שתף קטע נבחר

שיימינג ברשות בית הדין: זה הד"ר לפיזיקה שמעגן את אשתו

עודד גז, ד"ר לפיזיקה, מסרב לתת גט לאשתו זה כבר שלוש שנים - לאחר שנקבע כי התעלל בה. בית הדין הרבני הגדול הורה לפרסם ברבים את שמו ותמונתו, ולנהוג בו "הרחקות דרבנו תם": לא לדבר עמו, לא להעסיק אותו - ולא לשתפו בשום עניין דתי, כולל תפילה בבית הכנסת. ברשת החלה מחאה חברתית בדרישה מהקהילה האקדמית להוקיעו

 

ככה יעשה לאיש: בית הדין הרבני הגדול הטיל חרם על גבר המסרב מזה שלוש שנים להעניק גט לאשתו, ולשחרר אותה מנישואיהם הכושלים. בהחלטה חריגה שפרסמו הדיינים הרב הראשי דוד לאו, הרב אהרן כץ והרב אליעזר איגרא - קבעו כי ניתן לפרסם ברבים את שמו ותמונתו של האיש, עודד גז, ד"ר לפיזיקה, על מנת שהציבור ינהג בו "הרחקה דרבינו תם".

 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

המשמעות: "על כל איש ואשה מישראל, וכל הנלווים אליהם, שלא לשאת ולתת עמו, הן במסחר הן בכל משא ומתן של ממון, ושלא לארחו ולהאכילו ולהשקותו, ושלא לבקרו בחוליו, ושלא להושיבו בבית הכנסת (כולל בית המדרש הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן), וכל שכן שלא להעלותו לתורה, ושלא לאפשר לו לומר קדיש, וכל שכן שלא לתת לו לעבור לפני התיבה, ושלא לשאול בשלומו, ושלא לחלוק לו כבוד כלל, עד אשר יחזור בו מקשיות ערפו וישמע לקול מורים, ויתן גט כריתות לאשתו כדת משה וישראל, ולשחררה מעגינותה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

יו"ר ועידת הנשיאים: האנטישמיות בארה"ב - במגמת עלייה

 

היום (ו') החלה מחאה בקבוצות שונות ברשת החברתית, בדרישה מהקהילה האקדמית להוקיע אותו ולא להעסיקו בשום מוסד אקדמי, עד שיתיר את אשתו מעגינותה. גז סיים את הדוקטורט באוניברסיטת בר אילן, ומכריו מספרים על "בחור מוכשר מאוד, שסיים את התואר בהצלחה רבה". כיום הוא עושה פוסט-דוקטורט באוניברסיטת תל אביב.

 

הוא היה חבר בפורום תורה ומדע של "המכון הגבוה לתורה" באוניברסיטת בר אילן, אך הורחק ממנו בימים האחרונים בעקבות ההתפתחויות בפרשה.

 

הסנקציות לא עזרו

גז ניסה לעכב את החלטת בית הדין הרבני, שקבע כי יש לפרסם את פרטיו. הוא עתר לבג"ץ, אך לפני כשלושה חודשים עתירתו נדחתה. בשלב הראשון חשף בית הדין את המקרה בפני אנשים באקדמיה. אך בעקבות העובדה שגז לא התייצב לדיון בסידור גט השבוע – התיר בית הדין הרבני הגדול לפרסם את פסק הדין על החרם, וגם את תמונתו. באחת מהחלטותיו, כתב בית הדין כי אינו מבין את עקשנותו של גז שלא לתת גט לאשתו, וכתב כי הפרשה הזו "מאמללת את שני בני הזוג ללא כל תועלת".

 

בעבר ניסה בית הדין להביא את גז לתת גט לרעייתו באמצעים שונים ותוך סנקציות מקובלות, כגון שלילת רשיון הנהיגה. לאחר שהמאמצים עלו בתוהו, הוחלט להוציא את החרם. הצעד הבא המקובל במקרים כגון אלה, הוא מאסר.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים