שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משפצים דירה: כך לא תסתכסכו עם השכנים

  מה כדאי לעשות מראש לפני השיפוץ? היכן להציב את המכולה? וגם באילו שעות אסור לעבוד? "המקצוענים" עם כל הפרטים

  בשיתוף אתר "המקצוענים"

   

  אם אתם גרים בבית משותף ומתכוונים לערוך שיפוץ בקרוב, יש כמה דברים שאתם חייבים לדעת כדי לעבור את השיפוץ בשלום ועם כמה שפחות סכסוכים עם השכנים. באופן כללי, כדאי לדעת שחוק המקרקעין לא מתייחס לנושא שיפוץ באופן ספציפי ואין בו סעיפים מוגדרים, ועיקר הידע מתבסס על פסיקה של בתי-המשפט. שאלות הנוגעות לשיפוץ נבחנות בלשכות המפקחים על רישום המקרקעין.

   

  לפני הכול, כדאי לשמור על יחסי שכנות טובים. במוקד השירות של "המקצוענים" מפרטים: "כמובן שאין צורך לקבל הסכמת בעלי כל יתר הדירות כדי לערוך שיפוץ בתוך הדירה שלכם בבית המשותף, אבל כדאי ליידע אותם מספיק זמן מראש על כך, ולהתנצל על אי הנוחות הזמנית שתיגרם. כדאי לציין מתי יתחיל השיפוץ ומתי הוא צפוי להסתיים".

   

  עוד בנושא:

  מרצפים את הבית: איזה סוג ריצוף מתאים לכל חדר

  מחירון עבודות שיפוצים

  שיפוצים בבית: משבר בזוגיות או הזדמנות?

   

  חנייה

  "אין סעיף חקיקה מפורש לעניין הזה", מסבירה עו"ד לירון בן-אליהו, מנהלת המחלקה המשפטית של האגודה לתרבות הדיור. "ההחלטה וההסכמה להצבת מכולה במקום חנייה פרטית של אחד מבעלי הדירות צריכה להיות בהסכמת בעל הדירה או בעלי הדירות שאצלם יניחו את המכולה.

   יש להגדיר מראש פרק זמן מפורש שבו תונח המכולה בשטחי החניה הפרטית ולוודא שתהיה מינימום פגיעה בבעל הדירה. כמו כן כדאי לנסות לאתר לו חניה חלופית למשך השיפוץ. כדאי לנסות לדאוג לרוטציה בין הדיירים".

   

  אם אין אפשרות להציב מכולה בתחום השטח הפרטי, ויש צורך להניח מכולה בשטח ציבורי יש לפנות אל הרשות המקומית. "יש להגיש בכתב בקשה להצבת מכולה לפינוי פסולת כולל התחייבות כלפי העירייה בהתאם לתנאים הספציפיים של הרשות המקומית. לכל רשות יש הנחיות פרטניות לעניין הנחת מעולה לפינוי פסולת. אם הבקשה דורשת היתר בנייה היא תועבר למחלקת ההנדסה. אם היא אינה דורשת היתר בניה, היא תעבור דרך מחלקת פיקוח ואכיפה ובו יפורט מיקום המכולה, זמני הצבת המכולה והתחייבות לכיסוי המכולה בסוף כל יום עבודה ופינוי המכולה בכל יום שישי ובערבי חג עד השעה 14:00".

   

  שעות עבודה של הפועלים ושמירה על השקט

  גם אם אתם מעוניינים לסיים את השיפוץ מהר ככל שניתן, עליכם לעמוד בדרישות החוק. אז איך החוק מגן על השכנים מפני רעש? "במקרה הזה החוק הרלוונטי שחל בנסיבות אלו הוא החוק למניעת מפגעים", מסבירה בן-אליהו. סעיף 4 לחוק קובע: "לא יבצע אדם ולא ירשה לאחר לבצע עבודות תיקון, שיפוץ או בנייה הגורמות לרעש בבניין המשמש למגורים, ולא יתקין בו מתקנים בין השעות 20:00 ל-7:00 למחרת בימי חול, ובין השעות 17:00 בערבי ימי מנוחה ל-7:00 למחרת ימי המנוחה".

   

  גם סעיף 5 לחוק למניעת מפגעים מתייחס לעניין, וקובע שאסור להפעיל מכונה לצרכי חפירה, בנייה או הריסה באזור מגורים, בין השעות 19:00 ל-7:00 למחרת ובין השעות 17:00 בערבי ימי מנוחה ל-7:00 למחרת יום המנוחה, אלא אם הפעלת המכונה דרושה באופן דחוף לשם מניעת סכנה או הפרעה בלתי סבירה לביטחון הציבור, בריאותו או בטיחותו או להסרת סכנה או הפרעה.

   

  ניקיון הבניין 

  עבודות שיפוץ כרוכות באבק, במעבר בחדרי מדרגות והלובי ולכלוך של המעלית. מה אומר החוק בעניין מבחינת שמירה על ניקיון? בן-אליהו: "אין סעיף חוק לעניין לכלוך ושימוש בשטחים המשותפים – נושאים אלו יש להסדיר בהסכם מפורש בין הנציגות לבין הקבלן".

   

  במוקד השירות של 'המקצוענים' אמרו: "גם אם אין מגבלות משפטיות על כך, כדאי להקפיד על ניקיון לא רק מטעמי התחשבות ביתר השכנים, אלא גם כדי למנוע מצב של לכלוך וציוד המסכן את יתר הדיירים. לשם כך חשוב לוודא שהקבלן מצויד בכל הביטוחים המתאימים, כדי למנוע מצב שבו אתם תמצאו את עצמכם חייבים בגין נזקים בגוף וברכוש שהשיפוץ גרם לשכנים".

   

  אז מה לעשות כדי שהשיפוץ יעבור חלק? בן-אליהו: "יש לדאוג לסעיפים שמטילים

   על קבלן השיפוצים אחריות לבצע את עבודתו תוך פגיעה מינימאלית באורח החיים ובפעילות היומיומית של בעלי הדירות בבניין. סעיפים נוספים שכדאי לשלב בהסכם הם הסעיפים המתייחסים לאחריות הקבלן ככל שעבודות השיפוצים יכולות להפריע ליתר הדיירים. בין הפרמטרים שכדאי להתייחס אליהם: ניתוק זמני של זרם החשמל, שימוש במים משותפים, שילוט אזהרה בהתאם לדרישות משרד הכלכלה, שירותים כימיים ותאורת לילה מתאימה, הארכת דרכי הגישה לאתר, פינוי רצוף ויומיומי של פסולת מהאתר לאתר סילוק פסולת מורשה. כמו כן, רצוי לחייב את הקבלן בהסכם לפנות בסיום העבודות כל פסולת, ציוד או חומרים מהאתר ולהשאיר אותו במצב נקי ופנוי ממפגעים, לרבות שיקום השטחים המשותפים כמו: גינה וחניה משותפת".

   

  מחפשים קבלני שיפוצים באחריות? לרשימת המומלצים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים