שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אושר בכנסת: תרופה נגד איידס לאנשים שמקיימים סקס לא מוגן

  במטרה להוריד את שיעורי ההדבקה ב-HIV אישרה הכנסת תוכנית במסגרתה תינתן תרופה שמונעת הדבקה לאוכלוסיות בסיכון - אנשים המקיימים יחסי מין ללא קונדום, נרקומנים ונשים בסיכון. בכך הופכת ישראל לאחת המדינות הראשונות בעולם שאישרה תכנית כזו

  משרד הבריאות אישר היום (ג') תוכנית למניעת HIV.  - בדיון מיוחד בנושא PrEP שנערך בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בראשות יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף. בהחלטה זאת הופכת ישראל לאחת המדינות הראשונות בעולם המאשרות את התכנית.

   

  PrEP – Pre-Exposure Prophylaxis, הוא הליך שבו ניטלות תרופות המצמצמות באופן ניכר את אפשרות ההדבקה עם HIV. מדובר בתרופות אשר ניתנות גם לנשאי HIV ומונעות את התפתחות הנגיף בדם ובנטילת התרופות על ידי מי ששלילי לנגיף, הן מונעות באופן אפקטיבי הדבקה אפשרית. את המהלך הוביל הוועד למלחמה באיידס.

   

  המלחמה באיידס

  פריצת דרך: כדור אחד לפני הסקס - מונע הידבקות ב-HIV 

  מקיים סקס לא מוגן? המדינה תממן לך תרופה נגד איידס

   

  מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, ד"ר יובל לבנת אמר בדיון כי אמנם כל אדם יכול להידבק ב – HIV, אבל אסור להתעלם מכך שגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים הם קבוצה עם שיעור הדבקה גבוה מאוד ביחס לגודלה באוכלוסייה, וזו הסיבה שבתוך הקהילה הגאה ישנם כאלה שהטיפול הזה הוא מה שימנע מהם את ההדבקה.

   

  לבנת הדגיש כי מדובר בחלק לא גדול מהקהילה אך בחלק שאינו משתמש באופן קבוע בקונדום. בוועדה נטען כי אי אפשר להתעלם מכך שישנם לא מעט אנשים שאינם משתמשים בקונדום, ללא קשר לנטייתם המינית.

   

  לעודד שימוש בקונדומים בקרב כל האוכלוסיות (צילום: shutetrstock) (צילום: shutetrstock)
  לעודד שימוש בקונדומים בקרב כל האוכלוסיות(צילום: shutetrstock)

   

   

  איך התרופות יחולקו?

  נציגת משרד הבריאות, נטע הראל, מסרה כי תת ועדה המליצה על יישום תכנית ה PrEP בישראל ומנכ"ל המשרד קיבל את ההמלצה וכרגע עובדים על ההיבטים המעשיים כמו: האם החלוקה תתבצע במרכזי איידס, קופות החולים המשרתות את חברי הקהילה או בקופות החולים.

   

  משרד הבריאות מסר כי ישנה את ההתוויה של חלוקת התרופה וינגיש אותה לאוכלוסיות בסיכון או עם התנהגות סיכונית. בין היתר, עלתה האפשרות לחלוקה לתת קבוצה בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים בעלי התנהגות סיכונית, מכורים לסמים בהזרקה, ונשים מקבוצות סיכון, אולם טרם התקבלה החלטה בנושא.

   

  ד"ר הילה אלינב, רופאת איידס אמרה בדיון כי השימוש בתרופה טרובדה לפני קיום יחסי מין הוא יעיל למניעת HIV. היא הוסיפה כי יש אנשים שלא משתמשים בקונדום ולכן צריך למנוע מהם לפחות את ההדבקה ב-HIV.

   

  ד"ר גל וגנר, רופא במרפאה הגאה בגן מאיר הוסיף כי לרופאים יש את הכלים הרפואיים והחברתיים להכחדת המגיפה של HIV, הכוללים גם את ה- PrEP.

   

  התרופה מונעת הידבקות ב-85%

  על פי מחקרים שימוש ב- PrEP לפני קיום יחסי מין לא מוגנים עם נשא HIV יכול למנוע הידבקות ב 85% - 96%. בצרפת, כך למשל, הטיפול ב PrEP כבר נכנס לסל, גם בארה"ב, והערכה שעוד מדינות יצטרפו.

   

  כל שבוע מתווספים כ- 3 נשאי HIV חדשים מקהילת הגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים, 10% מהגברים ההומואים בתל אביב הם נשאי ה -HIV.

    

  עידו כהן נציג ארגון הנוער הגאה אמר בדיון כי הוא קורא להנגשת טיפול מונע עבור נערים להטבי"ם. "יש להכשיר צוותים רפואיים שיהיו רגישים לנוער גאה ובארון שמגיע לקבל טיפול לאחר חשש לחשיפה ל - HIV", הוא הוסיף.

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  התרופה שתמנע איידס
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים