולת, שם הניסו אותם והם דקרו אישה נוספת ואז איש הביטחון ירה בהם למוות.  

 

המחבלים: איבראהים עלאן וחוסיין אבו גוש ()
המחבלים: איבראהים עלאן וחוסיין אבו גוש

מוטי שלם. הדף את המחבלים (צילום: אלישע בן קימון) (צילום: אלישע בן קימון)
מוטי שלם. הדף את המחבלים(צילום: אלישע בן קימון)

הפצועות מפונות לבית החולים בירושלים  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפצועות מפונות לבית החולים בירושלים (צילום: EPA)

זירת הפיגוע בבית חורון  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זירת הפיגוע בבית חורון (צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

"בסביבות השעה 17:00 התקבל דיווח על שני מחבלים שחדרו ליישוב. כשהגענו, הבחנו בגופות של שני מחבלים", סיפר דודי חיון, סנ"צ מפקד משטרת בנימין. "לאחר בדיקה הבנו שהמחבלים דקרו שתי נשים והשליכו שלושה מטעני צינור בקרבת מקום. כנראה הם חדרו דרך אחת הגדרות. מדובר בפיגוע משולב ומורכב שבו יש גם דקירות וגם מטענים".  

 

בעקבות הפיגוע כוחות צה"ל הציבו עמדות ביציאה מהכפר בית עור א-תחתא, שממנו יצא אחד המחבלים והחיילים בדקו רכבי פלסטינים ומעברם מתאפשר לאחר הבדיקות. במחנה הפליטים קלנדיה, שממנו יצא המחבל השני, אין פעילות. 

 

זהו פיגוע הדקירה השלישי בשבועות האחרונים שמתבצע בתוך יישוב ביהודה ושומרון. לפני שבועיים נרצחה דפנה מאיר בכניסה לביתה בעתניאל בדרום הר חברון. לאחר כמה ימים נתפס הרוצח, בן 15 מהכפר בית עמרא. יממה לאחר הרצח נדקרה מיכל פרומן בחנות בגדים בתקוע ונפצעה באורח בינוני. ניסיון הפיגוע האחרון התרחש בשבת בבוקר: פלסטינית בת 13 נורתה למוות אחרי שניסתה לתקוף מאבטח בכניסה ליישוב ענתות שבבנימין. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלומית קריגמן שנרצחה בפיגוע
מומלצים