שתף קטע נבחר

מנהיגי החרדים נגד הישגי הרפורמים: "נועצים ציפורניהם בכותל"

רבני ש"ס ו"יהדות התורה" קוראים לאנשיהם להילחם נגד הקמת הרחבה לתפילה שוויונית באתר הקדוש והטבלת מתגיירים של הזרמים הלא אורתודוכסים במקוואות הציבוריים. מחר תדון בכך הרבנות הראשית. ההערכה: המחאה החרדית תגבר - ללא משבר קואליציוני

מחריפים את הטון: המנהיגים הרוחניים של ש"ס ו"יהדות התורה" קוראים לשתי המפלגות ולציבור לפעול לביטול ההישגים האחרונים של הזרמים הלא-אורתודוכסים בנושאי דת ומדינה – החלטת הממשלה להקצות רחבה לתפילה שוויונית בכותל המערבי, ופסיקת בית המשפט העליון המאפשרת הטבלה לגיור רפורמי וקונסרבטיבי במקוואות הטהרה הציבוריים. עם זאת, הרבנים לא הורו לאנשיהם לפרוש מהממשלה בגלל שינויי הסטטוס-קוו, אף שמדובר בהפרה של ההסכמים הקואליציוניים, והערכה היא כי הם יסתפקו ב"חובת מחאה" בלבד. מחר צפויה לדון בנושא הרבנות הראשית לישראל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בהודעת "מועצת חכמי התורה" של ש"ס נכתב: "שמענו ותרגז בטננו בדבר מה שמבקשים מחריבי הדת לפרוץ פרצות בחומות היהדות, ולנעוץ ציפורניהם ברחבת הכותל המערבי ובמקוואות הטהרה בטקסיהם התפלים, כאשר כל מטרתם להחליש כוח התורה". הרבנים קבעו כי יש "להתנגד בכל תוקף ולא לאפשר שום הכרה בתנועת הרפורמים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

"בני יקירי": תעלומת הגלויה של הרב קוק לבנו

 

ליו״ר המפלגה, השר אריה דרעי, הורו חברי המועצה "לעשות כל שביכולתו ולהפעיל השפעתו להתנגד לדברים בכל תוקף גם בעניין המקוואות וגם בעניין הכותל המערבי, שלא לאפשר שום דריסת רגל של מחריבי הדת התנועות המסוכנות הרפורמים והקונסרבטיבים... וכן לשים עיניו ולבו שלא תהיה בהם שום הכרה רשמית".

 

בהמשך הם רומזים כי מבחינתם די בכך ששמות הזרמים הלא-אורתודוכסים לא הוזכרו בהחלטת הממשלה בנוגע לכותל המערבי, כאשר ציינו לשבח את נציגי ש"ס בממשלה שצייתו להוראות הרבנים והצליחו למנוע זאת – "ועדיין נלחמים לצמצום הפרצה עד היכן שידם מגעת".

 

"לעשות כל שבידו להעביר רוע הגזירה"

החלטה דומה התקבלה על ידי "מועצת גדולי התורה" של תנועת "אגודת ישראל" (הפלג החסידי,

השולט ב"יהדות התורה") – וכך כתבו האדמו"רים: "בלב כואב ובדאגה עמוקה לעתידו שלימותו וייחודו של עם ישראל, באנו להתריע מפני רעת וסכנת הרפורמים, שמעשיהם והנהגתם הינם זיוף מוחלט של יסודות הדת והיהדות".

 

"חללים רוחניים הרבה הפילה התנועה הרפורמית בתפוצות ישראל. אברים חיים נגדעו מהאומה הישראלית בעטיים, וידם עוד נטויה להוסיף ולהרוס ולהדיח יהודים מיהדותם, ולהוליך שולל גויים כאילו היו ליהודים. חלילה מלתת להם דריסת רגל גם כאן, בארצנו הקדושה, ולאפשר להם להרוס ולחבל בכרמים הנטורים של עם ישראל ושלמותו".

 

ההוראה לציבור החרדי ולחברי הכנסת של "יהדות התורה": "הננו קוראים בכל תוקף וחומר לכל אשר מסוגל לפעול, לעשות כל אשר בידו להעביר רוע הגזירה".

 

מחר: ישיבת מועצת הרבנות הראשית

להצהרות שתי מועצות הרבנים אין כרגע משמעות אקטיבית, והן צפויות לכל היותר להגביר את המחאה החרדית נגד החלטת הממשלה ופסיקת בג"ץ. לעומת זאת, החלטות דומות של הרבנות הראשית לישראל, בישיבה שתקיים מחר, עשויות להשפיע יותר: בעניין הכותל – מאחר שהשר לשירותי דת מחוייב להיוועץ בה לפני כל שינוי בתקנות המקומות הקדושים; בנוגע למקוואות – משום שהיא הסמכות ההלכתית העליונה של המועצות הדתיות המפעילות אותם.

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, התייחס להודעות מועצות הרבנים, ואמר: "ההסכם בעניין

הכותל מוכיח את היכולת למצוא פשרות גם בנושאים כאובים. אנו נמשיך לקוות שיום אחד זה יהיה המסר גם של ההנהגה החרדית. ביום בו אזרח ישראלי נוסף קפד את חייו בפיגוע טרור אין לנו ספק שהציבור הישראלי מצפה ממנהיגיו לא להרבות מחלוקת ולעורר שנאת אחים, והלוואי ורצון זה יהיה לנגד פרנסי הציבור החרדי".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס: "עצם הדיון של מועצת גדולי התורה בנושא הכותל ממחיש עד כמה היסטורי ומשמעותי הסדר הפשרה. מדובר בשינוי סדרי עולם המפרקים את המונופול האורתודוכסי, הבנוי כולו על מוקדי הכח והשררה שאליהם הורגלנו כולנו בעל כורחנו. המתווה החדש שמנגיש את היהדות הפלורליסטית לכל אחת ואחד הוא עוד צעד במאבק להפיכת מדינת ישראל למדינת כל היהודים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ההפגנות חוזרות?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים