שתף קטע נבחר

הפייטנית הגדולה: חזנים שרים שושנה דמארי

חזנים, פייטנים ומקהלות בית כנסת מצדיעים לשושנה דמארי: כשרפי ביטון, מנצח "קולות מן השמים", קיבל פנייה להשתתף באלבום המחווה במלאת עשור לפטירת שושנה דמארי - הוא נסחף ונרתע בו זמנית: "הרגע הזה גרם לי לחרדה. אמרתי לעצמי שאנחנו חייבים להצדיע לה. היא הסמל של השירה היהודית". צפו בקליפ היפהפה, כאן בבכורה

 

 

ילדים בקולות סופרן דקיקים, וחזנים בעלי קול מלא: שושנה דמארי לא שיערה שאת "שובי בת ירושלים" שלה תשיר מקהלת חזנים עטופי טליתות בבית כנסת, אבל הביצוע היפהפה נולד כמחווה למי שכונתה "מלכת הזמר העברי", במלאת עשור לפטירתה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בימים אלה יוצא האלבום "לשיר איתה", יוזמה משותפת של ynet רשת ג', וחברת לינקטון. בפרויקט ההצדעה נוטלים חלק אמנים רבים ויוצרים ישראלים, אך אחד הביצועים המסקרנים ביותר מגיע מתוך עולם התפילה - חזנים, פייטנים ומקהלות בית כנסת שחברו להצדיע לזמרת שושנה דמארי לצלילי "שובי בת ירושלים" שחיברו דודו ברק ונחום היימן, וצולם בבית הכנסת הגדול של רמת גן.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

רפי ביטון, מנצח מקהלת "קולות מן השמים" ע"ש שושנה זילברשטיין, מספר כי כאשר נועם גיל אור, העורך הראשי של הפרויקט, פנה אליו – הוא נסחף, אך גם נרתע. "אנחנו לא מהז'אנר של המדיה", אומר ביטון. "הקולות שלנו שייכים לתפילה, שם הייעוד שלנו".

 

הקול שחיבר את העם

ביטון מספר כי חלף בו חשש מפני החרמה, בעצם ההצדעה לאישה-זמרת. "והרגע הזה גרם לי לחרדה",

הוא מודה. "איפה אנחנו נמצאים? זה צריך להיות שיקול של יהודי? הזוי. באותה רגע נפל לי האסימון - אמרתי לעצמי שאנחנו חייבים להצדיע לה".

 

רפי ביטון אומר כי "שושנה דמארי עבורי היא הקול של תקומת עם ישראל, לא פחות. היא הסמל של השירה היהודית. בשנים הקשות ביותר שהיו לנו מבחינה חברתית, מיזוג התרבויות - הקול שלה חיבר ואיחה קרעים".

 

"הייתה לה תכונה שאני מאחל אותה לכל תלמידיי, תכונה הכרחית לכל חזן או פייטן - להוביל את הציבור כמקשה אחת. שושנה הייתה פייטנית דגולה. כדי לבקוע שערי שמים צריך אמת. לא מספיק המסביב, לא מספיק נברשות יפות, גבאים או חזנים הכי טובים, צריך שהציבור כולו יהיה אחריך. צריך מנהיגות. היא עשתה את זה, וקולה ממשיך להדהד בתוכנו עד היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן, אבי בן זקן / פריים תקשורת
"שובי בת ירושלים"
צילום: ג'רמי פלדמן, אבי בן זקן / פריים תקשורת
צילום: גלית לוינסקי
"עבורי היא הקול של תקומת עם ישראל". רפי ביטון
צילום: גלית לוינסקי
איור: יעל שחר שריד
"לשיר איתה", עטיפת האלבום
איור: יעל שחר שריד
מומלצים