שתף קטע נבחר

כחלון: "משבר הדיור הוא לא גזירת גורל"

היום נפתחה הגרלה ראשונה לדיור מוזל בעפולה, והזכאים הגיעו לחברות הדיור הממשלתיות כדי להנפיק תעודות זכאות. במקביל נחתם היתר בנייה לפרויקט ראשון של התוכנית בלוד. וגם: האם המכרזים האחרונים שהושלמו במגדל העמק, נצרת עלית ומעלות תרשיחא משתלמים? בדקנו

אחרי עפולה - התקבל היתר בנייה לתוכנית מחיר למשתכן גם בעיר לוד. היום (ה') נפתחה ההגרלה הראשונה במסגרת תוכנית הדיור המוזל של משרדי האוצר והשיכון בעפולה, במסגרתה יוכלו הזוכים לרכוש דירות במחיר מוזל בשיעור של עד כ-35% ממחירי השוק בעיר. ההרשמה פתוחה למשך חודש וניתן להירשם אליה באמצעות אתר הגרלות ייעודי שהקים משרד הבינוי והשיכון.

 

לצורך כך נפתחה בתחילת השבוע מערכת זימון תורים טלפונית להוצאת אישורי זכאות ב-46 סניפים של חברות הדיור הממשלתיות ברחבי הארץ. מדובר בחברות מלגם, מ.ג.ע.ר ועמידר שאליהן הגיעו היום בצהריים עשרות מתעניינים על מנת להוציא תעודת זכאות. למי שלא הספיק - החל מחודש אפריל ניתן יהיה להוציא אישורי זכאות ישירות באתר אינטרנט ייעודי של משרד הבינוי והשיכון. נזכיר כי זכאי תוכנית מחיר למשתכן אלה זוגות צעירים חסרי דיור ורווקים/רווקות מעל גיל 35 חסרי דיור.

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר היום בהקשר זה כי "מדובר ביום חגיגי מבחינתנו, יום שבו תוכנית מחיר למשתכן קורמת עור וגידים ומתקיים המפגש הראשון שלה עם הציבור. בפעם הראשונה זוגות צעירים יהיו מסוגלים לרכוש דירה בהנחה של כ-200 אלף שקל ויותר. אנחנו מזרימים זרם מים קרים לשוק הדיור הלוהט במטרה לצנן אותו. היום אנחנו מתחילים עם עפולה ונמשיך לערים נוספות בכל רחבי הארץ".

 

אשל ארמוני, מנכל משרד הבינוי והשיכון, הוסיף כי "משרד הבינוי והשיכון נערך לשלב הבא בתוכנית מחיר למשתכן. פתיחת ההגרלה בעפולה מהווה שלב נוסף וחשוב בהצלחת התוכנית שתסייע לזוגות צעירים וחסרי דירה לרכוש דירה ראשונה ולהתחיל את חייהם בביטחון כלכלי".

מתעניינים בדירת מחיר למשתכן בסניף חברת עמידר בת"א, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתעניינים בדירת מחיר למשתכן בסניף חברת עמידר בת"א, היום(צילום: מוטי קמחי)

בתוך כך, חתם היום שר האוצר, משה כחלון, על היתרי בנייה בפרויקט הראשון בלוד במסגרת התוכנית, במהלך כנס שערך מינהל התכנון בעיר. מדובר בפרויקט מגדלי הנחל בשכונת אחיסמך המתחדשת, שאותו תבנה חברת זוהר וצפריר שרבט לאחר שזכתה במכרז. הוא יכלול 376 יחידות דיור שיעלו החל מ-780 אלף שקל בממוצע. מדובר בהנחה בגובה של כ-30% ממחירי דירות דומות בשוק. תוכנית שכונת אחיסמך כולה כוללת 3,600 יחידות דיור.

 

"משבר הדיור הוא לא גזירת גורל והפערים החברתיים הם לא גזירת גורל", אמר היום כחלון בטקס הנחת אבן הפינה לפרויקט. הוא התייחס לפתיחת ההגרלה לתוכנית בעפולה והעריך כי "בתוך חודש יהיו זוגות צעירים שכבר יזכו בזכות לרכוש דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים". לדבריו, "הרכבת של הדיור נוסעת על המסילה - והיא בכיוון הנכון. כל מה שצריך זה קצת זמן וסבלנות".

 

ראש עיריית לוד, עו"ד יאיר רביבו, הוסיף כי מבחינתו מדובר ביום היסטורי. "הוכחנו שאם רוצים, אפשר ליישם את תוכנית מחיר למשתכן בלוח זמנים קצר, ולהביא לעיר זוגות צעירים שיכולים עתה ליהנות מהנחות של עשרות אחוזים מתחת למחיק השוק", ציין.

שר האוצר כחלון מימין, מייסד הקבוצה שזכתה במכרז וראש עיריית לוד רביבו (צילום: דוברות עיריית לוד) (צילום: דוברות עיריית לוד)
שר האוצר כחלון מימין, מייסד הקבוצה שזכתה במכרז וראש עיריית לוד רביבו(צילום: דוברות עיריית לוד)

 

המכרזים האחרונים שהושלמו משתלמים?

בשבוע שעבר הושלמו 3 מכרזים נוספים ל-805 יחידות דיור ביישובים מגדל העמק, נצרת עלית ומעלות תרשיחא. תוצאות המכרז שיקפו הנחות בגובה שבין 15%-29% ממחירי דירות דומות בשוק, כולל מענק בסך 60 אלף שקל לזכאים. אחד היישובים המעניינים הוא נצרת עלית, שבו שווקו 537 דירות בשכונת הר יונה ג', הפונה בעיקר למגזר החרדי ולחלקים מהמגזר הדתי-לאומי.

 

מניתוח שביצע עבור ynet אתר מדלן, המספק לרוכשי הדירות מידע חיוני לפני הקנייה, עולה כי המחירים בנצרת מגלמים הנחה של כ-16% בלבד ממחיר השוק. לדברי רוה איתן, סמנכ"ל המחקר במדלן, "מדובר בשיעור נמוך יחסית להנחות המושגות במסלול מחיר למשתכן, העומדות בממוצע על 30%-25%".

 

צפו במפה האינטראקטיבית - כאן תוכלו למצוא את מחירי מחיר למשתכן:

 

כפי שניתן לראות בגרף, מחיר דירת 4 חדרים חדשה בשטח של 105 מ"ר בשכונת הר יונה ג' בנצרת עלית מצריך הון עצמי בגובה של כ-200 אלף שקל. מחיר השוק של דירה דומה עומד על כ-960 אלף שקל - לכן ההנחה הנמוכה יחסית. סכום ההון העצמי שצריך לגייס עבור דירה שלא במסגרת תוכנית מחיר למשתכן עומד על 239 אלף שקל - הבדל של 39 אלף שקל. לא מעט, אך גם לא הרבה.

 

למרות זאת, איתן מציין כי תוצאות המכרז יכולות לייצר הצעות אטרקטיביות. כך, למשל, בין הדירות המוזלות יוצעו 21 דירות גן וגג. במונחים של מחיר למ"ר, מחירן של דירות אלו יהיה קרוב למחירן של דירות מוזלות רגילות בבנייה צפופה יותר. בהשוואה למחירי דירות אחרות בסביבה, ניתן לראות כי דירה מוזלת בשכונת הר יונה ג' אמנם עולה יותר מדירה מוזלת בעפולה, אבל שווה פחות מדירה חדשה בשני היישובים. 

ההנחות במגדל העמק ובמעלות תרשיחא כבר גדולות יותר. בשכונת יפה נוף במגדל העמק ימכרו 76 דירות מוזלות במחיר המגלם הנחה של כ-34% ממחיר השוק. מניתוח מדלן עולה כי דירת 4 חדרים בשטח של 105 מ"ר צפויה לעלות כ-626 אלף שקל במחיר למשתכן, לעומת 955 אלף שקל במחיר השוק.

 

בשכונת אורנים במעלות תרשיחא ימכרו 192 דירות מוזלות במחיר המגלם הנחה של כ-18% ממחיר השוק. מהניתוח עולה כי דירת 4 חדרים בשטח של 105 מ"ר צפויה לעלות כ-720 אלף שקל במחיר למשתכן, לעומת 882 אלף שקל במחיר השוק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
זכאי מחיר למשתכן מגיעים להנפיק תעודת זכאות, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים