שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בן ה-4 שנכנס למצוקה נשימתית בעקבות הרדמה - מת

  אחרי שבוע שבו היה מאושפז במחלקת טיפול נמרץ כשהוא מורדם ומונשם, נקבע מותו של הפעוט בן ה-4 שעבר החייאה לאחר שהורדם לקראת טיפול שיניים מורכב. "הילד סבל מפגיעה מוחית חמורה מאוד", אמר ל-ynet מנהל המחלקה

  הפעוט שהורדם לקראת טיפול שיניים הלך לעולמו: הילד בן הארבע נכנס למצוקה נשימתית, ככל הנראה כתגובה להרדמה כללית אותה עבר כחלק מטיפול שיניים. הוא עבר החייאה שכללה הנשמה ועיסוי לב, והועבר כשהוא מונשם ומורדם ליחידה לטיפול נמרץ בבית החולים וולפסון.

   

  קראו עוד מחדשות הבריאות:

  דילמה: במי לטפל קודם בפיגוע - ביהודי או במפגע?

  המהפך של ליצמן: תרופה מצילה חיים? הקופה תממן

  מחדל החיסונים: מש' הבריאות לא נערך - 30 מתו משפעת מתחילת החורף

   

  ‎החייאה במהלך טיפול השיניים

  האירוע התרחש ביום שני שעבר סמוך לשעה 11:00 בבוקר, בזמן שהפעוט עבר הרדמה כללית לצורך טיפול שיניים מורכב, כפי שמקובל בילדים בגילו. מסיבה שאינה ברורה הבחין המרדים כי הילד מתחיל לסבול ממצוקה נשימתית שהתבטאה בירידה בערך הסטורציה (ריוויון החמצן בדם). המרדים החליט מיד להפסיק את טיפול השיניים, ופתח בהחייאה שכללה הנשמה מלאכותית.

   

  במהלך הטיפול המרדים הבחין כי הילד מתחיל לסבול ממצוקה נשימתית שהתבטאה בירידה בערך הסטורציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  במהלך הטיפול המרדים הבחין כי הילד מתחיל לסבול ממצוקה נשימתית שהתבטאה בירידה בערך הסטורציה(צילום: shutterstock)

  ‎צוות ניידת טיפול נמרץ שהגיע למקום, המשיך את ההחייאה שכללה בשלב מסויים גם עיסוי לב לצד ההנשמה, והעביר אותו לבית החולים וולפסון, לאישפוז ביחידה לטיפול נמרץ של בית החולים. ‎במהלך האשפוז, כשהוא מורדם ומונשם, חלה הידרדרות נוספת במצבו ומותו נקבע אתמול (א'). עדיין לא ברור האם סיבת מותו היתה אלרגיה לחומרי ההרדמה.

   

  ד"ר ציון חורי, מנהל מחלקת טיפול נמרץ בוולפסון, אמר הערב ל-ynet: "הילד סבל מפגיעה מוחית קשה מאוד, עם התפתחות של בצקת מוחית, וחרף מאמצינו הרבים נאלצנו לקבוע את מותו במהלך האשפוז".

   

  חקירת האירוע ותחקירים שנערכו לצוותי המרפאה, הראו כי ניתנו לילד מינונים נכונים ומדוייקים של תרופות הרדמה על פי הפרוטוקולים המקובלים, וכי המרדים פעל בזמן וזיהה מיידית את ההידרדרות, עצר את תהליך ההרדמה ופתח בהחייאה. התחקיר העלה גם כי צוות הנט"ן של מד"א הגיע בזמן למקום האירוע ופינה את הילד תוך זמן קצר ליחידה לטיפול נמרץ.

   

  ‎שני מקרים בעשר שנים

  ‎תגובה קשה להרדמה אצל ילדים בזמן טיפולי שיניים היא נדירה, אולם לעתים עלולה להסתיים באסון. בשנת 2011 מתה ילדה בת שש מכפר כנא לאחר שאיבדה את הכרתה במהלך טיפול שיניים שקיבלה בכפר דבוריה שבצפון הארץ. היא לקתה באלרגיה לחומר ההרדמה אותו קיבלה מרופא השיניים שלה, עברה פעולות החייאה מתקדמות, אך לא שבה להכרתה.

   

  ‎בשנת 2005 נפטר יאיר לופליאנסקי בן השנתיים, נכדו של ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופליאנסקי. על פי חומר החקירה, הפעוט הורדם בחומר טשטוש שניתן לו בבליעה דרך הפה, כשמסיכה על פניו דרכה שאף גז צחוק המשמש כחומר הרדמה, וכן קיבל זריקת חומר הרדמה לאיזור הטיפול. הוא חובר למד סטורציה מיושן ללא התראה קולית. לקראת סיום הטיפול הוא לקה בדום נשימה. צוות מד"א הוזעק למקום וביצע בו פעולות החייאה תוך כדי העברתו לבית החולים הדסה, שם נקבע מותו.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  בית חולים וולפסון. הילד הגיע כשהוא מורדם ומונשם
  צילום: עופר עמרם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים