שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גואטמלה אין דומה לה. אולה!
  זו אחת המדינות קטנות במרכז אמריקה אך עם הלב הכי גדול, יש בה 36 הרי געש, בהם הפסגה הגבוהה ביותר במרכז אמריקה ו-3 הרי געש פעילים שעל אחד מהם אף ניתן לטפס. חושבים שהתחלנו גבוה? אז בואו נגביר לאט-לאט

  בשיתוף מלכת המדבר


  כשהגעתי לראשונה לגואטמלה בסוף שנות התשעים, כבר הייתי אחרי שני טיולים גדולים בעולם ולא קל היה להרשים אותי. מרגע שעברתי את הגבול ממקסיקו, ידעתי שזוהי אהבה, שאז עוד לא יכולתי לדמיין את מימדיה.

   

  הנופים של גואטמלה מחכים לך, הזדמנות אחרונה להירשם למסע של מלכת המדבר לארץ המופלאה הזו

    

  לפעמים, בשגרת היומיום, כשאני מזמנת לי רגע של אושר אמיתי, אני עוצמת את עיניי וחוזרת אל המדינה שהנופים בה גורמים ללב להתפקע - רכסי הרים מעוררי יראה, קונוסים מושלמים של הרי געש, חלקם פולטי עשן ויורקי אש, אגמים יפהפיים, ערים קולוניאליות מדהימות, אתרי מאיה אפופי הוד קדומים, נהרות שנבלעים אל תוך בטן האדמה, בריכות טורקיז ומעליהן גנים תלויים, מעיינות טבעיים של מים חמים והג'ונגלים.

  מדינה קטנה עם לב גדול (באדיבות ארכיון מלכת המדבר) (באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
  מדינה קטנה עם לב גדול(באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
   

  הו הג'ונגלים המסתוריים עם התוכים הצווחים במעופם בין צמרות העצים, החוטמנים שכבר אינם מפחדים מסתובבים בין בני האדם ושאגותיהם מקפיאות הדם של קופי השאגן מבליחות מדי פעם.

   

  אבל מעל כל אלה יש את "הדבר הזה" שפותח את הלב וממלא אותו בחיוך רחב, והוא ללא עוררין התבלין המנצח של גואטמלה - הגואטמלטקים. אנשים נמוכי קומה שלא מקמצים בחיוכים, שהפשטות והענווה היא דרך חייהם. בליל של שבטים, שפות וצבעים שהעין אינה שבעה מלהכיל, שילוב מרתק של עם שמסורותיו העתיקות שזורות בתרבותו הנוכחית, ו-500 שנים של כיבוש ספרדי לא הצליחו להכניע.

   

  ומה את יודעת על הפיליפינים? אולי זה היעד הבא שלך

   

  מדינת כל תרבויותיה

  בשנת 1996, בתום 3 עשורים של מלחמת אזרחים עקובה מדם, הוסכם שגואטמלה היא מדינה של כל תרבויותיה. וככזו, גואטמלה היא ללא ספק המדינה המעניינת, המגוונת והמרתקת ביותר במרכז אמריקה.

   

  גואטמלה ממוקמת קצת מעל המותניים הצרות של יבשת אמריקה, בין מקסיקו, בליז, הונדורס ואל סלוודור. היא מונה כ-15 מיליון תושבים צאצאי העמים שישבו באזור זה כבר 4000 שנים לפני זמננו, יחד עם בני מאיה שהתערבבו בכובש הספרדי (מסטיזוס) וקומץ של מערביים אירופאים שלא התערבבו כלל (לאדינוס).

  השבטים הכי צבעונים באיזור הנבך בגואטמלה (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
  השבטים הכי צבעונים באיזור הנבך בגואטמלה(צילום: סיגל יושע)

  עד עצם היום הזה קיימים במדינה 21 שבטים שונים החיים באזורים שונים, בעלי מנהגים, שפה ותלבושות שונות. כל אלה מתקיימים על-פני שטח של 108,890 קמ"ר (פי 5 מישראל), מה שהופך את גואטמלה למדינה הצפופה ביותר ובעלת המגוון והעושר התרבותי הגדול ביותר במרכז היבשת.

   

  ארץ של היסטוריה

  היא נמצאת בלבה הפועם של ממלכת המאיה הקדומה, אחת הציביליזציות הפרה-קולומביאניות (לפני בואו של קולומבוס ליבשת) החשובות ביותר שהתמקמה באזור שגודלו כ- 380,000 קמ"ר וכולל פרט לגואטמלה גם את חבל צ'יאפס וחצי האי יוקטן שבמקסיקו, הונדורס, אל-סלוודור וניקרגואה.

   

  פירוש שמה בשפת ה nahuatl - ארץ העצים הרבים (ולראיה - למרות כריתת עצים נרחבת, גואטמלה מדורגת במקום השני בעולם ברמת האוזון, הודות להשפעתן של הריאות הירוקות).

   

  כשיוצאים מאחד מאתרי הפירמידות של המאיה, אל שווקיה שוקקי החיים של אחת העיירות, ניתן בקלות להתבלבל ולחשוב שנסענו אלפיים שנים אחורה בזמן ואנו צופים באותה זירה עתיקה, בה מדובר בליל של שפות ומנהגים שהקשר ביניהם לבין המאה ה-21 מקרי בהחלט.

   

  בשנת 1524 מגיע לכאן פדרו דה אלווראדו - הכובש הספרדי בשליחות הרנן קורטז ומפליא להפריד ולמשול באוכלוסיה המקומית ולהשאיר בה את רישומו.

   

  הרפובליקה של גואטמלה נוסדת בשנת 1847, לאחר מאמצים רבים לשמור על איחודן של מדינות מרכז אמריקה בעקבות העצמאות מהכתר הספרדי.

  אגם אטיטלן (באדיבות ארכיון מלכת המדבר) (באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
  אגם אטיטלן(באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
   

  במחצית השניה של המאה ה 19 מתחילה האומה הצעירה לפתח כלכלה נמרצת המבוססת על גידולי הקפה, ובמאה ה-20 לא רק ייצור הקפה מספק יציבות כלכלית אלא שמצטרפת אליו גם תעשיית הבננות כחלק מההשקעה של ה united fruit company באזור, דבר שיוביל לפיתוח מואץ אך גם לרעות חולות לאין ארוך.

   

  המגזר החקלאי במדינה מהווה 25% מהתל"ג, 75% מהייצוא ו 50% מכוח העבודה. עיקר התוצרת היא קפה, סוכר ובננות. רוב היבולים גדלים בשיפולי ההרים באזור הפסיפי, המישורים הצפוניים מיושבים בדלילות ומרבית האוכלוסייה מתגוררת ברמות המרכזיות.

   

  חוגגים את החיים - ארץ של מסורת ואמונה

  כדי לקנות את עולמם של המקומיים לא צריך לומר יותר ממשפט אחד - estoy de la tierra de Jesus ( אני מארצו של ישו). העיניים נפתחות לרווחה, הידיים מושטות לעברך ובין רגע הפכת לבן בית. הדת השלטת במדינה היא הנצרות הקתולית עם זרם הולך וגובר של פרוטסטנטים שמבטיחים לבני המקום חיים טובים יותר. בקלות ניתן להיקלע לשיחה על הברית הישנה ולגלות שהם מבינים בה במקרה הטוב לא פחות ממך.

   

  גואטמליות בלבוש מסורתי (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
  גואטמליות בלבוש מסורתי(צילום: סיגל יושע)

  אבל הייחוד האמיתי של האמונה והדת בגואטמלה, הוא שהיא צופנת בחובה אמונות שבטיות עתיקות יומין שבאות לידי ביטוי בחיי היומיום, במנהגים ובפולחנים הדתיים. הם יכולים להתפלל לישו אך הבקשה האמיתית מופנית לאל התירס. כמעט לא עובר שבוע ללא פיאסטה (חגיגה) כזו או אחרת, דתית או שלא.

   

  באמונתם של בני המאיה ניכרת נוכחותה העוצמתית של אמא טבע. האלים הם אלי התירס, הגשם, השמש והירח. האדם צריך לעבור את 9 מדורי העולם התחתון כדי להגיע ל 13 הרקיעים העליונים. החומר הנעלה ביותר ממנו נוצר האדם הוא התירס. לכל אדם יש נפש מגינה איתה הוא נולד (נהואל nahual) שהיא לרוב בעל חיים מסוים.

   

  ארץ שבה הצבע הוא הטבע

  בן גוריון היה אומר על זה - אין לצבע קיום ללא גואטמלה ואין לגואטמלה קיום ללא צבע. הבתים ואף בתי הקברות צבועים בשלל גוונים, התלבושות המסורתיות בעלות 325 צבעים שונים, התוצרת החקלאית מסודרת בשווקים לפי צבע הירק או הפרי, הנרות המשמשים לפולחן ובקשת עזרה מן האלוהויות, עשרות הגוונים של הירוק ביערות הגשם ושל הכחול במקווי המים הרבים. לא בכדי נקראת גואטמלה "ארץ הקשת בענן".

   

  ארץ של הר-פתקה

  36 הרי געש יש בגואטמלה, הר Tajumulco מגיע לגובה של 4220 מטרים, מה שהופך אותו לפסגה הגבוהה ביותר במרכז אמריקה.

   

  על הרי געש נוספים ניתן לטפס ואחד יחיד ומיוחד אף מזמן הצצה אל בטן האדמה - הר הגעש פקאיה (pacaya). על אף היותו פעיל ניתן לטפס עליו, ולזכות בחוויה יוצאת דופן של הליכה על שפכי לבה ולהציץ דרך חרכים אל תוך עיניה הבוערות של ממלכת שיבלבה (עולם השאול עפ"י המיתולוגיה של המאיה).

  סמוק שמפיי - גן העדן על פני האדמה (באדיבות ארכיון מלכת המדבר) (באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
  סמוק שמפיי - גן העדן על פני האדמה (באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
   

  למעשה, כל פינה בגואטמלה מזמנת הרפתקה - שייט אבובים או ראפטינג על נהר הקהבון, הליכה, שחייה או שייט בתוך מערות קארסטיות בהן זורם נהר תת-קרקעי, אומגה בין צמרות עצי הג'ונגל. חוויה מיוחדת במינה היא נסיעה בתוך צ'יקן באס או על גגו עמוס הסחורות (זהו אוטובוס תלמידים אמריקאי שנצבע בשלל גוונים ועשה הסבה לתחבורה הציבורית הרווחת בה נוסעים המקומיים על כל מרכולתם וחיותיהם).

   

  בעיני תמצית המגוון הבלתי נתפס של גואטמלה באה לידי ביטוי באחת החוויות הגדולות ביותר שחוויתי - לאחר לילה מאלף במעיינות החמים הקסומים שליד הכפר זוניל (zuni) הזדמן לי לעשות רכיבת דאונהיל (downhill) באופניים מהאזור ההררי הקריר והממוזג אל החוף הפסיפי.

   

  תוך שעה וחצי של נסיעה מלאת אדרנלין עברתי ממרומי ההרים, דרך שדות חקלאיים בהם עמלים חקלאים לבושים שכבות רבות, במורד הדרך הפכו לאט לאט השדות החקלאיים ליערות גשם, בדוכנים לצד הדרך החלו להופיע פירות טרופיים, ככל שירדתי למטה לבשו האנשים פחות שכבות ויותר חיוכים של אזור חם - לגוף וגם לנפש. את הנסיעה המרתקת סיימתי על חופיו השחורים של האוקיינוס השקט והרגשתי שכאילו, בספר האגדות של גואטמלה, התחלתי פרק חדש ומפתיע. חתיכת הר-פתקה!

  מסורת, תרבות, אמונה והמון צבע (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
  מסורת, תרבות, אמונה והמון צבע(צילום: סיגל יושע)
   

  השוקולד הראשון בעולם!

  • זו המדינה המתויירת ביותר במרכז אמריקה - היא אינה מפותחת כמו קוסטה ריקה ופנמה ולא מסוכנת כמו הונדורס ואל סלוודור.
  • ידועה ביחסה המיוחד לישראל - הראשונה באו"ם להכיר בנו כמדינה והראשונה שפתחה שגרירות בירושלים.
  • מייצרת מאבן הירקן (jade) הנחשבת לאבן החיים, סמל הנצח, יותר מוצרים מאשר כל מדינה אחרת בעולם.
  • כיום הנשיא העומד בראשה הוא קומיקאי מפורסם!
  • בעלת אחוז האוכלוסיה הילידית הגבוה ביותר במרכז אמריקה.
  • קצאל הוא המטבע המקומי וגם הציפור הלאומית שנושאת על זנבה הארוך סיפורי עבר עשירים. הוא מסמל את רוח החופש של בני גואטמלה. כחוט מקשר, סוברים שבנוצות הזנב של הציפור הביישנית והנדירה השתמשו באימפריית המאיה גם כן כאמצעי תשלום.
  • "אדון קקאו" היה שמו המכובד של השליט שמשל בטיקאל (אחת מערי המאיה המרכזיות) ביד רמה כשהיתה בשיאה.
  • טבלת השוקולד הראשונה בעולם הומצאה כאן בתקופת המאיה.
  • המאיה הם אלו ש"גילו" את הקונספט המתימטי של האפס.
  • ההמנון הלאומי נכתב בכלל על-ידי קובני.

   

  לפרטים והרשמה למסע הבא לגואטמלה לחצי כאן>> 

   


  פורסם לראשונה 03/02/2016 13:04

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות ארכיון מלכת המדבר
  ריחות וטעמים של עולם ישן-חדש
  באדיבות ארכיון מלכת המדבר
  מומלצים