שתף קטע נבחר

נפגעי טרור: "למהללי רוצחים אין מקום בכנסת"

בנו של ריצ'רד לייקין שנרצח בפיגוע דורש להסיר את חסינותם של הח"כים שנפגשו עם רוצח אביו. מאיה רחימי, שנפצעה באותו פיגוע: "ח"כים מהללים את מי שדקר אותי". נתניהו ואדלשטיין יגישו תלונה חריפה לוועדת האתיקה

 

"אני מצפה מיו"ר הכנסת להסיר את חסינותם של חברי הכנסת וממפכ"ל המשטרה לפתוח בחקירה על הסתה". כך אמר אמש (יום ה') מיכה אבני, בנו של ריצ'רד לייקין ז"ל שנרצח בפיגוע בארמון הנציב, על הפגישה של שלושת חברי הכנסת מהרשימה הערבית המשותפת עם משפחות המחבלים, ובהם רוצח אביו, בהא עליאן.

 

"שלושת חברי הכנסת קראו למחבל שרצח את אבי שהיד, ובכך הם מעודדים את מעשיו", אומר אבני. "בתור נבחרי ציבור שמשמשים דוגמה לבוחריהם הם מעודדים לרצוח אזרחים ישראלים. לא ייתכן שנבחריה של מדינה יקראו לרצח אזרחיה".

 

השלושה - חברי בל"ד חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ובסאל גטאס, נועדו שלשום בין היתר עם אביו של בהא עליאן, המחבל מג'בל מוכבר במזרח ירושלים שביצע בחודש אוקטובר פיגוע ירי ודקירה בשכונת ארמון הנציב הסמוכה, ורצח עם מחבל נוסף, בילאל אבו גאנם, שלושה ישראלים - חיים חביב, אלון גובברג ולייקין. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות הפגישה כי "חברי כנסת שהולכים לנחם משפחות של מחבלים רוצחי ישראלים אינם ראויים לכהן בכנסת. פניתי ליו"ר הכנסת בכדי לבחון אילו צעדים ניתן להפעיל נגדם".

 

נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יגישו קובלנות אישיות לוועדת האתיקה. השניים שוחחו לאחר שנודע על הביקור של הח"כים מבל"ד והחליטו להגיש תלונה אישית וחריפה נגד השלושה.

 

"לא יעלה על הדעת שבזמן אזרחים תמימים נטבחים ברחובות ישראל, הולכים חברי כנסת לנחמם ובחוצפה שאין כדוגמתה אף מעיזים להביא לפתחה של ממשלת ישראל בקשות של משפחות הרוצחים", אמר אדלשטיין. "זו פגיעה חמורה בכנסת ובמדינה ומקווה שהדברים יחלחלו לליבם ותבונתם של שופטי בג"ץ בפעם הבאה שידונו בעתירה נגד פסילת מועמדים לא ראויים לכנסת".

 

ריצ'רד לייקין ז"ל. נרצח בפיגוע בארמון הנציב ()
ריצ'רד לייקין ז"ל. נרצח בפיגוע בארמון הנציב
 

מאיה רחימי, שנפצעה באותו פיגוע בארמון הנציב, מחזקת את דבריו של נתניהו. "בכלל לא ידעתי שהגופה של המחבל שדקר אותי לא הוחזרה, ואני שמחה שהמדינה נוקטת ביד קשה כלפי מחבלים. קשה לי שחברי הכנסת שלנו, שמקבלים כסף מהמיסים שאנחנו משלמים, מהללים את אותו אחד שדקר אותי, ניסה לרצוח אותי וגרם לרצח של אחרים. מה שהוא עשה השפיע עליי לכל החיים. אני מסכימה עם הדברים של ראש הממשלה, שלחברי כנסת שמהללים מי שבכוונה תחילה רצח אנשים - אין מקום בכנסת".

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר בעקבות הפגישה: "אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה לבחון האם פגישת הח"כים עם משפחות המחבלים אינה מהווה עבירה של תמיכה במעשי רצח וטרור. גופות המחבלים לא ישוחררו עד ‏שמשפחותיהם יעמדו בדרישות המשטרה, שנועדו להבטיח שההלוויה לא תהפוך למפגן של הסתה ותמיכה בטרור. במקום לפעול לכך, חברי הכנסת הערבים עשו בדיוק ההיפך".

  

הפגישה של חברי הכנסת מבל"ד עם משפחות המחבלים ()
הפגישה של חברי הכנסת מבל"ד עם משפחות המחבלים

ועדת הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן תקיים בתחילת השבוע הקרוב דיון על פגישת חברי הכנסת הערבים עם משפחות המחבלים. ביטן הודיע כי הוועדה בראשותו תגיש תלונה נגדם לוועדת האתיקה של הכנסת, ובמקביל תקיים הליך מול היועץ המשפטי לממשלה לבחינת הסרת חסינותם. "מדובר בחברי כנסת קיצוניים שמובילים את הרשימה המשותפת למקומות קיצוניים שאי אפשר לסבול יותר. הם מקבלים כנראה הוראות ישירות מקטאר ואנחנו נעשה לזה סוף", אמר ביטן.

 

"הקשיבו לסבלם וכאבם של המשפחות"

משפחות המחבלים נפגשו שלשום עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ודרשו ממנו שיפעל

להשבת גופותיהם. אבו מאזן מצדו אמר כי ההנהגה הפלסטינית עושה מאמצים גדולים לשחרור הגופות כדי להקל את הפגיעה במשפחותיהם. הנשיא הפלסטיני הדגיש בשיחה כי זכותן של המשפחות לקבור את בניהן, שאותם כינה שהידים, והוסיף כי הוא מתנגד לתנאים המתישים, לדבריו, שמציבה ישראל כדי לשבש את מסירת הגופות לקבורה.

 

שלושת חברי הכנסת מבל"ד נפגשו עם עוד בני משפחות של "שהידים", לדבריהם. בסרטון סיפר אביו של עליאן על הפגישה ואמר כי הייתה "חמה ופרודוקטיבית". לדבריו, האחים הפלסטינים חברי הכנסת הקשיבו לסבלם ולכאבם של בני משפחות השהידים, שגופותיהם מוחזקות בישראל".

 

חברי בל"ד ברשימה המשותפת מסרו: "הח"כים נפגשו עם המשפחות שביקשו לשחרר לקבורה את גופות בניהם. הבקשה הועברה לשר לביטחון פנים והוא מטפל בה".

 

 

 


פורסם לראשונה 04/02/2016 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום" צילום מסך מתוך התקשורת הערבית
הפגישה בירושלים
צילום" צילום מסך מתוך התקשורת הערבית
מומלצים