שתף קטע נבחר

כחלון: "יש בעיית תשתיות, אבל צריך דירות"

שר האוצר, משה כחלון, התייחס לטענות לפיהן קשה ליישם בשטח את תוכנית מחיר למשתכן בגלל היעדר תשתיות הולמות, בעיקר לתחבורה: "אנחנו משקיעים המון בתשתיות, אבל הן פחות או יותר בסדר - מה לעשות שצריך דירות". על הקבלנים אמר: "הם גובים מחירים גבוהים כי הם יכולים, אבל הם לא יפסידו כסף. לא באנו להילחם בהם - זו לא האג'נדה שלנו"

"הקבלנים לא יגידו שמחירי הדירות יירדו - ראית תרנגול רץ לשוחט? הם גובים מחירים גבוהים על דירות מסיבה אחת - כי הם יכולים. אבל אנחנו לא באים להילחם בהם, זו לא האג'נדה שלנו". כך אמר היום (ה') שר האוצר, משה כחלון, בוועידה השנתית של איגוד התאגידים העירוניים המתקיימת באילת.

 

"למה זוג צעיר צריך דירת 4 חדרים חדשה?"

"הקבלנים במחיר למשתכן מסכנים את עצמם"

"הבנייה בגוש דן תהפוך את החיים לגיהנום"

עיריית ר"ג רוצה הסכם גג ייחודי עם המדינה

 

השר כחלון התייחס למכרזי מחיר למשתכן שאמורים לספק דירות מוזלות לחסרי דיור. "הוכחנו לקבלנים שאפשר למכור קרקע במחיר מסוים ולעשות רווח יזמי מסוים, הבעיה היא התיאבון. אבל אל דאגה - אף אחד לא יפסיד כסף", הבהיר.

 

"שוק הנדל"ן הוא שוק של טרילוני שקלים", המשיך שר האוצר, "ואנחנו הפסקנו את אחת הבעיות הגדולות של מדינת ישראל - הורדנו את מחירי הקרקע לבנייה בצורה משמעותית. המדינה הוציאה מהכיס מיליארדי שקלים, וכיום אפשר לראות שיש הפחתה במחירי הדירות של מאות אלפי שקלים". לדבריו, השאלה המרכזית במכרזי מחיר למשתכן היא האם הדירות המוזלות יצליחו להשפיע על המחירים בשכונות שבהן הן ייבנו.

 

לדבריו, "שם המשחק זה זמן. עד כה שיווקנו קרקעות לבנייה של 28 אלף דירות - ואחנו ממשיכים. פרשת המים תהיה כשתהיה תעודת זכאות לחבר'ה הצעירים - אז נראה אם זה תפס. הפעולות נעשו". בהמשך התייחס לטענה כי התוכנית אינה מסייעת למשפרי דיור. "היות והמשבר עמוק, אני לא יכול לתת מענה למגדלי יו בתל-אביב, אני לא יודע לעשות את זה", ציין, "אבל יש מצוקה אמיתית של זגות צעירים - אני מאמין שאם נתחיל איתם, זה ימשיך הלאה".

 

על הטענות שהתוכנית לא מיושמת בשטח בגלל שאין תשתיות, כבישים פנויים וחניה, השיב: "זה נכון - ואנחנו לא מתקמצנים בסיפור הזה. אנחנו משקיעים המון בתחבורה, במיוחד בתחבורה הציבורית, זו בעיה שנמצאת על השולחן ונמצא לה פתרון יחד עם ראשי הרשויות. אנחנו לא מתעלמים ממנה". עם זאת ציין כי "מה לעשות שצריך דירות - התשתיות פחות או יותר בסדר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
שר האוצר, משה כחלון
צילום: אמיל סלמן
מומלצים