שתף קטע נבחר

לא בשם אחי: יוסף חיים שוואקי רוצה לפרוץ

למרות העובדה שלדבריו הוא חשב על קריירה מוזיקאלית זמן רב לפני אחיו - יעקב שוואקי הפך לאח המפורסם. בראיון מיוחד, אחרי שלושה אלבומים - האחרון שבהם מסקרן במיוחד - יוסף חיים שוואקי מספר מדוע לא תמצאו דואט עם אחיו ("לא מעניין מבחינה אמנותית"), למה הוא לא מתייעץ עמו ("הבנתי שהוא לא יכול לעזור") - ומתי יקבלו המעריצים שיתוף פעולה מוזיקאלי ("אחרי שיכירו אותי, ולא אהיה בצלו")

כשיוסף חיים שוואקי נשאל למה באלבום האחרון שלו אין דואט עם אחיו הגדול - והמפורסם - יעקב שוואקי, הוא שאל אותי בהומור ובהתרסה "למה כדאי לי בכלל לעשות דואט?!"

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

"משתי סיבות אפשריות", השבתי. "או כדי שהאלבום יצליח ויימכר היטב, או כי דואט שכזה מעניין מבחינה אמנותית".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

לאחר הרהור קצר, ענה: "התשובה השנייה היא הנכונה, מכיוון שיש לנו קולות דומים – לא יהיה מעניין לעשות דואט מבחינה אמנותית".

 

שכחתי לספר שתשובה אחת הייתה אמת והשנייה שקר, ובמקרה הזה התשובה השנייה הייתה השקר.

 

שוואקי פורץ בצחוק מתגלגל, ולאחריו הוא מרצין ומשיב: "אני רוצה לחכות שיותר אנשים יכירו את יוסף חיים שוואקי. אחרי שהם יכירו אותי ואת החומר שלי, ולא אהיה בצלו של האח - בוודאי שאני אהיה מוכן לעשות איתו דואט, ולהופיע איתו".

 

פספסו את "פרחי"

יוסף חיים שוואקי נולד לפני 31 שנים בישראל, למשפחת שוויקה החלבית-סורית. כעבור חודשים ספורים עקרה המשפחה לברוקלין, ומהר מאוד היה ברור לכולם שמדובר במשפחה מוזיקלית במיוחד.

 

 

"במשפחה שלנו יש ארבעה בנים וארבע בנות. בכל חג הסוכות היינואני ושלושת האחים הגדולים שלי - יעקב, ישראל מאיר ומשה דוד - מתאספים באחת הסוכות בשכונה. היה טיש, והרבה אנשים היו באים לשמוע אותנו שרים".

 

אבל מנחם שוויקה, אבי המשפחה, חשב שלימודים קודמים למוזיקה. כך אירע שלמרות שירחמיאל ביגון קיבל את יעקב וישראל-מאיר ללהקה המפורסמת שלו, "פרחי מיאמי", וגם הציע להם סולו - אביהם אסר עליהם להשתתף במסעות והופעות באירופה. שלא במפתיע, לאחר לימודים בישיבות חרדיות, רוב ילדי המשפחה זנחו את עולם המוזיקה.

 

יוסף חיים מספר בחיוך שהוא רצה להיות זמר עוד לפני שאחיו, יעקב, שגדול ממנו בשבע שנים - עשה זאת. אולם לאור החינוך הנוקשה שקיבל בבית, לא פלא שמיד לאחר החתונה הוא התמחה שנתיים בעסקי היהלומים, ושקל לפתח קריירה בתחום.

 

 

למרבה המזל, לאחר אירוסיו הוא שוחח עם מרים, ארוסתו, על חלומו המוזיקאלי, והיא הבטיחה לעמוד מאחוריו למרות הסיכון הכלכלי הכרוך בכך. "בלי התמיכה שלה לא הייתי יכול להמשיך ולקדם את הקריירה המוזיקלית, הכרוכה בהופעות בחו"ל, הופעות במקומות שונים בישראל מאוחר בלילה, וחזרה הביתה - לבית שמש - לפנות בוקר".

 

שומר על סגנון משלו

אכן, יוסף חיים שוואקי עשה עלייה לישראל, אבל הקריירה המוזיקלית שלו התרוממה באיטיות מרגיזה. את האלבום הראשון הוא הוציא ב-2007, האלבום השני יצא לפני שלוש שנים - והאלבום השלישי לפני כחצי שנה.  

