שתף קטע נבחר

ה"טעות" הכי טובה בחיים: משפחת הנרצחת בבית הנשיא

משפחות אומנה ובהן גם ילדיהם של נתן ודפנה מאיר ז"ל, התארחו למפגש עם רעיית הנשיא נחמה ריבלין. משפחה מהדרום סיפרה על 72 ילדים שנקלטו במשך עשור: "המקרים שאתם שומעים עליהם בתקשורת מגיעים אלינו"

"אני רוצה לדבר על טעויות טובות. כשפגשתי את דפנה לא היינו מתאימים. כל מה שאני חשבתי על העולם היא חשבה הפוך. רציונלית זו הייתה טעות להתחתן. טעות נהדרת. הרבה אנשים חוששים לקחת ילדים לאומנה. אני מסתכל על הרגעים הקשים, והם קשים ממה שתיארתי לעצמי שיהיו, לא העליתי בדעתי שיהיה כל כך קשה וגם זו הייתה ה'טעות' הכי טובה שעשיתי בחיי, להפוך למשפחת אומנה".

 

את הדברים הללו אמר היום (ג') נתן מאיר, אלמנהּ של דפנה מאיר, שנרצחה בחודש שעבר בביתה שבעתניאל ולה שני ילדי אומנה בעלי צרכים מיוחדים. המשפחה הייתה בין המשפחות שהתארחו בבית הנשיא ונפגשו עם רעיית הנשיא נחמה ריבלין.

 

משפחות האומנה מהוות פתרון זמני, לעתים עד בגרותו של הילד, לילדים בסיכון אשר הוצאו מחזקת הוריהם הביולוגים. במפגש, אשר נערך בשיתוף עם מכון "סאמיט" לשירותי רווחה, נכחו שבע משפחות אומנה, יחד עם ילדיהן הביולוגים וילדי האומנה.

 (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
(צילום: חיים צח)

מנכ"ל מכון סאמיט יוני בוגט עם בני הזוג ריבלין ואורית עמיאל, מנהלת השירות למשפחות אומנה במכון (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
מנכ"ל מכון סאמיט יוני בוגט עם בני הזוג ריבלין ואורית עמיאל, מנהלת השירות למשפחות אומנה במכון(צילום: חיים צח)

על פי הנתונים הארציים שהועברו על ידי מכון "סאמיט", 50 ילדים מתחת לגיל 18 ממתינים להיקלט במשפחות אומנה; כ- 10,000 ילדים בישראל הוצאו מבתיהם מתוכם, כ-2,500 ילדים שוהים אצל משפחות אומנה, וכ-7,450, שוהים בפנימיות; בעוד שבעולם כ-80% מהילדים אשר הוצאו מבתיהם נקלטים במשפחות אומנה, בישראל המצב הוא הפוך, ורק 20% מתוך הילדים שהוצאו מבתיהם, נמצאים אצל משפחות אומנה.

 

"משפחה היא המעגל האינטימי הקרוב ביותר, המכיל, והאוהב ביותר", אמרה רעיית הנשיא, "ביום המשפחה בחרתי לארח ולפגוש אתכם, המשפחות החזקות והאמיצות שהחליטו לפרוץ את המעגל האינטימי ולחלוק את המשפחה עם ילדים שכה זקוקים לה. אתן, משפחות האומנה, הכוח שלכן הוא בבחירה. אתן בוחרות מדי יום להיות משפחה, לאהוב, לחיות, לחוות לחנך ולצמוח. אנו משתמשים בביטוי 'לפתוח את הבית', אבל פתיחת הבית האמיתית היא פתיחת הלב שלכם, המשפחות. אתן פותחות לא רק את הלב, אלא חולקות הכל - את החדר, את המשחקים, ובעיקר, את אמא ואבא, את תשומת הלב והחיבוקים. אתם מראים את המשפחה כמות שהיא, על חוזקתה ועל חולשתה, ברגעיה הנוחים והכועסים, השמחים והעצובים".

 

במהלך המפגש, הפתיע הנשיא את הילדים כשעצר את פגישותיו ויצא למספר דקות על מנת להצטרף. "אנחנו כל כך שמחים לאחר אתכם. אתם לא רק דור העתיד, אתם ההווה שלנו ואני אומר זאת כסבא וכנשיא. אנחנו כולנו משפחה אחת גדולה ואין מילים שיביעו את ההערכה לצעד שעשיתם," אמר ריבלין למשפחות.

 

מנכ"ל מכון סאמיט יוני בוגט, ביקש להודות לרעיית הנשיא על האירוח ואמר: "אין יום מתאים יותר לקיים מפגש כזה כמו יום המשפחה. אני רוצה לנצל את היום הזה לקרוא למשפחות נוספות להפוך למשפחות אמנה. חמישים ילדים ממתינים למשפחה וזקוקים לסיוע".

 

בין המשפחות במפגש הייתה גם משפחה מדרום הארץ, המשמשת "קלט חירום" וקולטת ילדים שהוצאו מחזקת המשפחה וזקוקים לבית זמני באופן מיידי, לרוב לאחר שעברו אירוע טראומטי.

 

האב מ' סיפר כי במשפחתו שמונה ילדים ביולוגים, ובעשר השנים האחרונות קלטו במשפחתם 72 ילדים שונים: "המקרים הקשים עליהם את שומעים בתקשורת, כשאמא או אבא אינם עוד מכל מיני נסיבות, מגיעים אלינו אחרי כמה שעות. התחלופה בבית מאוד גבוהה והילדים נמצאים אצלנו לכמה חודשים עד קבלת טיפול ראשוני. רק לפני שבועיים קיבלנו ארבעה ילדים באמצע הלילה. הפרידה מהילדים שצריכים לעזוב לאחר כמה חודשים קשה מאוד, לילדים עצמם ולכל המשפחה שלנו".

 

רעיית הנשיא השיבה לו בהתרגשות: "כשאנחנו שומעים על אירוע טראגי בחדשות אנחנו חושבים מיד על הילדים, מי ידאג להם? כיצד יוכלו להמשיך ולגדול? זה מחמם את הלב לדעת שיש משפחה כמו המשפחה שלך. ישר כוח לכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
נחמה ריבלין ובתה של דפנה מאיר ז"ל
צילום: חיים צח
מומלצים