שתף קטע נבחר

כחלון: נביא עשרות עובדי בניין פלסטינים

בכנס של ארגון קבלני ירושלים וב"ש אמר שר האוצר כחלון כי מתקיימים מגעים להבאת עובדי בניין פלסטינים וסינים לישראל. יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, הודה כי אין בישראל מספיק דירות - באשמת המדינה. היזמים מתחו ביקורת על מחיר למשתכן: "תהיה סטיגמה - כאן נבנה בניין זול"

בממשלה פועלים להבאת עשרות עובדי בניין פלסטינים לישראל, כחלק מהאמצעים להתמודדות עם משבר הדיור. כך אמר הערב (ה') שר האוצר, משה כחלון, בכנס המקצועי השנתי של ארגון בוני ירושלים והסביבה וארגון הקבלנים והבונים בבאר שבע והנגב שנפתח בים המלח.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

דירת 112 מ"ר בראש העין ב-1.1 מיליון שקל

"הדירות יוזלו השנה באזורים מסוימים"

מכרז מחיר למשתכן בדימונה: הכי זול עד כה

 

לדברי כחלון, "יש עוד הרבה עבודה בנושא הדיור. אנחנו בתקופה הקרובה נמשיך לעסוק בנושא עובדי הבניין, ונוכל לגרום לכך שעשרות עובדים פלסטינים יגיעו לארץ. אני מקיים שיחות עם שר האוצר הפלסטיני, זה אינטרס של שני הצדדים. השקענו כסף כדי להקל על המעברים. במסגרת זאת נפתח מרכז הכשרה לעובדים".

 

עוד הוסיף כחלון, כי השבוע כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב לראש ממשלת סין, במטרה להתניע מחדש את נושא העובדים.

 

"בשנתיים הקרובות נמלא את המדינה בקרקעות"

אביגדור יצחקי, יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, אמר בכנס: "מחירי הדיור הם תוצאה של משבר, ואנחנו מטפלים בו כדי שהמחירים יירדו. הבעיה המרכזית היא שמדינת ישראל לא מייצרת מספיק דירות - וזו אשמתה כי היא לא סיפקה לקבלנים את הכלים כדי לבנות מספיק דירות. אני מקווה שהשנה נגיע לשיווק קרקעות לבניית 53 אלף דירות ובשנה הבאה נעקוף את 60 אלף הדירות. בשנתיים הקרובות נמלא את המדינה בקרקעות מפה ועד להודעה חדשה".

 

בפאנל בנושא יזמות ובנייה, שהנחה כתב הנדל"ן של ידיעות אחרונות עופר פטרסבורג, מנה יצחקי 3 בעיות שיצרו, לדבריו, את משבר הדיור: מחסור בעובדי בנייה, ביצוע הולם של תשתיות וההתנגדות של ראשי הרשויות המקומיות. יצחקי נשאל האם המחיר שנקב שר האוצר, משה כחלון, באחרונה עבור דירת 3 חדרים בהרצליה (כ-900 אלף שקל), במסגרת חתימת הסכם הגג בעיר, הוא ריאלי. על כך השיב יצחקי: "אם יזכו במכרז זה יקרה. כמו שבראשל"צ זה קרה".

 

רוני בריק, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, מתח ביקורת על תוכנית הדגל של משרד האוצר - דירות מוזלות למחוסרי דיור במסגרת מחיר למשתכן. הוא ציין כי "זה לא נכון להעניק דירת גן או דירת גג למי שרוכש דירה ראשונה בחייו" ובכך התייחס לפרויקטים של מחיר למשתכן במסגרתם ייבנו, בין השאר, דירות מיוחדות לזכאים. עוד אמר כי עלולה להיות סטיגמה על פרויקטים של מחיר למשתכן - "כאן יש בניינים זולים".

 

הוא הוסיף כי "צריך שיהיה תמהיל מגוון - 30% מהדירות בפרויקט מחיר למשתכן לשוק החופשי ו-70% מהדירות לזכאים. כיום ישנם ראשי ערים שלא רוצים לבנות פרויקטים מסוג זה בעירם משום שהם מפחדים מהסטיגמה". בריק ציין כי "גם בתוצאה הטובה ביותר של מחיר למשתכן, מדובר בבנייה שתצא לפועל בעוד שנים. בינתיים, אנחנו שומעים שוב קריאות של נציגי הממשלה לציבור - לא לרכוש דירות. אסור שזה ימשך".

בנייה בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
בנייה בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

החשש במחיר למשתכן: לו"ז צפוף וקנסות

גם היזם אלי אביסרור, בעלי חברת אביסרור ויו"ר ארגון הקבלנים והבונים בבאר שבע והנגב, התייחס לתוכנית מחיר למשתכן. "חלק מהשלכות התוכנית על קבלנים שזכו הן שהם יצטרכו להתמודד עם לוחות זמנים צפופים ולספוג קנסות כלפי ערבויות בגלל חוסר עמידה בזמנים", טען אביסרור. לדבריו, גם מי שאיננו קבלן רשום יכול להשתתף במכרזים, שההרווח המוערך בהם הוא אחוזים בודדים.

 

בעיה נוספת, לשיטתו, היא העובדה שזכאים חסרי דיור יכולים להירשם להגרלה במסגרת התוכנית בכל עיר שבה ירצו - מה שעלול לחזק את ההגירה השלילית מדרום הארץ. "השיטה חייבת להשתנות. צריך לתת מענקים כספיים גבוהים לרוכשים כדי לחזק את הנגב", הוא ציין. "לפי אומדנים במשרד האוצר, שיעור הזכאים במדינת ישראל לדירות מחיר למשתכן הוא שליש בלבד - ובכל זאת עצרו את שיווקן של הקרקעות לכלל השוק החופשי. לצערי שיטה זו עלולה להביא לעליית מחירים ולהשגת תוצאות הפוכות".

 

בועז ישראל, יו"ר ארגון בוני ירושלים והסביבה, תהה האם הקבלנים שיזכו במכרזים של התוכנית יוכלו לעמוד במחירים שדורשת מהם המדינה. "אצלנו בירושלים המכרזים במחיר למשתכן הם מזעריים, וכמעט שאין קרקעות המאפשרות בנייה לפי תוכנית זו", הוא הבהיר.

 

שר האוצר, משה כחלון, הגיב לביקורת לגבי תוכנית מחיר למשתכן ואמר: "אין לנו כוונה שקבלן יפסיד ואנחנו נרוויח. היו מכרזים ראשונים, למדנו והשתפרנו. אנחנו לא רוצים לחסל את ענף היזמות, אבל רוצים שגם הזוגות הצעירים יקבל דירות במחירים הוגנים".


פורסם לראשונה 28/01/2016 19:10

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר, משה כחלון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים