שתף קטע נבחר

בר מצווה לנידון למוות: לראשונה בחייו הניח תפילין

טקסס: אסיר יהודי שנידון למוות על רצח, קיבל אישור חריג לעבור טקס בר מצווה בגיל 40, ולהניח לראשונה בחייו תפילין. הרב שערך את הטקס: "שלושה חודשים לקח לי לשכנע את הכלא להסכים. במקום החשוך ביותר בעולם הצלחתי להביא קצת חיוך"

מבעד לזכוכית הדריך הרב גולדשטיין את האסיר ידידה איך להניח תפילין. לאחר מכן הרימו כוסית "לחיים", ואף הצטלמו (דבר שחייב תשלום לכלא): "המטרה שלי היא לחזק את הנשמה שלהם" ()
מבעד לזכוכית הדריך הרב גולדשטיין את האסיר ידידה איך להניח תפילין. לאחר מכן הרימו כוסית "לחיים", ואף הצטלמו (דבר שחייב תשלום לכלא): "המטרה שלי היא לחזק את הנשמה שלהם"

 

באופן חריג – התירו רשויות הכלא בטקסס לאפשר לאסיר יהודי נידון למוות לעבור טקס בר מצווה, ולהניח בפעם הראשונה בחייו תפילין: ידידיה מרפי (40) ממתין כבר 15 שנים בכלא ליוויגנסטון שבטקסס לביצוע עונש המוות, שהוטל עליו לאחר שהורשע ברצח.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

באוקטובר שנת 2000, כשהוא מסומם מקוקאין – ירה מרפי באישה בת 79 וגרם למותה. הוא גנב את רכבה והשתמש בכרטיס האשראי שלה על מנת לקנות אלכוהול וסיגריות. שנה לאחר מכן, בגיל 25 – נידון למוות. מאז תלוי ועומד עניינו בהליך ערעור, וטרם נקבע מועד הוצאה להורג.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • נייעס: הווטסאפ הכשר - לגברים ולנשים

   

  מרפי מוחזק בתא הנידונים למוות, ולפיכך חלות עליו מגבלות רבות. נאסר עליו לקבל מבקרים באופן ישיר, והוא רשאי לפגוש בהם רק דרך זכוכית עבה. לפני כמה חודשים ביקר אותו הרב דוד גולדשטיין, שליח חב"ד במערב יוסטון, והרב של בתי הכלא במדינת טקסס. הרב גולדשטיין מטפל בכ-60-120 אסירים יהודים, המוחזקים שם במספר בתי כלא, וחלקם זוכים לאוכל כשר ולשיעורים שבועיים.

   

  בגיל 13 היה במשפחת אומנה, ולא חגג בר מצווה

  מרפי סיפר לרב גולדשטיין על ילדותו הקשה. הוא ננטש על ידי הוריו היהודים, וגדל אצל סבו וסבתו בטקסס.

  לאחר שהסבא והסבתא לא יכלו עוד לשמור עליו, הוא הועבר לבתי אומנה. מרפי סיפר שבגיל 13 לא נערך לו טקס בר מצווה, כי היה אצל משפחת אומנה. ב-15 השנים האחרונות התחנן למנהלי הכלא שיאפשרו לו להניח תפילין בפעם הראשונה בחייו, אך רשויות הכלא סירבו בתוקף.

   

  הרב גולדשטיין היה נחוש להשיג אישור חריג. הוא פנה למנהלי הכלא, והפציר בהם להיענות לבקשה. לאחר שלושה חודשים של דיונים, החליטה הנהלת הכלא - באופן חריג - לתת אישור לטקס הדתי.

   

  הרב גולדשטיין הגיע לכלא ומסר לסוהרים את התפילין והכיפה. מבעד לזכוכית הוא הדריך את האסיר ידידה איך להניח תפילין. כמו כן, דאג ליין ולכיבוד קל כדי לקיים מסיבת בר מצווה צנועה. הרב סיפר כי מרפי הניח את התפילין וקרא את הברכות כשהוא מתרגש מאוד. לאחר מכן הרימו כוסית "לחיים", ואף הצטלמו מבעד הזכוכית (דבר שחייב תשלום לכלא).

   

  "אור בתוך החושך הגדול"

  זוהי הפעם הראשונה שבה עורך הרב גולדשטיין טקס בר מצווה לנידון למוות, אך בעבר כבר הניח פעם אחת, תפילין לאסיר באגף. דאגלס פלדמן בן ה-55 הוצא בשנת 2013 להורג בזריקת רעל, בגין רצח כפול שביצע 15 שנה קודם לכן. בקשתו האחרונה לפני שהוצא להורג, הייתה להניח תפילין.

   

  לרב החב"דניק היסטוריה ארוכה במאבק למען זכויותיהם של אסירים יהודים בכלא. "המטרה שלי היא לחזק את הנשמה שלהם", אמר הרב ל-ynet. "זה לקח לי שלושה חודשים לעשות את כל הסידורים לטקס בר המצווה למרפי".

   

  "כשהוא ראה את התפילין שהבאתי לו, הוא חייך. ותאמין לי שאף אחד לא מחייך באגף הנידונים למוות. אחרי הטקס מרפי ביקש שיאפשרו לו לשמור על הכיפה כמזכרת, אבל הסוהרים סירבו והכיפה נלקחה ממנו".

   

  הרב מוסיף: "אני יודע שאנשים יכולים אולי להזדעזע מזה שרוצח מחייך בתמונה, אבל התפקיד שלי זה לעזור לו לגלות את הנשמה שלו. כפרה אני לא יכול לתת לו. אבל מבחינה רוחנית גם אם הוא יוצא להורג, יהיה עליו לעשות תשובה, וזה דבר חשוב. מה שיכולתי לעשות, זה לעזור לו לגלות את הנשמה שלו".

   

  ואם תהיתם למה הוא עושה את זה, אומר הרב כי "גם בתוך החשכה הגדולה אתה תמיד יכול לעזור לאדם למצוא אור. אסירים, ובמיוחד נידונים למוות, נמצאים במקום החשוך ביותר בעולם, ואני שמח שהצלחתי להכניס קצת אור לחיים שלו".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ידידה מרפי עם התפילין, והרב דוד גולשטיין
  מומלצים