שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

4,120 דירות בב"ש, 2,000 דירות בקריות

ועדות התכנון אישרו הקמת רובע מגורים בבירת הנגב על שטח של כ-520 דונם. בקריית ביאליק תוקם שכונה עם כ-2,000 דירות. שתי התוכניות קודמו במסגרת הסכמי הגג עם המדינה. ומה קורה בת"א ובבת ים?

ועדות התכנון אישרו תוכניות ענק ברחבי הארץ. נתחיל עם אזור הקריות: רשות מקרקעי ישראל הודיעה היום (ה') כי אישרה למתן תוקף תוכנית להקמת 1,917 יחידות דיור במסגרת הסכם הגג עם קריית ביאליק. מדובר בשכונת מגורים חדשה הנמצאת בחלקה הדרומי של העיר, בין רחוב העמקים לכביש עוקף קריות ובצמוד לנחל הגדורה ושכונת המגורים הקיימת הצמודה לו.

 

כתבות אחרונות במדור צנרת התכנון :

ירושלים: 400 דירות חדשות בבית הכרם

מתחרה בת"א: 776 דירות בבת ים, ליד איילון

 

התוכנית משתרעת על שטח של 521 דונם, מתוכם 100 דונם המיועדים למגורים בבניינים בני 6 עד 14 קומות; 17 דונם למגורים משולבים במסחר ובתעסוקה; 23 דונם למוסדות ציבור וקהילה; ו- 185 דונם שטחים ציבוריים פתוחים וחורשת עצי אקליפטוס המיועדים לשימור ולטיפוח.

 

מתוך כלל הדירות שייבנו, 25% מיועדות לדיור בר-השגה. בנוסף יוקמו בשכונה שטחי מסחר ותעסוקה. יוזמת התכנית היא הרשות, המחזיקה ברוב הקרקעות שבעבר הוחכרו למושב כפר ביאליק ונפדו. כ-10% מהשטח בבעלות פרטית עליו חלו תוכניות שאושרו לבנייה עוד בתקופת המנדט הבריטי.

 

בגלל עירוב הבעלויות וצורת החלקות שבבעלות הפרטית, התוכנית נערכה כתוכנית לחלוקה מחדש, תוך הקצאת זכויות לבעלים. היא קודמה בהליך מואץ במסגרת הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) על ידי המהנדס אורי הורוביץ, מנהל החברה המתכננת. היא נערכה על ידי משרד יצחק פרוינד.

 

הסכם הגג בקריית ביאליק כולל בניית 7,253 יחידות דיור, מתוכן שווקו עד כה בשכונת אפק ובשכונת הרקפות 682 דירות. עוד 86 יחידות דיור בבנייה טורית פורסמו על ידי רשות מקרקעי ישראל ותאריך הסגירה של המכרז הוא 7 במרס השנה.

 

לדברי עדיאל שמרון, מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, "שיתוף הפעולה של רשות מקרקעי ישראל עם קריית ביאליק במסגרת הסכמי הגג ובמסלול מחיר למשתכן, מבטיחים שיווק של אלפי יחידות דיור במחירים מופחתים לציבור, והופכים את השכונה להזדמנות אטרקטיבית עבור מבקשי

דיור איכותי בצפון".

 

הדמיית התוכנית בקריית ביאליק ()
הדמיית התוכנית בקריית ביאליק

באר שבע: 4,120 דירות בהליך מזורז

בבאר שבע, הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), שנועדה להאיץ אישורים של תוכניות בנייה, הודיעה היום כי אישרה להפקדה בתנאים את תוכנית רובע מנחם בעיר. התוכנית מיועדת להקמת שכונת מגורים חדשה בהיקף של 4120 יחידות דיור. את התוכנית קידמה הרשות בשיתוף עיריית באר שבע.

 

רובע המגורים ישתרע בין שדרות רגר והכניסה הצפונית לעיר לבין השכונות העתידיות כלניות וסיגליות הנמצאות בהליכי פיתוח ושיווק. הוא כלול בהסכם הגג שנחתם לאחרונה. הרובע יכלול מגוון רחב של יחידות דיור, בתמהיל מגוון של בנייה נמוכה במגרשים בשטח שבין 350-700 מ"ר. בנוסף יהיו מתחמים בבנייה נמוכה שישווקו לקבלנים, ומבנים בנייה רוויה לאורך שדרות רגר.

 

לדברי ערן ניצן, סגן ראש אגף תקציבים באוצר ויו"ר הותמ"ל, "נמשיך לקדם תוכניות דיור גדולות למגורים, מתוך מטרה אסטרטגית להגדיל את היצע הדיור בישראל - פעולה מרכזית וחיונית כחלק מאמצי הממשלה לבלימת מחירי הדיור".

 

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', הוסיף כי "מדובר בבשורה חשובה בהפיכת העיר למטרופולין. כחלק מהתכנון האסטרטגי של העיר, ששם דגש על תמהיל דיור מגוון לקבוצות אוכלוסייה שונות, מבית ומחוץ, עשינו היום צעד משמעותי קדימה בכל הנוגע לאיכות החיים בבאר שבע ולאטרקטיביות בתחום המגורים".

 

עדיאל שמרון, מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, ציין כי "אנו רואים בבאר שבע עיר מטרופולין חשובה, שלצמיחתה תהיה השלכה על התפתחות הנגב, ונערכים לתת מענה לגידול הצפוי במאזן הדמוגרפי של העיר". חגי סלע, מתכנן המחוז ברשות, הוסיף כי "התוכנית תתרום בצורה משמעותית לפיתוח העיר בשל תמהיל הדירות המגוון".

 

גם מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני, התייחס להחלטה: "זו בשורה של ממש עבור תושבי באר שבע וההתיישבות בנגב, וצעד נוסף לביסוסה וחיזוקה של העיר. נפעל תוך דיאלוג עם הרשויות המקומיות להקמת אלפי דירות - והתוכנית בבאר שבע היא דוגמא להצלחה בדיאלוג זה".  

הדמיית רובע מנחם בבאר שבע (הדמיה: חברת דגן) (הדמיה: חברת דגן)
הדמיית רובע מנחם בבאר שבע(הדמיה: חברת דגן)

 

ת"א: הושלם מכרז לדיור להשכרה ארוכת טווח

בתל-אביב, החברה הממשלתית דירה להשכיר הודיעה היום כי הושלם המכרז לבניית שכונת מגורים חדשה עם 350 יחידות דיור במתחם הגדנ"ע ביפו. הזוכה במכרז היא חברת אשטרום, שתבנה פרויקט דיור להשכרה לטווח ארוך, כאשר חלק מהדירות יושכרו במחיר מופחת לזכאים. בדירה להשכיר ציינו כי התמורות ממכירת הקרקע ליזם יועברו למימון דיור ציבורי.

 

בנוסף לאשטרום נטלו חלק במכרז גם החברות שיכון ובינוי, אזורים, מנרב, אפריקה ישראל, קבוצת אביב, כהן סיטי נדל"ן בשם קבוצת מציעים, קבוצת נתנאל וקבוצת פרשקובסקי. על הקרקע תשלם הזוכה 121.5 מיליון שקל. במסגרת הפרויקט יוקמו מספר בניינים בגובה של עד 15 קומות על שטח של 12 דונם במתחם הנמצא בבעלות חלמיש, חברת הדיור הממשלתית-עירונית לדיור ולשיקום שכונות בתל-אביב-יפו.

 

הדירות יושכרו לתקופה של 20 שנה, ולאחר מכן תוכל אשטרום למכור אותן בשוק החופשי. בהתאם למכרז, יועדו רבע מיחידות הדיור שייבנו בפרויקט לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, בשיעור של 80% מגובה שכר הדירה בשוק החופשי. 27 יחידות דיור יועדו לזכאים בני העיר.

 

המתחם ממוקם בקרן הרחובות בנטוב מרדכי 11 וגרוסמן מאיר 10, בחלקה הדרומי של העיר. התכנון העירוני לאזור מבואות יפו כולל מספר תוכניות ומוסיף כ-3,600 דירות חדשות באזורים כמו נס לגויים (נווה עופר החדשה), מכבי יפו ושכונת פארק החורשות.

 

רמי נוסבאום, יו"ר קבוצת אשטרום, מסר כי "אנו שמחים על הזכייה בפרוייקט דירה להשכיר להקמת 350 יחידות דיור במתחם הגדנ"ע בתל-אביב, שמתווסף לפרויקטים להקמת דיור להשכרה בהם זכינו גם בחיפה ובבאר שבע. פרויקטים אלה תואמים את יכולותיה של קבוצת אשטרום בתחומי הקבלנות והביצוע, ומשתלבת עם פעילותה בתחום הזכיינות לטווח הארוך".

הדמיית מתחם הגדנ"ע בתל-אביב (הדמיה: יובל קדמון אדריכלים) (הדמיה: יובל קדמון אדריכלים)
הדמיית מתחם הגדנ"ע בתל-אביב(הדמיה: יובל קדמון אדריכלים)

בתוך כך, בירושלים אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה למתן תוקף את תוכנית הדסה הקטנה לבניית 450 דירות להשכרה ארוכת טווח. גם תוכנית זו קודמה על ידי דירה להשכיר בשיתוף העירייה ומשרד האוצר ותוכננה על ידי אדריכל יגאל לוי. היא ממוקמת בשכונת קריית היובל בירושלים, בין הרחובות הנרייטה סאלד, יעקב טהון וצ'ילה, ובסמוך לגן המפלצת (גן רבינוביץ'). במסגרתה ייבנו 4 מגדלים בני 18 קומות ורבע מהדירות יושכרו במחיר מופחת לזכאים.

 

לדברי עוזי לוי, מנכ"ל דירה להשכיר, "תוכנית מתחם הגדנ"ע בתל-אביב-יפו, כמו תוכניות הדסה הקטנה ואלנבי בירושלים, לצד הפרויקטים בחיפה, הרצליה, רמת השרון, רעננה, גן יבנה ושוהם, ייצרו מסה קריטית של אלפי יחידות דיור להשכרה ואלטרנטיבה אטרקטיבית לטווח ארוך".

 

בת ים: מערערים ומחדשים

בבת ים, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה צפויה לנהל היום דיון ראשון בהתנגדות העירייה לתוכנית המתאר של עיריית תל אביב. בערר, שהוגש באמצעות עו"ד ישגב נקדימון, נכתב כי "התוכנית המוצעת מנציחה ואף מגדילה את האפליה ואת חוסר האיזון הבוטה בחלוקת המשאבים במרחב גוש דן".

 

לדברי עו"ד ארז פודמסקי שקד, מנכ"ל עיריית בת ים, "המציאות הזאת היא תוצר של מדיניות תכנון חסרת אחריות שמתנהלת פה לאורך שנים ונמשכת לצערי עד ימינו. במקום שהוועדה המחוזית תתערב, תיקח אחריות ותפנים שמתפקידה לקדם תכנון שפותר את בעיית הדיור ואת אי השוויון ההולך ומעמיק בין הרשויות השונות, היא הפכה להיות חותמת גומי".

 

ובזמן שבעירייה יוצאים נגד האחות הגדולה מצפון, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז אישרה להפקדה תוכנית פינוי-בינוי נוספת בבת ים, בצומת הרחובות בלפור-העצמאות. מדובר בפרויקט במרכז העיר, במפגש של שני צירי תנועה ראשיים - שדרות העצמאות ורחוב בלפור ציר צפון-דרום.

 

במסגרת התוכנית יהרס בנה מגורים ותיק עם 24 יחידות דיור לטובת מגדל עם 30 קומות מעל שתי קומות למסחר ולצרכי ציבור. הפרויקט מאפשר בניית 120 יחידות דיור חדשות, 20% מתוכן יהיו קטנות בשטח של עד 80 מ"ר. על התכנון הופקד אדריכל אילן פיבקו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
בנייה חדשה בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
מומלצים