 

 

ולמרות ההופעות וההשמעות ברדיו החרדי, הוא עדיין לא מספיק מוכר. גם בקרב הקהל שלו, סובל שוואקי מהשוואות לאחיו המפורסם. "זה קשה", הוא מודה, "כי יש לנו קול דומה, ואני חייב לשמור על סגנון שונה ממנו".

 

לא חשבת שאולי כדאי לעזוב הכל, להמשיך לשיר רק בתור תחביב, ולמצוא עבודה מסודרת כמו רוב האחים והאחיות שלך?

 

"היו ימים שהיה קשה למרים וגם לי, אבל ברוך ה' התחזקנו ביחד. גם החברים וגם המעריצים אמרו 'אתה חייב להמשיך לעשות מוזיקה טובה'. יש לפעמים ימים שאתה אומר לעצמך,שאם אנשים צורבים דיסקים, או לא מכבדים אותך כשאתה מופיע באירוע, או כאשר אנשים לא משלמים, עולות מחשבות קשות בנוסח: האם זה בכלל כדאי.

 

"אני מאמין שבכל עסק יש ימים קשים, ותמיד אנשים חושבים שהדשא של השכן ירוק יותר. לשמחתי יש לי מערכת שתומכת בי וכוללת גם את אשתי, וגם את המנהל האישי ישראל דיסלר, ובלי זה לא הייתי יכול להמשיך".

 

מחכה לפריצה הגדולה

אם בהתחלת הדרך היו האחים יעקב ויוסף חיים מתייעצים זה עם זה, כיום קיים נתק מסוים. השניים לא משתפים פעולה במרחב המוזיקאלי. ולא רק בגלל שיוסף חיים שוואקי גר בבית שמש, ואילו אחיו הגדול מתגורר בארה"ב, ומגיח לארץ הקודש רק כשיש לו הופעות.

 

במהלך הופעות בחתונות ובר מצוות, יוסף חיים מתחשב בבקשת הקהל ונעתר בשמחה כאשר מבקשים ממנו לשיר להיטים של אחרים, כולל של אחיו. "אנחנו משפחה, ואנחנו מכבדים האחד את השני. אבל בהכנת אלבום לא התייעצתי איתו. בהתחלת הדרך המוזיקלית שלי אמנם ניסיתי לקחת ממנו טיפים, אבל הבנתי שהוא לא יכול לעזור, וזה משהו שאני גם רציתי לעשות לבד".

 

אחרי מחשבה נוספת, שוואקי מודה בכנות שהוא עדיין מחכה לפריצה הגדולה שלו. רק אז, כשהוא יהיה מספיק מפורסם ומוכר, הוא ישמח לשתף פעולה על הבמה ולהופיע עם אחיו כשווה בין שווים.

 

קדושה אני מבקש

שוואקי מעיד כי העבודה על האלבום האחרון התנהלה בעצלתיים בגלל הקושי למצוא סגנון שיכלול גם

לחנים קליטים שיש להם סיכוי להפוך ללהיטים מסחריים, וגם לנסות ולחדש מבחינת הביצוע הקולי והעיבוד המוזיקלי. אחד השירים הבולטים באלבום הוא "קדושה אני מבקש", למילותיו האחרונות של הרב משה צבי נריה.

 

"הבנתי שהשיר הוא יהלום שצריך לשייף אותו", כך שוואקי. "יש אלפי שירים שיש להם מילים טובות ולחן. ברגע שאתה עושה ברייק דאון, אתה מגלה שיש לך יהלום שלא ידעו שהוא קיים".

 

השיר "הכל לטובה" שגם העניק לאלבום את שמו, נכתב בעקבות מבצע "צוק איתן". "שלחתי ליואלי דיקמן, מי שאחראי לרבים משירי האלבום ואמון על העיבוד המוזיקאלי שלו - ויצא להיט. אין ילד חרדי שלא מכיר אותו, והוא הושמע בלי סוף במסיבות סיום שנה במוסדות חינוך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום לביא
יוסף חיים שוואקי
צילום: שלום לביא
צילום: YoniFdi
והאח: יעקב שוואקי
צילום: YoniFdi
מומלצים