שתף קטע נבחר

תוקנה הפרצה בחוק שמנעה מכם להכניס פופקורן לקולנוע

החוק שהתיר לצרכנים להכניס לאולמות הקולנוע והספורט מזון ומשקאות מהבית נפל בין הכיסאות לאור הבחירות האחרונות. היום אישרה ועדת הכלכלה לקריאה ראשונה תיקון משמעותי שמחייב את האחראים על הפעלת האולם וכן האחראים על המזנון שלא לאסור על הבאת מזון

ועדת הכלכלה החלה היום (ד') בהליכים להרחבת החוק שהתקבל בכנסת הקודמת אשר מתיר לציבור להכניס לאולמי בידור וספורט מזון ומשקאות שהביאו מהבית ולא רק מצרכים שנקנו במזנון של האולם. הוועדה אישרה לקריאה ראשונה תיקון קטן אך משמעותי לחוק כדי לסגור פרצה שהתגלתה בהפעלתו המאפשרת לעקוף אותו.

 

למה עדיין אי אפשר להכניס מזון מבחוץ לקולנוע?

 

הפרצה מגבילה את תוקף החוק רק למקרים שמפעילי המזנון הם גם הבעלים והמפעיל של האולם, אך לא אם קיימת הפרדה בין האחראים להפעלת האולם לאחראים על המזנון. הצורך בתיקון עלה מטענות שהטיחו עורכי דין במועצה הישראלית לצרכנות לאחר שלקוחותיהם נתבעו על הפרת החוק, וביקשו להתחמק מחובתם למלא אחריו.

 

הם כפרו בחובתם בטענה שהחוק לא חל עליהם מאחר שהמזנון איננו באחריותם. טענה זו הניעה את הצורך בתיקון המרחיב את תחולת החוק, שלא עושה את ההפרדה הזאת כפי שהוגש בהצעת החוק הפרטית של קבוצת ח"כים בראשות ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו). היא עברה במליאה בקריאה טרומית ואושרה היום בוועדה לקריאה ראשונה.

 

החוק הועלה לראשונה ב-2012 בוועדת הכלכלה והיה אמור להיכנס לתוקף בתחילת 2013. אך הכנסת התחלפה והוא נפל בין הכיסאות לאור הבחירות ולבסוף לא אושר. בסוף 2014 החוק אושר שוב והפעם עם מתן סמכויות לרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן להטלת עיצומים כספיים על עסקים מפרי חוק כנגד צרכנים ויצירת עבירה חדשה: "השפעה בלתי הוגנת על הצרכן".

מתי נוכל להביא פופקורן מהבית? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מתי נוכל להביא פופקורן מהבית?(צילום: shutterstock)

 

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) קיבל את הצעת מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג והנחה את מגישי הצעת החוק להוסיף לנוסח שיוגש לקריאה שנייה ושלישית סעיף הבהרה לפיו האחריות לביצוע החוק המתוקן תחול על מי שמפעילים את אולם בשכירות או בזיכיון. בעלי האולם יידרשו לציין זאת במפורש בחוזה ההתקשרות.

 

הצורך בחוק שיסיר את המגבלות על הכנסת מזון ומשקאות לאולמות עלה בכנסת הקודמת כשיו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) דן בתלונות מהציבור שהאיסור הקיים הופך את באי האולמות ללקוחות שבויים של המזנונים הגובים מחירים מופקעים תמורת הנשנושים המייקרים למאות שקלים את הבילוי של משפחות עם ילדים.

 

מחירי מנות הפופקורן במזנונים של בתי הקולנוע בהשוואה למשקל המנות שהגיעו לשווה ערך של 200 שקל לק"ג, היו אחת הדוגמאות ליוקר הבילוי. זאת כשהכנת אותה כמות בבית כרוכה בעלות של 10-15 שקל בלבד. נתון זה הוליד את הכינוי "חוק הפופקורן" למהלך של ועדת הכלכלה הקודמת שהתיר את הבאת המזון מהבית. "זהו עוד מהלך להוזלת יוקר המחיה. פופקורן איננו עשוי מזהב וקולה איננה מים קדושים", אמרה ח"כ פלסקוב אחרי אישור התיקון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים