שתף קטע נבחר

משפחת יוסף סלמסה ז"ל למח"ש: "בהרצליה פיתוח לא היו מעזים להשתמש בטייזר"

משפחתו של יוסף סלמסה כועסת על סגירת חקירת מח"ש בלי ששוטרים הועמדו לדין, וגם טוענת כי סלמסה לא התאבד: "איש לא חקר את נסיבות מותו של אחי", אמרה אחותו אילנית וטענה שמח"ש מטייחת את החקירה

 

יוסף סלמסה ז"ל. "לא נוותר עד שהשוטרים יועמדו לדין פלילי" (מתוך פייסבוק) (מתוך פייסבוק)
יוסף סלמסה ז"ל. "לא נוותר עד שהשוטרים יועמדו לדין פלילי"(מתוך פייסבוק)
"אני רוצה לראות מה היו התוצאות אם אירוע כזה היה מתרחש ברמת אביב או בהרצליה פיתוח. הם לא היו מעזים בכלל להשתמש שם בטייזר, ובטח שלא לטייח ככה את החקירה". כך אמרה היום  (א') אילנית (בנצ'י) סלמסה, אחרי שנודע לה כי במח"ש החליטו לסגור את החקירה שנפתחה מחדש אחרי שאחיה יוסף סלמסה נמצא מת. המשפחה טוענת כי הקביעה שסלמסה התאבד איננה נכונה.

 

התלונה הראשונה למח"ש נמסרה ב-3 באפריל 2014 על ידי אחותו ואמו של יוסף סלמסה, שהיה אז צעיר בתחילת שנות ה-20 לחייו בעת שנעצר על ידי המשטרה. השתיים טענו כי התעללו בסלמסה במהלך החקירה. לתלונה צורף התחקיר שנערך בתוכנית "המערכת" בערוץ 2 שהוביל בין היתר לפתיחה המחודשת של החקירה בנובמבר 2014, אחרי מותו של סלמסה. בתחקיר נטען ששוטרים "שרפו אותו באמצעות לייזר חשמלי" וגרמו לכוויות בבטנו ובידו, על לא עוול בכפו.

 

על פי כתבה שצורפה לתלונה, הגיע אביו של סלמסה לתחנת המשטרה שבה היה עצור וראה את בנו אזוק בידיו וברגליו, שכוב על הרצפה ואף שוטר, לטענתו, לא נמצא בסביבתו. לאחר מכן הזמינה המשטרה ניידת מד"א וזו לקחה את סלמסה לבית החולים מבלי שאף שוטר התלווה אליו. בתלונה מסרו בני המשפחה כי סלמסה נפגע נפשית מהמקרה, מטופל על ידי שירותי הרווחה וזקוק להשגחה. לתלונה צורף גם תיעוד רפואי מבית החולים שממנו עולה שהמנוח היה בגילופין, חושמל בדופן בטנו ונחבל בידו. אביו אמר בבית החולים כי בנו הותקף על ידי המשטרה. כמה חודשים לאחר מכן, ביולי 2014, נמצאה גופתו של סלמסה ז"ל במחצבה באזור בנימינה, סמוך למקום מגוריו, והמשטרה קבעה אז כי סיבת המוות היא התאבדות.

 

בני משפחתו של סלמסה אומרים שכלל אין ודאות שהוא שם קץ לחייו. "הדו"ח הפתולוגי קובע שאין סיבת מוות ידועה, ואיש לא המשיך וחקר את נסיבות מותו של אחי מעבר לכך", אמרה היום אחותו אילנית. "לא רק זה, אלא שבדו"חות נטען שבזירה שבה מצאו אותו הייתה גם סכין, אבל היא לא הועברה לבדיקה ולא מוזכרת בדו"חות הפתולוגיים".

 

משפחת סלמסה. "אם במח"ש אומרים שהם שיקרו, אז מה זה אם לא פלילי?" ()
משפחת סלמסה. "אם במח"ש אומרים שהם שיקרו, אז מה זה אם לא פלילי?"

הפגנות של יוצאי אתיופיה בעקבות מותו של סלמסה ()
הפגנות של יוצאי אתיופיה בעקבות מותו של סלמסה

לגבי החלטת מח"ש, אמרו בני המשפחה כי מבחינתם זה לא סוף פסוק – ורחוק מכך. "אנחנו לא נוותר ולא ננוח עד שהשוטרים האלה יעמדו לדין פלילי. אם במח"ש אומרים שהם שיקרו, אז מה זה אם לא פלילי? אלה שוטרים שלובשים מדים, ואמורים להגן על אזרח בהיותו אזרח. הם באים ומשקרים על הנסיבות של המעצר והשימוש בטייזר וזה לא פלילי? אז מה זה, עושים להם 'נו, נו, נו'?".

 

עו״ד דרור מתתיהו, בא כוחה של משפחת סלמסה, מסר בתגובה: "היום, לאחר כשנה ושמונה חודשים מאז הגישה משפחת סלמסה תלונה למח"ש, נמסרו למשפחה מסקנות החקירה בעניין יקירם, יוסף סלמסה ז״ל, שאלה עיקריהן: השוטרים פעלו בניגוד לנהלי השימוש באקדח הטייזר, מילאו דו"חות פעולה שקריים בניסיון להכשיר את מעשיהם הנפסדים, השאירו את סלמסה הפצוע והאזוק שכוב על רצפת אספלט מחוץ לתחנת המשטרה, ואיימו על בני המשפחה במהלך חיפוש בביתם. למרות הממצאים החמורים הללו, החליטה מח"ש להסתפק בהמלצה להעמיד את השוטרים לדין משמעתי ולהימנע מהעמדתם לדין פלילי, כפי שהיה נכון וראוי לעשות. המשפחה אינה מקבלת את החלטת מח"ש ובכוונתה לערר עליה ליועץ המשפטי לממשלה".

 

במח"ש החליטו כאמור, על דעת פרקליט המדינה, לסגור את התיק הפלילי בכל הנוגע לשימוש שעשו השוטרים בטייזר, וזאת מחוסר ראיות מספיקות.

 

בנימוקים לסגירת התיק נכתב בהודעת מח"ש: "לשם העמדת אדם לדין פלילי והרשעתו בהליך כזה, נדרשת רמת ודאות גבוהה כי אותו אדם אכן ביצע את העבירה המיוחסת לו. במקרה דנן המנוח לא מסר כל גרסה וממילא חומר הראיות חסר את סיפורו שלו. מחומר הראיות שנאסף עולה כי השוטרים הגיעו למקום בעקבות דיווח שהתקבל על אדם שיכור הנושא סכין, משתולל ומנסה לפרוץ למבנה במקום. מבלי להיכנס לשאלת נכונותו האובייקטיבית של הדיווח, אין חולק כי זה המידע שהיה בתודעת השוטרים עת הגיעו לזירה במסגרת מילוי תפקידם, לצורך פעילות מבצעית, שעניינה שמירת הסדר הציבורי.

 

"מחשש להיתקל בסכנה, ניתן להעריך כי השוטרים מיהרו לעשות שימוש בטייזר שהיה

בידם. מחומרי החקירה שנאספו בתיק עולה שהמנוח אמנם היה שתוי וכי במהלך האירוע נעשה ירי בודד במכשיר הטייזר, וזאת בניגוד לטענה שנעשה שימוש ב'מחסנית מלאה'. בנסיבות אלו, נמצא שאין די ראיות המבססות חשד לביצוע עבירה פלילית מצד השוטרים בכל הנוגע לעשיית השימוש במכשיר הטייזר נגד המנוח, כאמור, בכפוף לאמור בכל הנוגע לדיווח שמסרו בנושא האזהרה המוקדמת". עם זאת, בחקירה עלו כמה ליקויים קשים בהתנהלות השוטרים. מחומר הראיות עולה כי השוטרים רשמו דו"חות לפיהם הם הזהירו את סלמסה בטרם השתמשו נגדו בטייזר, דו"חות שלכאורה התברר כי אינם משקפים דברי אמת.

 

במח"ש הסבירו כי "גם אם נפל פגם בהתנהלות השוטרים בכל הנושאים האמורים, הרי שסוגיות אלו אינן מגלות חשד לעבירה פלילית וראוי לבחון אותן במישור המשמעתי או הפיקודי, על ידי הגורם המוסמך במשטרה". במח"ש הוחלט להעביר את הממצאים למשטרה, לאחר שהתגלו ראיות להתנהגות שעל פי מח"ש ראויה לטיפול משמעתי.

 

מהמשטרה נמסר בעקבות החלטת מח"ש, ש"כאשר יתקבלו החומרים הם ייבחנו, כמקובל, על-ידי מחלקת משמעת במשטרה ותישקל נקיטת אמצעים מנהליים ו/או אמצעים משמעתיים בהתאם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך פייסבוק
יוסף סלמסה ז"ל
מתוך פייסבוק
מומלצים