שתף קטע נבחר

"הבנייה בגוש דן תהפוך את החיים לגיהנום"

ראש עיריית ב"ש סבור שהמדינה מתכננת אלפי דירות במרכז בצורה מלאכותית - במקום לייצר אלטרנטיבה בפריפריה. בוועידת התאגידים העירוניים באילת הבהיר כי הדרך ליישב את הנגב היא לחזק יישובים קיימים ולא לבנות חדשים. "הממשלה לא עושה טובה שהיא משקיעה בנו - היא חייבת"

"מדינת ישראל לא צריכה להקים יישובים חדשים בנגב - היא צריכה לחזק את היישובים הקיימים". כך אמר הבוקר (ד') ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, בוועידת איגוד התאגידים העירוניים באילת. לדבריו, "היישובים שהממשלה אישרה פשוט לא יקומו. יש למדינה הזדמנות יוצאת דופן לתכנן מטרופולין אטרקטיבי, אלטרנטיבי וזול יותר מזה שבאזורי הביקוש - וזה מה שהיא צריכה לעשות".

 

עיריית ר"ג רוצה הסכם גג ייחודי עם המדינה

 

דנילוביץ טען עוד כי "המדינה פספסה את המחאה החברתית ב-2011. במקום להגיד לצעירים ולצעירות שמחו על יוקר המחיה שיש אלטרנטיבה בנגב ובגליל - היא מייצרת עכשיו בצורה מלאכותית אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש. אבל החיים בגוש דן יהפכו לגיהנום אם יתווספו בעתיד קרוב ל-8 מיליון איש באזורים אלה. בדרך הזאת מוותרת המדינה על הנגב - וגם על עצמה".

 

דנילוביץ התייחס להסכמי הגג שחתם באחרונה מול משרדי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל והסביר מדוע החתימה התעכבה. "החיים זה לא רק דירות", הוא אמר, "ההורים שלנו אולי הסתפקו במה שיש, אבל בעידן של היום אף אחד לא יבוא לגור בבאר שבע אם לא יהיה לו דיור איכותי, מקום תעסוקה אטרקטיבי, תחבורה נאותה, חינוך ראוי ומרכזי תרבות ופנאי". לדבריו, "אי אפשר להחליט שמשווקים 20 אלף דירות בלי לדאוג לתשתיות העל. אחרת היינו אומרים - בואו נשווק 50 אלף דירות. אבל מי יבוא לגור כאן במצב הזה?".

בנייה בבאר שבע. המטרה: לא להפוך את העיר לבאר שבע א' ובאר שבע ב' (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
בנייה בבאר שבע. המטרה: לא להפוך את העיר לבאר שבע א' ובאר שבע ב'(צילום: הרצל יוסף)

הוא הוסיף כי "המטרה שלנו היא לא ליצור באר שבע א' ובאר שבע ב', לא להעמיק את הפערים. הממשלה צריכה לסייע לנו להשקיע בהתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות שנמצאות בליבת העיר, על צמתים אסטרטגיים, כי כיום אין כדאיות כלכלית לפרויקטים כאלה כמו בתל-אביב, רמת גן והרצליה. אם הסכמי הגג ייצאו לפועל, תוך 10-15 שנים אנחנו קולטים לתוכנו עיר בסדר גודל של כפר סבא".

 

בהמשך התייחס דנילוביץ לעיר הבה"דים וקריית התקשוב בעיר, וציין כי קיימת תוכנית להקמת בית חולים נוסף לצד הקיים (סורוקה), בקרבת היישוב עומר. הוא ציין כי יחד עם משרדי התחבורה והאוצר מתוכננת רכבת קלה פרברית בעיר, שתגיע גם ליישובים הסמוכים ולא תעבור רק בתוך העיר.

 

"הנגב מהווה 65% משטחי המדינה אבל חיים בו רק 9% מכלל האוכלוסייה. יש עתודות קרקע ויש הון אנושי, ואפשר להפוך את הנגב תוך שני עשורים לאזור הכי מבוקש במדינה. אני לא מסתכל רק על האינטרס של באר שבע, ואפילו לא רק על זה של הנגב - אלא על האינטרס הלאומי. הממשלות לא עושות לנו טובה שהן משקיעות בנו - זוהי חובתן הלאומית", הוא סיכם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תל-אביב. הבנייה תיצור כאוס?
צילום: מוטי קמחי
צילום: דורון סהר
ראש עיריית ב"ש, רוביק דנילוביץ (משמאל), ומנכ"ל איגוד התאגידים העירוניים, יצחק בורבא
צילום: דורון סהר
מומלצים